Europejskie miasta zainteresowane rzeczywistymi zmianami w zakresie mobilności i rozwoju transportu publicznego na ich terenie wciąż mogą się zgłaszać do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności 2013. Tegoroczne hasło to „Clean air – it’s your move!”. Europejski Tydzień Mobilności potrwa od 16 do 22 września 2013.
Powietrze wolne od zanieczyszczeń prowadzi do dłuższego średnio o osiem miesięcy życia i zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Obok ludzkiego zdrowia chodzi tutaj także o całe środowisko – zanieczyszczenie powietrza prowadzi w wyniku zakwaszenie do utraty różnorodności biologicznej, zubożenie warstwy ozonowej i zmiany klimatu.
Tegoroczny Europejski Tydzień Mobilności ma za zadanie pokazać, że obywatele mogą wpłynąć na jakość powietrza poprzez ekologiczną mobilność. Jest to przypomnienie, że wszyscy mamy do odegrania w tym swoją rolę i nawet tak małe zmiany, jak dojazd do pracy rowerem zamiast jeżdżenia samochodem może poprawić jakość naszego życia.
Ta europejska inicjatywa rozpoczęta w 2002 r. ma przyczynić się do zwiększenia świadomości władz, ale również mieszkańców. Miasta zgłaszają chęć udziału w programie, po czym przedstawiają własną strategię, która ma zachęcić mieszkańców do tworzenia przyjaznego środowiska miejskiego. Co roku jedno z miast uzyskuje wsparcie od Komisji Europejskiej w celu dalszej realizacji programu. Pomoc ta ma zapewnić kontynuację działań, które miasto rozpoczęło w trakcie trwania kampanii.
Do tej pory (stan na 18.08) zarejestrowały się 392 miasta, w tym dziewięć z Polski.
Podpisując kartę, miasta zobowiązują się do trzech kroków:
- zorganizowania Tygodnia Mobilności pod tegorocznym hasłem 'Czyste powietrze - to twój ruch!' (Clean air – it’s your move!).
- wdrożyć co najmniej jeden, nowy stały element transportu publicznego, którego celem jest zmniejszenie wykorzystywania prywatnych samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska środków transportu;
- wydzielenie w ramach Tygodnia Mobilności przynajmniej jednego obszaru wyłączonego z ruchu samochodowego.
Akcja, jak co roku rozpoczyna się 16 września. Kulminacją obchodów jest Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony 22 września. Tego dnia w całej Europie centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Jest to doskonała okazja do promowania zrównoważonej mobilności obywateli obejmująca nie tylko promocję transportu publicznego, ale także bardziej zrównoważoną i skuteczną kulturę mobilności.
ETM poprzez wsparcie rozwoju strefy ruchu pieszego, infrastruktury rowerowej i poprawę transportu publicznego staje się platformą porozumienia między lokalnymi władzami, organizacjami pozarządowymi, grupami społecznymi oraz zrzeszeniami. Punktem wyjścia jest współpraca, która umożliwia wypracowanie wspólnych ram kształtowania efektywnej polityki zrównoważonego rozwoju.
W 2011 r. Komisja Europejska przyjęła białą księgę dotyczącą unijnej polityki transportowej, która zawiera 40 inicjatyw przewidzianych do realizacji w ciągu następnej dekady, mających pozwolić na stworzenie konkurencyjnego, jednolitego europejskiego systemu transportowego. Zaproponowane przez KE rozwiązania jednocześnie mają zmniejszyć zależność Europy od importu paliwa i obniżyć emisję CO2 z transportu o 60 proc. do 2050 r.
Zobacz, co się będzie działo w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności: www.mobilityweek.eu.
Broszura na temat Europejskiego Tygodnia Mobilności 2013 (tylko w języku angielskim)
Źródło: Informacja opracowana na podst. tekstu w serwisie transinfo.pl, biuletynu wrocławskiego Punktu Europe Direct, strony EMW 2013