W stolicy działa coraz więcej jadłodzielni, czyli miejsc, w których każdy może podzielić się jedzeniem. W ten sposób ograniczane jest w Warszawie marnowanie żywności.
W ostatnim czasie zaczęły działać kolejne jadłodzielnie, które powstały ze środków Centrum Komunikacji Społecznej:
1. Dzielnica Wawer, Uniq Fight Club, ul. VI Poprzeczna 23,
2. Dzielnica Rembertów, ul. Plutonowych 10,
3. Dzielnica Wawer, ul. Korkowa 119,
4. Dzielnica Wawer, ul. Włókiennicza 54 (budynek OPS),
5. Dzielnica Włochy, Urząd Dzielnicy, al. Krakowska 257
6. Dzielnica Ursynów, ul. Kłobucka 14
W zeszłym roku otworzyło się 11 takich punktów, a część z nich powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pełną listę punktów oraz godziny ich funkcjonowania znaleźć można na platformie Warszawa 19115.
A może nowa jadłodzielnia?
Przypominamy, że i w tym roku można zgłaszać projekty związane z powstaniem nowych miejsc. Zgłoszenia należy złożyć do 25 stycznia.
Sugerujemy, by w trakcie składania projektu zwrócić uwagę na następujące punkty:
1. Wybór zespołu/osoby, który:
a. przeprowadzi proces zbudowania jadłodzielni,
b. będzie odpowiedzialny za jadłodzielnię po jej uruchomieniu.
2. Wybór miejsca: zmierzenie powierzchni, sprawdzenie dostępu do gniazda energii elektrycznej, oświetlenia, zadaszenia, dostępności dla użytkowników.
3. Sporządzenie projektu i kosztorysu jadłodzielni dostosowanej do wybranego miejsca: wymiary szafy i wielkość lodówki, konieczne podłączenia, ewentualne kosze do segregacji odpadów, zaplanowanie sposobu dbania o jadłodzielnię: środki czystości, harmonogram sprzątania (kto i kiedy sprząta), zaplanowanie działań informacyjnych dotyczących jadłodzielni.
Powstanie takich punktów jest też możliwe w ramach inicjatywy lokalnej.
– Pamiętajcie – jadłodzielnia jest dla wszystkich! Możecie śmiało wziąć z niej to, na co macie akurat ochotę i to bezpłatnie. Nic nie powinno wylądować w naszych koszach na odpady – zachęca Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Pamiętajmy jednak, żeby przynosić produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Mogą być nawet te po dacie „najlepiej spożyć przed”, ale mieszczą się w terminie przydatności do spożycia „najlepiej spożyć do”. Pakujmy wszystko szczelnie, w czyste opakowania. Do domowych wyrobów koniecznie dodajmy skład i datę przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte.
W jadłodzielniach nie zostawiajmy nadgniłych rzeczy, surowego mięsa, dań z surowymi jajami czy niepasteryzowanym mlekiem.
Więcej informacji znajdziecie na
fanpage’u Foodsharing Warszawa
i platformie
Źródło: Urząd m.st. Warszawy