Rozpoczyna się kolejna, pięcioletnia edycja projektu „Ochotnicy warszawscy”, który zachęca mieszkańców do aktywności społecznej, wspiera warszawskich wolontariuszy i organizatorów wolontariatu. Miejski portal wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl odwiedza rocznie 160 tys. osób.
– Poprzednia edycja projektu „Ochotnicy warszawscy”, która ruszyła w 2016 r., cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno stołecznych stowarzyszeń i fundacji oraz instytucji zajmujących się m.in. opieką społeczną, kulturą czy sportem, ale przede wszystkim samych warszawiaków, coraz częściej angażujących się w działalność społeczną. Dzięki naszemu projektowi wielu mieszkańców zainteresowało się warszawskim wolontariatem, a na współpracę z wolontariuszami otworzyło się ponad 100 miejskich instytucji. „Ochotnicy warszawscy” byli też obecni przy najważniejszych miejskich wydarzeniach, obchodach rocznicowych czy imprezach. W obecnej edycji projektu stawiamy na wolontariat lokalny, blisko domu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w m.st. Warszawie podkreśla korzyści miejskiego wolontariatu: – Wolontariusze wspierają lokalne społeczności w wielu obszarach, m.in. w edukacji, kulturze, pomocy społecznej czy zdrowiu. Sama idea wolontariatu odgrywa szczególną rolę w dużych miastach, gdzie pozytywnie wpływa na budowanie więzi społecznych. Jednocześnie widzimy jak wielu mieszkańców chce działać i angażować się w inicjatywy wolontariackie. Jak istotne jest społeczne zaangażowanie w warunkach kryzysu pokazały również realia pandemii COVID-19. W tym trudnym czasie szczególnie osoby starsze, niesamodzielne mogą liczyć na pomoc wolontariuszy. Działa również e-wolontariat, w ramach którego udzielane są m.in. zdalne korepetycje.
Jednym z efektów współpracy miasta z wolontariuszami jest miejski system pomocy dla osób samotnych, starszych i niesamodzielnych pn. „Warszawa wspiera”, który uruchomiliśmy z początkiem pandemii koronawirusa. System działa w każdej dzielnicy, a w skład zespołów pomocowych wchodzą zarówno pracownicy urzędów dzielnic, ośrodków pomocy społecznej jak i wolontariusze lokalnych organizacji pozarządowych – łącznie blisko 1 tys. osób, w tym ponad 800 wolontariuszy.
– Szansą na dalszy rozwoju wolontariatu w Warszawie jest wypracowany już model działania, który zakłada udział w projekcie wielu podmiotów sektora publicznego i pozarządowego. Obecnie jako miasto dysponujemy systemowymi rozwiązaniami, które stymulują rozwój wolontariatu, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w konfrontacji z ogólnopolskim trendem zmniejszania się aktywności wolontariackiej obywateli – mówi Karolina Zdrodowska.
Miejski Portal Wolontariatu
Najważniejszym elementem projektu „Ochotnicy warszawscy”, który realizujemy w Warszawie od 2016 r., było rozwijanie miejskiego portalu wolontariatu. Pod adresem www.ochotnicy.waw.pl zainteresowani mieszkańcy mogą znaleźć aktualne oferty wolontariatu, które mogą umieszczać organizacje lub instytucje. Od 2016 r. ponad 640 podmiotów zamieściło pod tym adresem łącznie blisko 1300 ofert wolontariatu. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowaliśmy również cztery kampanie społeczne, aby promować wolontariat wśród mieszkańców Warszawy jako sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, osobisty rozwój czy nowe znajomości. Dzięki temu portal "Ochotników warszawskich” odwiedza średnio 160 tysięcy użytkowników rocznie.
Szkolenia dla wolontariuszy
Mówi Karolina Zdrodowska: – W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” zależało nam również na podnoszeniu jakości wolontariatu. Dlatego organizowaliśmy szkolenia dla osób koordynujących wolontariat, w tym w warszawskich organizacjach pozarządowych. Przez 5 lat odbyło się łącznie blisko 500 warsztatów, spotkań, wizyt studyjnych, świadczone było także poradnictwo. Dzięki temu wolontariat w Warszawie jest organizowany coraz bardziej profesjonalnie i działa efektywniej.
W ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” stołeczni wolontariusze mogą brać udział w bezpłatnych szkoleniach, które podnoszą ich kwalifikacje, poszerzają wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie opieki nad dziećmi, pierwszej pomocy czy skutecznej komunikacji. Specjalne szkolenia i wsparcie psychologiczne zostały przygotowane dla wolontariuszy pracujących w wymagającym obszarze opiekuńczo-leczniczym.
Nowe oferty wolontariackie
Od 2016 r., czyli od czasu uruchomienia projektu „Ochotnicy warszawscy”, wolontariuszy w swoje progi zaprosiło wiele nowych instytucji: blisko 60 dzielnicowych bibliotek publicznych oraz ich filii, ponad 30 domów kultury oraz warszawski ogród zoologiczny. Wolontariusze byli również obecni przy wszystkich odbywających się w Warszawie miejskich wydarzeniach, obchodach rocznicowych czy imprezach sportowych.
Szczegóły dotyczące wspierania rozwoju wolontariatu w Warszawie są dostępne w miejskim portalu wolontariatu: www.ochotnicy.waw.pl.
Źródło: Urząd m. st. Warszawy