W dniach 21 - 23 października Warszawa zamieni się w globalną stolicę pokoju. Przez najbliższe trzy dni przebywający w Polsce Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla będą dyskutować o prawach i najważniejszych problemach świata. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 6 tysięcy osób z Polski i zagranicy.
O programie tegorocznego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, jego uczestnikach oraz planowanych dyskusjach mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej: były Prezydent oraz Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Instytutu Lecha Wałęsy, Piotr Gulczyński.
Organizowany po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się pod hasłem "Solidarność dla pokoju – czas działać". Jak podkreśla Piotr Gulczyński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy, hasło Szczytu ma w tym roku szczególne znaczenie: – Trzydzieści lat temu przyznano Prezydentowi Lechowi Wałęsie Nagrodę Nobla za dążenie do pokojowego rozwiązania problemów ówczesnej Polski. Działania te były wyrazem wyjątkowej solidarności narodu w walce o wolność i niezależność. Dziś, w dobie toczących się konfliktów, świat potrzebuje idei solidarności podobnie, jak Polska potrzebowała jej 30 lat temu.
W trakcie Szczytu ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata będzie dyskutowało wspólnie z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla o najistotniejszych sprawach dotyczących zmniejszenia nierówności społecznych na świecie. W debatach wezmą udział następujący Nobliści: Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus. W rozmowach będą też uczestniczyć przedstawiciele następujących organizacji, które za swą działalność otrzymały pokojową Nagrodę Nobla: Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju, Amnesty International, Pugwash Conferences, American Friends for Service Committee, Międzynarodowy Zespół do spraw Zmiany Klimatu, Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.
"Wojny domowe, łamanie praw człowieka, praw kobiet, skrajne nierówności społeczne, zagrożenie środowiska, deptanie demokracji – to problemy współczesnego świata, na które nie ma przyzwolenia. Walka z nimi jest ciężka i nierówna, wielu się poddaje, ale są jednostki, które mówią "nie". Takich bohaterów, którzy nie godzą się z niesprawiedliwością i zniewoleniem dziś gości Warszawa. To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta" – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.
"Cieszymy się, że kolejni goście specjalni potwierdzili swój udział w Szczycie. Chcemy wyrazić wobec nich naszą sympatię. Ich obecność podniesie rangę tego wyjątkowego wydarzenia. Podobnie jak my, wyznają oni pogląd, że odrzucenie utartych schematów myślenia może pomóc w znalezieniu lepszych rozwiązań" – powiedział Jeff Guyton, prezes Mazda Motor Europe, głównego partnera trzydniowych obrad w Warszawie.
Organizatorami światowego szczytu Noblistów w Warszawie są: Instytut Lecha Wałęsy, będący pozarządową organizacją promującą idee demokracji i powszechnych praw człowieka, Stały Sekretariat Szczytu w Rzymie oraz m. st. Warszawa.
Źródło: PAP - Serwis Informacji Zleconych; Fundacja Instytut Lecha Wałęsy