W minionym tygodniu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wiejskich”. Ramy formalno-prawne oraz dobre praktyki, które umożliwiły funkcjonowanie w gminie Lubawa 13 grup zabawowych, przedstawił kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa.
Organizatorem międzynarodowej konferencji, w której wzięła udział organizacja pozarządowa z Irlandii Północnej „The Early Years Organization”, była Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego. Gmina Lubawa współpracuje z nią od 2005 roku. Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. – Spotkanie w Warszawie było ostatnim etapem programu „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wiejskich”, w którym nasza gmina wzięła udział – mówi Adam Roznerski, kierownik OPS Gminy Lubawa. – W ramach projektu został wypracowany model współpracy pomiędzy władzami samorządowymi, placówkami edukacyjnymi oraz organizacjami pozarządowymi na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci.
Przez okres ostatnich kilku lat, w ramach upowszechniania alternatywnych form edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku 3-5 lat, na terenie gminy Lubawa powstało 13 grup zabawowych. – Obecnie opieką przedszkolną objętych jest 192 dzieci – podkreśla kierownik. – Warto zaznaczyć, że w 2005 roku wskaźnik upowszechnienia alternatywnej edukacji przedszkolnej w gminie Lubawa wynosił 0 %. Obecnie kształtuje się on na poziomie 48%.
Wychowawcy poszczególnych grup zabawowych, prowadzonych przez ośrodek, organizują zajęcia, które wpływają na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. – Rozwijamy także pomoc specjalistyczną – dodaje kierownik. – Część grup zabawowych objęta jest wsparciem psychologa i logopedy.
Placówki czynne są codziennie od poniedziałku do piątku.
Źródło: Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa