W całej Warszawie są ich setki, a nawet tysiące. Można ich spotkać m.in. w fundacjach, domach kultury, domach pomocy społecznej czy po prostu w przestrzeni online. Pomagali także przy organizacji akcji szczepień. Mowa oczywiście o wolontariuszach, którzy 5 grudnia będą obchodzili swoje święto – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji m.st. Warszawa już dziś składa im wyrazy wdzięczności za zaangażowanie w życie społeczne stolicy.
Warszawa i jej mieszkańcy bardzo dużo zawdzięczają wolontariuszkom i wolontariuszom. – W wolontariat angażują się tysiące mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Mówiąc o roku 2021, nie można zapominać o wolontariuszach działających w punktach szczepień powszechnych. To m.in. dzięki nim organizacja tych miejsc przebiegła tak dobrze. Z tego miejsca dziękuję wszystkim wolontariuszom zaangażowanym we wsparcie ich funkcjonowania. W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza dziękuję również ochotnikom, którzy nadal angażują się w system „Warszawa wspiera” i wspierają mieszkańców, których okoliczności pandemii zmuszają do pozostania w domach – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Aby rozwijać i promować wolontariat, m.st. Warszawa od 2016 roku prowadzi projekt „Ochotnicy warszawscy”. W ramach tej inicjatywy wolontariusze mają możliwość skorzystania z całorocznej i bezpłatnej oferty szkoleń i spotkań superwizyjnych, dzięki której mogą podnosić swoje kompetencje i inspirować się do dalszych działań. Rokrocznie w ofercie uczestniczy kilkuset ochotników z bardzo wielu instytucji i organizacji pozarządowych. W ofercie znajdują się np. szkolenia z wystąpień publicznych czy zarządzania sobą w czasie, a także superwizje z psychologiem, dedykowane przede wszystkim tym, którzy działają na rzecz osób chorych, starszych czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z oferty może skorzystać każdy, kto angażuje się w wolontariat w Warszawie.
Z myślą o wolontariuszach Warszawa realizuje również liczne programy szkoleniowe dla organizatorów wolontariatu. Stolica już od kilku lat stawia na rozwijanie podmiotów, które chcą współpracować z wolontariuszami. Wspiera instytucje, stowarzyszenia i fundacje w tworzeniu wolontariatu w profesjonalny i zgodny ze standardami sposób. To dzięki koordynatorom wolontariatu, wyposażonym w wiedzę i narzędzia do pracy, stołeczni ochotnicy mogą czerpać jeszcze większe korzyści ze swojego zaangażowania.
Dzielnicowe gale wolontariatu
Wolontariuszami są osoby w każdym wieku, mieszkające i działające we wszystkich częściach stolicy. Ich rolę doceniają także warszawskie dzielnice. Wiele z nich ma wieloletnią tradycję dorocznych gal wolontariatu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Również w tym roku na początku grudnia odbędą się takie wydarzenia, zarówno na żywo, jak i online.
Podczas tych spotkań wolontariusze są nagradzani za swój trud, bezinteresowność i wrażliwość społeczną. Gale wolontariatu odbędą się m.in. w Dzielnicy Włochy, Białołęka, Bielany, Praga-Południe czy Praga-Północ, a udział w nich będą brać przedstawiciele zarządów dzielnic. Wśród wyróżnionych ochotników z pewnością nie zabraknie przedstawicieli szkół, instytucji kultury, placówek pomocy społecznej czy z obszaru sportu. Wydarzenia są nie tylko okazją do docenienia wolontariuszy, ale i do poznania ich licznych projektów i działań, z których wszyscy powinniśmy być dumni.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy