W Centrum Wsparcia Koordynacji odbyły się seminarium i warsztaty dla organizacji uczestniczących w programie dotyczącym integracji ukraińskiej i polskiej młodzieży i ich rodzin. Organizatorem spotkania było m.st. Warszawa we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), Międzynarodowym Komitetem Ratunkowym (IRC) oraz UNHCR.
– Organizacje pozarządowe już pracują na rzecz integracji, jednak to będzie długi proces, którego musimy się nauczyć. Musimy pamiętać, że ze względu na sytuację na świecie migracje ludności będą coraz częstsze, dlatego trzeba dążyć do profesjonalizacji tych działań. Potrzebujemy odpowiedniego systemu, a wtedy wszyscy na tym skorzystamy i nasza kultura się wzbogaci – mówiła wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, otwierając spotkanie.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych biorących udział w programie integracyjno-edukacyjnym dla młodzieży i ich rodzin z Ukrainy i z Polski. Środki na realizację tego zadania przekazał UNICEF. Miasto zawarło umowy dotacyjne z 25 organizacjami na łączną kwotę ponad 9,2 mln zł.
Podczas seminarium poruszono kilka tematów związanych z przyjęciem uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy. Rozmawiano przede wszystkim o tym, jak sobie radzić z konfliktami w kontekście różnic kulturowych, jak się skutecznie komunikować i tworzyć bezpieczne środowisko dla dzieci i młodzieży. Zastanawiano się także jak tworzyć grupy integrujące uczestników konkretnych działań.
Warsztaty przeprowadzili specjaliści z Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC), UNHCR, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Uczestnicy w małych grupach mogli omówić problemy i zastanowić się nad sposobami ich rozwiązywania. – Programy integracyjne na taką skalę nie były realizowane do tej pory w Warszawie, dlatego tak ważne jest pozyskanie wiedzy od doświadczonych ekspertów, a także uczenie się od siebie wzajemnie. Będziemy ten proces wzmacniać – dodaje Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych.
Program skierowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku 14-21 lat i ich rodzin. Organizacje pozarządowe przeprowadzą działania animacyjne, integracyjne, edukacyjne, w tym naukę języka polskiego. W rekrutacji uczestników będą pomagać streetworkerzy, których zadaniem będzie dotarcie do młodzieży spędzającej czas w przestrzeni publicznej. Program będzie realizowany do końca 2022 r.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy