Od początku roku m.st. Warszawa realizuje kolejny projekt, mający na celu działania edukacyjne, informacyjne i promocyjne w zakresie zapewniania dostępności architektonicznej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i innymi szczególnymi potrzebami oraz możliwościach ich zaspokojenia w wybranych aspektach: dostępności lokali usługowych oraz dostępności procesu ewakuacji z budynków i przestrzeni.
Dlaczego „Akcja/Ewakuacja”?
„Akcja/Ewakuacja” to projekt dotyczący ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami z budynków i dostępności lokali usługowych m.st. Warszawy. Już jego nazwa podkreśla dwutorowość działań: z jednej strony tematem jest ewakuacja (stąd drugi człon), z drugiej – dostępność lokali usługowych – tych miejsc, w których mają miejsce aktywności mieszkanek i mieszkańców miasta: ich codzienne AKCJE i reAKCJE.
Nowa wersja Standardów dostępności architektonicznej dla m.st. Warszawy (dostępna na stronie UM: https://wsparcie.um.warszawa.pl/dostepnosc-architektoniczna) nie tylko wprowadziła wymagania, dotyczące wnętrz budynków użyteczności publicznej, ale też – ewakuacji wszystkich osób w nich przebywających. Kluczowe jest więc gruntowne zapoznanie jak największej liczby osób – urzędników miejskich i dzielnicowych, pracowników jednostek podległych UM i osób współpracujących z warszawskimi organizacjami pozarządowymi z zasadami ewakuacji osób z niepełnosprawnościami i innymi szczególnymi potrzebami.
Równocześnie też miasto, które w 2019 roku otrzymało nagrodę Access City Award 2020, nie spoczywa na laurach. Po określeniu Standardów dla przestrzeni i budynków publicznych, przyszedł czas na zalecenia – nieobowiązkowe, ale zachęcające do podnoszenia dostępności prywatnych lokali usługowych. W (coraz bardziej) dostępnych przestrzeniach miejskich temat dostępności lokali jest wciąż niewystarczająco rozpoznany: przedsiębiorcy i właściciele lokali nie mają wystarczającej wiedzy nt. działań, które powinni podjąć, aby ich przestrzenie były dostępne dla większej liczby osób. Również sami architekci i projektanci wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat projektowania uniwersalnego i zasad powszechnej dostępności i nie wiedzą też, gdzie szukać sprawdzonych, aktualnych informacji na ten temat.
Udział w projekcie – różne działania, różne osoby
W ramach projektu realizowane są:
- szkolenia i webinaria o dostępności lokali usługowych i o ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami pracowników ZGN, UM, jednostek podległych UM, przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Warszawy, projektantów i architektów oraz pracowników / wolontariuszy NGO,
- filmy edukacyjne,
- poradnik, dotyczący projektowania i wyposażania dostępnych lokali usługowych.
Do września 2023 przeszkolonych zostało już ponad 200 z zaplanowanych ok. tysiąca osób, opracowywany jest poradnik i uzupełniany harmonogram szkoleń na lata 2023 i 2024. Część z nich to szkolenia otwarte, prowadzone z myślą o osobach osób zainteresowanych dostępnością w tych konkretnych aspektach. Więcej informacji o nich oraz link do zapisów znajduje się na stronie: https://polskabezbarier.org/akcja-ewakuacja/
Projekt „Akcja/Ewakuacja” jest realizowany przez Fundację Polska Bez Barier na zlecenie i we współpracy z Biurem Projektów i Pomocy Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Źródło: Fundacja Polska Bez Barier