– To był trudny wybór – ocenia Maciej Bielawski ze Stowarzyszenia ESWIP, koordynator projektu dotacyjnego dla spółdzielni socjalnych. – Dokumenty, które spłynęły do oceny komisji rekrutacyjnej, prezentowały głównie cyferki, opisy, ale za każdym razem trzeba było pamiętać, że za nimi stoją po prostu ludzie. Komu już dziś dać szansę?
Już wiemy, że w subregionie ełckim i olsztyńskim 12 grup ma szansę na kompleksowe wsparcie przy zakładaniu i prowadzeniu spółdzielni socjalnych. Propozycji pomysłów na własne przedsiębiorstwo spłynęło ponad 20. W wyborze tych najlepszych pomagali trzej doradcy (biznesowy, zawodowy i psycholog), którzy przez miesiąc spotykali się z zainteresowanymi grupami. – Ten okres spotkań, owszem, był długi, bo obserwowaliśmy grupy pod różnym kątem. Mam jednak wrażenie, że wątek działania spółdzielni, jako zespołu, grupy osób z pewnymi relacjami wewnętrznymi, z podziałem ról, nie był doceniany w dotychczasowych projektach dotacyjnych w naszym regonie. Dlatego postanowiliśmy ten obszar oceny wzmocnić – dodaje Maciej Bielawski.
Sztampy coraz mniej
Podczas oceny pomysłów na biznes okazało się, że wiele z nich odbiega od tradycyjnych usług i produktów, które oferują już działające spółdzielnie socjalne – są po prostu nowatorskie. Czy nie ma obaw, że przez to społeczny wymiar spółdzielni nie będzie w pełni realizowany? – Myślę, że akurat w tym projekcie, gdzie celem jest przekazanie dotacji na rozwój spółdzielni, to nawet lepiej, żeby wątek biznesowy był na pierwszym miejscu, przynajmniej na początku – mówi koordynator projektu „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym”. – Podstawa materialna jest jednak niezbędna, chociażby po to, żeby móc skutecznie działać w obszarze społecznym. Dlatego w naszym projekcie przez pierwszy rok będziemy koncentrować się przede wszystkim na zdobyciu przez spółdzielców doświadczenia zawodowego, biznesowego, na tym, by zaistnieli oni na rynku. W następnym etapie wzmacniać będziemy sferę ich społecznej działalności. Oczywiście na etapie tworzenia statutu będzie ona dokładnie określona.
Bezrobotni, ale z wiedzą
W tym tygodniu kandydaci na spółdzielców spotykają się ze swoimi opiekunami, którzy będą ich wspierać aż do sierpnia 2014. W najbliższy weekend zaczną się ich pierwsze szkolenia, dzięki którym bliżej poznają zagadnienie ekonomii społecznej i podstawy związane z prowadzeniem spółdzielni socjalnej. Równolegle ze szkoleniami prowadzone będzie doradztwo. Doradca zawodowy będzie sprawdzać, czy ich predyspozycje i kwalifikacje zawodowe są adekwatne to tego, za co będą odpowiedzialni w spółdzielni. Jeżeli nie, to wspólnie będą szukać kursu zawodowego, którego koszt sfinansuje projekt. Psycholog z kolei będzie pracował nad ich słabymi stronami, które zaobserwował na wcześniejszym etapie rekrutacji, a doradca biznesowy skoncentruje się na wsparciu przy wypracowywaniu biznesplanu spółdzielni. Dokument ten będzie oceniany pod koniec maja – od niego zależy, czy grupa otrzyma pieniądze na swój biznes.
Kwiecień da szansę istniejącym spółdzielniom
W projekcie tym szansę na tzw. szybką ścieżkę miały te grupy, które od dłuższego czasu współpracowały z Ośrodkami Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w regionie. Dzięki zdobytej już wiedzy z zakresu ekonomii społecznej, mogły przystąpić do projektu i szybciej niż pozostałe grupy uzyskać pewne wsparcie, dotację, a tym samym rozpocząć działanie jako przedsiębiorstwa. Z szansy tej skorzystała już grupa z Ornety. Obok niej są jeszcze dwie grupy, które szykują się do drugiej rundy ocen komisji.
Powoli otwierają się też możliwości dla spółdzielni, które już istnieją w subregionie olsztyńskim i ełckim. Jeśli chcą zatrudnić nowego pracownika, poszukują wsparcia finansowego i merytorycznego na uruchomienie nowego stanowiska – projekt daje im taką szansę. Te spółdzielnie, które widzą u siebie braki w zespole, ale nie mają kandydata do zatrudnienia, mogą otrzymać pomoc w jego znalezieniu. W drugiej połowie kwietnia będą znane szczegóły.
Projekt „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym” realizuje Stowarzyszenie ESWIP razem ze Stowarzyszeniem ADELFI i Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP