Dziś, przed walnym zgromadzeniem o przełomowym znaczeniu, w czasie którego 18 osób decydować będzie o przyszłości organizacji, Paczka i Wiosna potrzebują liderów w sposób szczególny. Potrzebują mądrości, która pozwoli połączyć, a nie podzielić – piszą działacze i pracownicy Wiosny w swoim oświadczeniu. Już dziś odbędzie się Walne Zebranie stowarzyszenia.
Oświadczenie / 18 czerwca 2019 r.
„Nie damy rady uratować Paczki osobno”
„Lider Paczki to bohater, który stwarza szansę na zmianę historii życia ludziom w potrzebie w Twojej okolicy. Dostrzega ich problemy, poznaje ich historie, przywraca im godność. Jest sercem Paczki w jednym z 670 rejonów w całej Polsce. Jest zmianą. Paczka pomaga rodzinom, które chcą zmienić swoją sytuację, a nie tkwić w pułapkach słabości i rezygnacji. Paczkę traktują jako szansę. Piękno Szlachetnej Paczki to ich historie. Historie zmagań i historie zwycięstw. Historie pełne łez smutku, ale i szczęścia, nadziei. By Paczka mogła działać również w twojej okolicy, potrzebuje lidera. Bez niego, bez niej – bez Ciebie – historie potrzebujących nie będą miały dobrego zakończenia. Dzięki tobie – tak. Nie czekaj, działaj i spraw, by jak najwięcej rodzin w potrzebie dostało szansę, na którą czekają i zasługują”.
To idea, którą dzielimy się co roku z tysiącami ludzi, rekrutując koordynatorów największej akcji Stowarzyszenia Wiosna – Szlachetnej Paczki.
Dziś, na dzień przed walnym zgromadzeniem o przełomowym znaczeniu, w czasie którego 18 osób decydować będzie o przyszłości organizacji, Paczka i Wiosna potrzebują liderów w sposób szczególny. Potrzebują mądrości, która pozwoli połączyć, a nie podzielić.
Dlatego w imieniu osób zarządzających na co dzień procesami w organizacji i odpowiedzialnych za przeprowadzenie jej przez kryzys 2018 roku, a także w imieniu pracowników, zabieramy głos i apelujemy do członków walnego zgromadzenia Wiosny o wysłuchanie go.
Stowarzyszenie Wiosna przeszło niespełna rok temu przez potężny kryzys. Nie da się o nim zapomnieć, ale można z niego wyciągnąć wnioski i iść dalej. Doceniając jednocześnie wszystko to, co przez poprzednie lata było w Wiośnie, Paczce i Akademii dobre i piękne, musimy zrobić krok naprzód. Dostrzec, jak bardzo zmieniła się organizacja i że to ta wielka zmiana – fakt, że Wiosna i Paczka należą dziś do tysięcy Polaków – są ich największą siłą.
To od decyzji podjętych jutro na walnym zgromadzeniu Stowarzyszenia, zaplanowanym na 19 czerwca 2019 roku na godz. 17:15, zależeć może, czy organizacja, a wraz z nią wielkie akcje pomocy, przetrwają.
Nie damy rady uratować Paczki osobno, bez siebie nawzajem. My, pracownicy, wolontariusze, ludzie zarządzający na co dzień organizacją – nie ominiemy sytuacji prawnej Stowarzyszenia.
Wy, jego członkowie, nie ominiecie pokłosia kryzysu i faktu, że Paczki nie da się robić bez ludzi. A ludzie nie godzą się i nie mogą się godzić na to, by cel uświęcał środki.
„Paczka zawsze łączyła ponad podziałami”
Zmiany trwają już od dawna. Ostatni rok był rokiem tytanicznej wręcz pracy nad tym, by Paczka i Akademia znów dotarły z pomocą do tysięcy osób. W Wiośnie po wrześniu 2018 roku, rozpoczęliśmy intensywne prace nad zmianą kultury organizacyjnej. Zacieśniliśmy współpracę z ekspertami z zewnątrz organizacji. Nawiązaliśmy ściślejsze kontakty z kluczowymi partnerami. Wolontariusze, darczyńcy, partnerzy zostali, by pomagać. Stąd sukces w grudniu 2018.
Warto tego nie stracić.
Jak? Zawiązując prawdziwy kompromis ponad podziałami. Trudny, jednocześnie możliwy. My ufamy, że to jest możliwe. Nie w kontrze pomiędzy grupami, a ponad.
Paczka zawsze łączyła ponad podziałami. Spotykały się w niej osoby, które nigdzie indziej nie miały szans ze sobą współpracować. Tu łączył je wspólny cel – dobro drugiego człowieka realizowane w imię miłości wzajemnej. Dziwne byłoby, gdybyśmy nie umieli się spotkać ponad podziałami w samym jej centrum – w gronie członków walnego zgromadzenia, osób zarządzających Paczką, pracowników, wolontariuszy.
„Potrzebujemy zaufania i dobrej woli”
Dlatego dziś, na dzień przed walnym zgromadzeniem, prosimy Was – spotkajmy się. Zawrzyjmy porozumienie na rzecz przyszłości. Kompromis, który od nas wszystkich będzie wymagał zrobienia kilku kroków do tyłu – po to, by razem można było zrobić następne naprzód.
Po pierwsze: zasady panujące w Wiośnie powinny być zgodne z wartościami, które wszystkich nas tu zgromadziły. W tym z Ewangelią. Człowiek ma niezbywalną godność.
Nie da się robić dobra, gdy cel uświęca środki. Kosztem pracy dla potrzebujących nie mogą być problemy psychiczne pracowników.
Nie może być tak, że efektem pracy w Wiośnie jest niewyobrażalny koszt personalny. Organizacją nie mogą zarządzać osoby, które potraktowały pracowników wbrew wartościom. Pracownicy, wolontariusze i wszyscy inni ludzie muszą mieć ochronę przed nadużyciami. Potrzebujemy w tej fundamentalnej kwestii zgody i jasnych zasad na przyszłość dla organizacji – „pakietu antyprzemocowego”.
Po drugie: potrzebujemy wzajemnego szacunku i otwartości. Potrzebujemy zaufania i dobrej woli. Oraz pokory, która pozwoli nam wszystkim wbudować w organizację mechanizmy zabezpieczające ją na przyszłość – zakładające dialog i porozumienie, jako niezbędne dla sprawnego działania organizacji.
Po trzecie wreszcie: decydując o przyszłości, działamy w konkretnej rzeczywistości i w otoczeniu społecznym, biznesowym, III sektora, pracowniczym. Dlatego musimy zadbać o stabilność organizacji i procesów. O kontynuację tego, co było dobre i co się sprawdziło. O ludzi, dzięki którym ta organizacja działa – ludzi z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu NGOs. Tworzenie akcji na taką skalę jak „Szlachetna Paczka” wymaga wiedzy, umiejętności i struktury. Dziś wciąż jeszcze je mamy. Zadbajmy o to, by ich nie stracić.
Co proponujemy?
1. Zarządzanie kolegialne. Zgodnie ze statutem każdy członek zarządu ma równie ważny głos. Tak, to jest trudne. Jednocześnie, poprzedni zarząd udowodnił, że to możliwe.
2. Włączenie w decydowanie o kształcie i kierunkach rozwoju Stowarzyszenia osób, bez których realizowanie programów społecznych byłoby niemożliwe – przedstawicieli pracowników, wolontariuszy, ekspertów.
3. Przyjęcie umowy społecznej wewnątrz organizacji – kodeksu etycznego.
Zmieniamy historie. To od lat hasło „Szlachetnej Paczki”.
Wierzymy, że jutro zmienimy naszą historię. Razem.
Z poważaniem,
Dominika Langer-Gniłka, Jakub Marczyński, Joanna Sadzik, Anna Wilczyńska
oraz Pracownicy Stowarzyszenia „Wiosna”
Propozycje programowe
1. Zarządzanie kolegialne: zarząd 2 plus 2
- 2 osoby, mające duże doświadczenie w zarządzaniu, pracujące od dawna w WIOŚNIE, kierujące się w życiu wartościami, współtwórcy sukcesu PACZKI i AKADEMII, którzy przyczynili się do przetrwania i sukcesu pomimo kryzysu w ostatniej edycji. Szansa, że dyrektorzy i menedżerowie nie odejdą z WIOSNY i będzie możliwa realizacja programów społecznych.
- 2 osoby dotychczas niebędące w zarządzie, długoletni członkowie Stowarzyszenia, osoby dialogu, kierujące się wartościami ewangelicznymi na co dzień. Jednocześnie niekoniecznie mające pełny wymiar czasu, żeby zaangażować się w zarządzanie bezpośrednio.
2. Reprezentatywność zarządzania Stowarzyszeniem Wiosna, które pozostaje depozytariuszem i organizatorem akcji takich jak Szlachetna Paczka czy Akademia Przyszłości. Reprezentatywność wszystkich zaangażowanych grup – przedstawiciele wolontariuszy, pracowników, ekspertów i partnerów oraz współtwórców idei mądrej pomocy.
3. Porozumienie:
- nikt, kto do tej pory użył przemocy w stosunku do pracowników, nie będzie zarządzał
w WIOŚNIE. - Brak zgody na przemoc (groźby, zastraszanie).
- Szacunek do wszystkich – w tym w szczególności do pracowników i wolontariuszy, bo to nasz największy kapitał.
- Brak zgody na wyciąganie konsekwencji w stosunku do osób, które broniły aktywnie swoich kolegów.
- Brak zgody na wyciąganie konsekwencji w stosunku do osób, które były sygnalistami.
4. Zapewniamy ciągłość działania kluczowych punktów i procesów w organizacji:
- zostają przedłużone umowy pracownikom, których umowy kończą się 30 czerwca;
- Joanna Sadzik na stanowisku Dyrektora Operacyjnego – nie ma w organizacji innej osoby z tak dużym doświadczeniem managerskim, która na 6 miesięcy przed finałem Szlachetnej Paczki byłaby w stanie przeprowadzić akcję z powodzeniem.
5. Szacunek dla wartości chrześcijańskich, na których Wiosna została zbudowana, apolityczność i stanie na straży takich postaw organizacji – w tym partnerstw, kampanii, przekazów – które nie obrażają niczyich uczuć ani godności oraz nie angażują organizacji w polaryzujące politycznie tematy.
6. Poszanowanie dla prawa, etyki i dobrych praktyk. Umowy działające na szkodę Stowarzyszenia, nie będą podpisywane i nadal wszystkie umowy, zgodnie z obiegiem dokumentów, dla zachowania transparentności organizacji, będą dostępne do wglądu – nie zmieniamy procedur, bo nie mamy niczego do ukrycia.
Tytuł, lead śródtytuły pochodzą od redakcji NGO.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.