W Warszawie jest zarejestrowanych ponad 6400 fundacji. Niedługo może być ich w stolicy więcej niż stowarzyszeń. Warszawskie fundacje najczęściej działają w obszarach kultury, spraw międzynarodowych, edukacji i ochrony zdrowia. Dzisiaj obchodzimy Dzień Fundacji i Darczyńców!
W Warszawie zarejestrowanych jest 6466 fundacji. To ciągle mniej niż stowarzyszeń (których mamy w stolicy zarejestrowanych ponad 7500), ale – jak od kilku lat wskazują tendencje – już niedługo może się okazać, że warszawski trzeci sektor będzie stał fundacjami. Tylko dane z trzech ostatnich lat wskazują, że co roku w Warszawie przybywa więcej fundacji niż stowarzyszeń: w 2017 r. było ich 406 (stowarzyszeń – 275), w 2018 – 419 (stowarzyszeń – 309), w 2019 – 310 (stowarzyszeń – 210).
Czym się różni fundacja od stowarzyszenia? Czytaj w poradnik ngo.pl! >
– To jest bardzo charakterystyczne dla Warszawy na tle danych z całej Polski – komentuje Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. – W skali ogólnopolskiej fundacje stanowią mniej niż ¼ sektora. A w Warszawie za kilka lat może się okazać, że będzie więcej fundacji niż stowarzyszeń.
Inny styl działania
Wpływa to oczywiście na obraz całego stołecznego trzeciego sektora.
– Fundacje działają inaczej niż stowarzyszenia, podlegają innym regulacjom prawnym, które z kolei wpływają na style zarządzania w tych organizacjach – tłumaczy Marta Gumkowska. – Różnią się też od stowarzyszeń zasobami. Z naszych badań wynika, że mają większe budżety, częściej zatrudniają stały personel, korzystają z nieco innych źródeł finansowania, np. więcej fundacji prowadzi działalność gospodarczą. Do rejestru przedsiębiorców wpisane są 2433 fundacje, podczas gdy stowarzyszeń niecały tysiąc.
Kultura i sztuka
Widać także różnice, jeśli chodzi o obszary działalności. Zdecydowana większość warszawskich fundacji wskazuje jako główny obszar swych zainteresowań kulturę, sztukę i tradycję (1164). Następne są: działalność międzynarodowa (607), edukacja i wychowanie (600) oraz ochrona zdrowia (592). Warszawskie stowarzyszenia pytane o główne obszary działalności najczęściej wskazują na sport, a dopiero w następnej kolejności kulturę, sprawy zawodowe, pracownicze i branżowe, działalność międzynarodową oraz edukację.
– Te różnice zapewne wynikają stąd, że fundacje nie są organizacjami członkowskimi, rzadziej niż stowarzyszenia działają na rzecz swej okolicy i jej mieszkańców. Raczej zajmują się ideami, które mają wymiar ogólnopolski. Dla takiej działalności forma fundacji jest dużo bardziej adekwatna. A duże miasta, a zwłaszcza stolica, wydają się naturalnym środowiskiem dla tego typu działań – dodaje Marta Gumkowska.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23