W Światowym Dniu Uchodźcy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz dziękuje organizacjom wspierającym imigrantów
– Dziękuję organizacjom pozarządowym zrzeszonym w warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców oraz partnerom akcji #WarszawaDlaAleppo za codzienną pracę, wsparcie i pomoc potrzebującym uciekającym przed wojną i prześladowaniami, szukającym bezpiecznego domu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
– Dziękuję także nauczycielom stołecznych szkół, którzy rozumiejąc rolę środowiska oświatowego w integracji pokolenia oraz nauce akceptacji różnorodności w społeczności lokalnej, opracowali scenariusze zajęć dydaktycznych i włączyli temat wielokulturowości do zajęć.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi
W mieście funkcjonuje Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców tworzona przez ponad 30 organizacji pozarządowych oraz m.st. Warszawę. Jest to gremium inicjatywno-doradcze współpracujące ze sobą w celu wypracowywania rozwiązań służących wsparciu i integracji cudzoziemców mieszkających w Warszawie.
Miasto poprzez udzielenie dotacji wspiera organizacje pozarządowe, które pomagają m.in. w zakresie: porad i informacji prawnych dotyczących obowiązujących regulacji instytucjonalnych, poradnictwa psychologicznego i pedagogicznego, diagnozowania problemów, podejmowania działań profilaktycznych, wsparcia rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, poradnictwa międzykulturowego i integracyjnego, zawodowego, mediacji międzykulturowych, jak i podnoszenia znajomości języka polskiego.
Centrum Wielokulturowe w Warszawie
Pod koniec 2014 roku powstało Centrum Wielokulturowe, stanowiące platformę współpracy między organizacjami, m.st. Warszawą oraz innymi instytucjami zaangażowanymi w ten projekt jako partnerzy. Nad koncepcją i najważniejszymi zadaniami Centrum wspólnie pracowali przedstawiciele Urzędu oraz 30 organizacji pozarządowych, w wyniku czego powstał plan priorytetowych działań. Główne obszary realizowanych działań to: aktywizacja, informacja, kultura i edukacja. Przez 3 lata zorganizowano blisko 800 inicjatyw.
Edukacja dzieci uchodźców i imigrantów
W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń został uruchomiony punkt kontaktowy oraz Zespół ds. nauczania dzieci cudzoziemskich i reemigrantów w warszawskich szkołach. Celem punktu i Zespołu jest pomoc nauczycielom i dyrektorom szkół, w których uczą się dzieci cudzoziemskie, w tym dzieci uchodźców, imigrantów, jak też reemigrujące dzieci polskie (obecnie w warszawskich szkołach samorządowych uczy się ponad 2 tys. dzieci cudzoziemskich). W skład Zespołu wchodzi 22 przedstawicieli samorządu oraz organizacji pozarządowych. W ramach Zespołu wyróżniono 5 podzespołów (co ważne: do tych ciał włączane są osoby z różnych środowisk, np. metodyków, dydaktyków, przedstawicieli poradni psychologiczno-pedagogicznych).
To nie jedyne działania na rzecz osób, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą i mieszkają w stolicy. Przy tej okazji należy wspomnieć o warszawskim testowym projekcie integracji cudzoziemców z uwzględnieniem potrzeb rynku pracy (WITEK). Założeniem projektu jest przeprowadzenie pilotażu programu szybkiej integracji cudzoziemców przez pracę (dot. cudzoziemców, którzy na terenie Polski otrzymali status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą). Natomiast celem Indywidualnego Programu Integracji realizowanego przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie jest zapewnienie wsparcia w początkowym okresie adaptacji uchodźców i osób objętych ochroną uzupełniającą do warunków życia w Polsce oraz rozpoczęcia samodzielnego życia. W listopadzie 2015 r. w mieście został powołany stały Zespół ds. koordynacji działań na rzecz cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
#WarszawaDlaAleppo
Warszawa i jej mieszkańcy nie pozostają obojętni na międzynarodowy apel o pomoc i włączają się aktywnie również w finansowe wsparcie dla Aleppo, gdzie tysiące ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Trwający od pięciu lat konflikt zbrojny pochłonął blisko pół miliona ofiar, 1,4 mln osób zostało rannych. Intensywne walki sprawiły, że ponad 10 milionów Syryjczyków zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów.
Mieszkańcy stolicy wspierają zbiórkę pieniędzy do puszek podczas spektakli, koncertów charytatywnych czy wydarzeń sportowych organizowanych przez stołeczne instytucje kultury, które wyrażają solidarność z ofiarami wojny domowej w Syrii przekazując dochody z wybranych wydarzeń.
Zapraszamy do wspólnych obchodów Dnia Uchodźcy w Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54. Prezentowane będą historie uchodźców, muzyka na żywo, będzie można obejrzeć filmy, wziąć udział w dyskusjach, a wszystko przy kawie po erytrejsku i pod hasłem TAK DLA UCHODŹCÓW. Wydarzenia rozpoczną się o 15.00. W godzinach 14.00-17.00 do Centrum będzie można dojechać specjalnym tramwajem.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy