W procedowaniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie może być miejsca na polityczne przepychanki
Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt i posłanka Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zakłada całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zakaz występów zwierząt w cyrkach. – Zakaz hodowli zwierząt na futro może być pierwszym projektem IX kadencji Sejmu, który zyska szerokie, ponadpartyjne poparcie – wyraża nadzieję Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Projekt ma zakładać 8–10-letni okres przejściowy, aby dać hodowcom czas na zamknięcie ferm. Z punktu widzenia prawnej ochrony zwierząt w Polsce, zakaz hodowli na futro to priorytetowy temat i jest to zdecydowanie pozytywny sygnał ze strony parlamentarzystów, że już na starcie nowej kadencji Sejmu słyszymy takie zapowiedzi. Na temat zamykania przemysłu futrzarskiego padło już wiele obietnic w poprzedniej kadencji, jednak brak jakichkolwiek działań w tej sprawie był olbrzymim rozczarowaniem. Każdy rok zwłoki to kolejne miliony cierpiących w małych klatkach zwierząt.
Mamy nadzieję, że politycy staną ponad politycznymi podziałami i poparcie dla zakazu hodowli zwierząt na futro nie będzie zależne od przynależności partyjnej czy też od tego, kto jest autorem projektu. W procedowaniu takiego projektu nie może być miejsca na polityczne przepychanki, ponieważ ucierpią na tym po prostu zwierzęta.
Jako Stowarzyszenie Otwarte Klatki działamy na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro od 2012 roku. W tym czasie udało się odebrać ponad dwadzieścia lisów z ferm futrzarskich, opublikowaliśmy liczne śledztwa pokazujące znęcanie się nad zwierzętami na takich fermach, a poparcie opinii publicznej dla zakazu urosło aż do 73%.
Warto zaznaczyć, że jest obecnie bardzo dobry moment na podjęcie takich działań. Przemysł futrzarski znajduje się w kryzysie finansowym, liczba hodowanych zwierząt na futro w Polsce spadła z prawie 10 milionów w latach 2014-2015 do 5,2 miliona w 2018. Widzimy coraz więcej zamykających się ferm. Wprowadzenie zakazu w tym momencie będzie po prostu rozwinięciem tych tendencji rynkowych, które wynikają m.in. z faktu, że marki odzieżowe coraz częściej rezygnują z futer.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki będzie aktywnie działać w toku procedowania projektu nowelizacji, aby dostarczyć wszystkie niezbędne dane i fakty wspierające postulat zakazu. Zakaz hodowli zwierząt na futro może być pierwszym projektem IX kadencji Sejmu, który zyska szerokie, ponadpartyjne poparcie.
Źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki