Polityka spójności, która uwzględnia wszystkie regiony — od najmniej do najbardziej rozwiniętych — jest kluczem do sukcesu Unii Europejskiej. Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej prezentuje w magazynie "Panorama" stanowisko p. Beate Merk, Minister spraw europejskich i stosunków regionalnych w Bawarii.
Beate Merk, Minister spraw europejskich i stosunków regionalnych w Bawarii:
Europejskie regiony stanowią filar Unii Europejskiej — zarówno pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym, jak i kulturowym. Zatem dla zapewnienia powodzenia Europy po 2020 r. potrzebne będzie również solidne wsparcie dla regionów. Dzięki europejskim funduszom strukturalnym i inwestycyjnym (EFSI) możliwe jest stymulowanie i rozszerzanie inwestycji. Za ich sprawą Europa jawi się jako potrzebna i otwarta na obywateli, dając tym samym bodziec do współpracy.
Już na wczesnym etapie Bawaria przedstawiła swoją pozycję w sprawie reformy EFSI, która nastąpi po roku 2020. Naszym głównym zmartwieniem, które dzielimy z innymi europejskimi regionami, jest kwestia zachowania odpowiedniego dla każdego regionu poziomu finansowania z funduszy EFSI. Jest to szczególnie ważne dla bardziej rozwiniętych regionów, jak właśnie Bawaria, aby mogły nadal kwitnąć z korzyścią dla swoich słabiej rozwiniętych sąsiadów dzięki wzmożonemu popytowi i większej wartości dodanej. Wspólna europejska polityka w zakresie pomocy jest czynnikiem jednoczącym Europę, a nie dzielącym ją na „darczyńców” i „beneficjentów”.
Ponadto regiony o silnej pozycji jak Bawaria to nie tylko kwitnące gospodarczo miasta i miasteczka. Tą słabiej rozwiniętą pod względem strukturalnym część regionu tworzą głównie okręgi graniczące z Republiką Czeską, przez co stanowią one obszary priorytetowe dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Unijna polityka regionalna jest dla nas tak istotna, gdyż bezpośrednio wpływa na mieszkańców Bawarii, podobnie jak na mieszkańców innych europejskich regionów. Wiele projektów w Bawarii można było zrealizować wyłącznie dzięki funduszom UE. W przeciwieństwie do mechanizmów krótkoterminowego zarządzania kryzysowego, fundusze EFSI zapewniają środki w długiej perspektywie przez cały okres finansowania, przy czym kwota środków i zasoby są ustalane z góry. Pozwala to na wysoki poziom planowania i bezpieczeństwa finansowego. Umożliwia także wyznaczanie ważnych ogólnoeuropejskich celów, które niekoniecznie przynoszą szybkie rezultaty, ale raczej wymagają dłuższego okresu stabilnego działania polityki. Zatem długoterminowe, trwałe, działające w oparciu o dotacje fundusze EFSI nie powinny być zastępowane przez wybiórcze i krótkoterminowe instrumenty finansowania. Powinno się utrzymać EFSI z uwagi na ich strategiczną funkcję oraz wspólną dla wszystkich strukturę finansowania ukierunkowaną na wyniki.
Hasło „Budujmy mosty, nie mury” powinno stać się europejskim mottem po 2020 r. Wszystkie strony muszą pracować razem, bez kreowania zbędnych podziałów. To wymaga jeszcze większego zacieśnienia współpracy transgranicznej. Programy Interreg to bezdyskusyjnie znaczący wkład w integrację europejską. Współpraca między sąsiedzkimi krajami to wyraźny sygnał dla lokalnej społeczności, czym jest wartość dodana stabilnej Europy — tereny niegdyś podzielone granicami teraz stają się przyszłymi miejscami spotkań.
Europejska polityka spójności jest najprawdziwszym wyrazem europejskiej solidarności, gdzie silniejsi wspierają słabszych. Bawarczycy to rozumieją i doceniają. Oni także doświadczyli przejawów solidarności ze strony innych, kiedy region zmieniał się z obszaru zdominowanego przez działalność rolniczą w ośrodek innowacyjności. Obecnie bawarskie przedsiębiorstwa współpracują z partnerami w całej Europie. Zatem strategiczna polityka regionalna w Europie powinna uwzględniać wszystkie europejskie regiony, także te bardziej rozwinięte. Jest to jedyna droga do budowania większej spójności regionalnej i społecznej w obrębie samych państw członkowskich, jak i pomiędzy nimi, a także do zapewnienia gospodarczego powodzenia wszystkich regionów. Jeśli nam się to uda, i jeżeli lokalne społeczności odczują konkretne efekty płynące z europejskiej współpracy, wówczas obywatele na nowo uwierzą w UE.