W Grodzisku Mazowieckim wolontariusze układają książki i robią wywiady ze znanymi pisarzami
Wolontariusze w grodziskiej Mediatece pomagają, inspirują i uczą się. – Uczymy się od siebie nawzajem – poprawia koordynatorka bibliotecznego wolontariatu Magdalena Żerek. – Jestem na bieżąco, jeśli chodzi o książki, które oni czytają, blogi, którymi się interesują, filmy, które oglądają. A oni w Bibliotece Publicznej w Grodzisku Mazowieckim mogą robić prawie wszystko to, co pracownicy.
– Wolontariusze nam pomagają, ale chcę, aby jak najwięcej sami skorzystali ze swojej aktywności. Zawsze daję im możliwość sprawdzenia się, a u nas mogą robić prawie wszystko. Pomagają więc w organizowaniu spotkań autorskich i innych wydarzeń czytelniczych. My, bibliotekarze, na takie spotkanie autorskie przygotowujemy samodzielnie wszystko od początku do końca. To nie tylko poznanie fascynującego twórcy, ale i ustawianie krzeseł. Wolontariusze prowadzą zajęcia dla dzieci, ale też układają księgozbiór i zajmują się pracami porządkowymi. Tylko nie wypożyczają książek, bo nie mają dostępu do danych osobowych – opowiada Magdalena Żerek, koordynatorka wolontariatu w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Prowadzenie wolontariatu przejęła po koleżance.
– Wychowała fantastyczną grupę młodych ludzi, którzy chcieli i wciąż chcą organizować różne wydarzenia i pomagać przy pracach fizycznych – podkreśla moja rozmówczyni.
Magdalena Żerek to dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Kończyła filologię polską o specjalizacji edukacja medialna. Pochodzi z niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim.
– Do wszystkiego, co osiągnęłam w życiu, musiałam dochodzić sama, małymi kroczkami. Dlatego też dla mnie zajmowanie się tą młodzieżą to rodzaj misji, aby ich wspierać w realizacji marzeń i planów.
Wspólne ze swoimi młodymi współpracownikami wymyśla, co chcieliby realizować w ramach bibliotecznego wolontariatu. Tak było przy projekcie „Idziemy po Kulturę”.
Co trzeba umieć, aby zostać pisarzem?
– Zgromadziliśmy wolontariuszy, którzy w przyszłości planują pracę w mediach lub zawodach związanych z książkami, na przykład w wydawnictwach albo kawiarniach literackich. Zaczęliśmy myśleć, kogo warto zaprosić, żeby ci młodzi ludzie zdobyli kompetencje potrzebne do zaistnienia w upragnionym zawodzie. Organizowaliśmy więc spotkania z pracownikami wydawnictw, z pisarzami, ilustratorami i dziennikarzami. Rozmawialiśmy z osobami organizującymi targi i festiwale literackie – wymienia Magdalena Żerek.
Podczas spotkań z pisarzami, oprócz dyskusji o książce danego autora, były też rozmowy o warsztacie twórczym. Młodzi ludzie chcieli wiedzieć, jakie kompetencje trzeba mieć, żeby zostać pisarzem i jak wygląda droga życiowa pisarza, zanim uda mu się opublikować pierwszą książkę. Mogli dowiedzieć się również, jak rozmawiać z wydawnictwem i jak promować swoją pracę. Z kolei podczas spotkań z ludźmi z branży wydawniczej – jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy staramy się o pracę przy promocji książek.
Cenny dorobek na koncie wolontariusza
W 2018 roku biblioteka, przy wsparciu wolontariuszy, zorganizowała pierwszy w Grodzisku Mazowieckim festiwal literacki. Wolontariusze uczestniczyli w każdym etapie jego organizacji, oprócz spraw związanych z wynagrodzeniami dla pisarzy lub sporządzania z nimi umów.
– To rzeczy związane z danymi osobowymi i leżą w gestii księgowej. Wolontariusze natomiast ustalali terminy spotkań z twórcami, kontaktowali się z mediami, pisali posty na facebookowym fanpage’u poświęconym festiwalowi. Zależało mi na tym, żeby nauczyli się czegoś i aby – gdy w przyszłości pójdą na przykład do wydawnictwa starać się o pracę – mieli już na koncie jakiś dorobek w tej dziedzinie – mówi Magdalena Żerek.
Każdy z wolontariuszy otrzymał zaświadczenie, dokumentujące pracę włożoną w organizację festiwalu. Pisanie tekstów i działanie w mediach społecznościowych zaowocowały w kilku przypadkach nawiązaniem przez wolontariuszy stałej współpracy z lokalną prasą.
Aby nauczyli się jak najwięcej
Magdalena Żerek prowadzi w lokalnej rozgłośni radiowej audycję „Co nowego w bibliotece”. Również tu daje się wykazać swoim wolontariuszom, pozwalając chętnym na uczestnictwo w programie i mówienie o wybranych pozycjach literackich.
Zależy jej na tym, żeby nauczyli się jak najwięcej.
– Jeśli wolontariusz ma chęć poprowadzić spotkanie autorskie – może to zrobić. Jeśli chce po takim spotkaniu przeprowadzić wywiad z pisarzem, a następnie opublikować swój tekst – również jesteśmy na to otwarci – opowiada koordynatorka bibliotecznego wolontariatu. – Jedna z wolontariuszek zaczynała u nas robić zdjęcia, obecnie studiuje fotografię i zajmuje się tą dziedziną komercyjnie. Jest dużo takich przykładów.
Wolontariusze mają wpływ na to, kto jest zapraszany do grodziskiej biblioteki. Wspólnie z Magdaleną Żerek tworzą grafik spotkań autorskich z pisarzami.
– Dla mnie to wartość dodana, bo dzięki temu czytam książki, które oni czytają, blogi, którymi oni się interesują, oglądam filmy, które oni oglądają. Uczymy się od siebie nawzajem. I bardzo dobrze to działa, bo wolontariuszy mamy zawsze kilkudziesięciu – podkreśla moja rozmówczyni.
Świetne miejsce do spotkań
Wolontariusze w bibliotece w Grodzisku Mazowieckim to młodzież od 14. roku życia, na ogół uczniowie 7 i 8 klasy. Na początku przychodziły też młodsze dzieci, ale nie wszystkie rozumiały specyfikę pracy w bibliotece.
Uczniowie 8 klas zbierają punkty, które przydają im się w rekrutacji do liceum. Są też wolontariusze ze szkół średnich.
– Zwykle są to osoby najbardziej zaprzyjaźnione z biblioteką, bo są z nami już długo – mówi Magdalena Żerek.
Wolontariusz, który chce działać w grodziskiej bibliotece, podpisuje umowę wolontariacką.
– Jest ona sporządzona z naszym specjalistą od RODO. W związku ze zmianą przepisów, bardzo dbamy o to, żeby w umowie znalazły się wszelkie niezbędne zgody. Musi być oczywiście pozwolenie rodzica na udział dziecka w wolontariacie. Zawsze też musimy mieć zgodę na wykorzystywanie wizerunku, ponieważ organizowane przez nas wydarzenia są dokumentowane fotograficznie i filmowo, a materiały są często publikowane w mediach. Chętnie chwalimy się naszymi osiągnięciami – śmieje się Magdalena Żerek.
Na facebooku jest grupa „Wolontariat młodzieżowe - Mediateka Grodzisk Mazowiecki”. To właśnie tam można znaleźć wszelkie informacje na temat organizowanych wydarzeń i zaproszenia do pomocy wolontariackiej.
– Gdy wolontariusz zostaje już do nas przyjęty, starannie sprawdzamy czas spędzany przez niego w naszej bibliotece. To niezbędne do wystawienia później zaświadczenia do szkoły. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie wolontariuszom takich warunków, żeby mogli spokojnie wykonywać wszystkie swoje zadania. Jeśli chcą na przykład prowadzić zajęcia z dziećmi, udostępniamy im wszelkie potrzebne materiały. Zapewniamy też wodę i poczęstunek.
Biblioteka mieści się na drugim piętrze nowoczesnej Mediateki. Jest to jedna z najnowocześniejszych bibliotek, więc warunki lokalowe są świetne, ale – jak podkreśla Magdalena Żerek – nie to jest najważniejsze.
– Mam ułatwioną sytuację, bo moi wolontariusze to wspaniałe dzieciaki. Nasze spotkania są niezwykle inspirujące, czasem nie możemy się rozstać, bo każdy chce opowiedzieć o swojej pasji, o tym, co go aktualnie fascynuje. Rozmawiamy o książkach, filmach, serialach. Bywa też, że przychodzą do Mediateki spotkać się tylko we własnym gronie. Czasem młodzi ludzie po prostu potrzebują pobyć tu sami i niepotrzebna im obecność dorosłych.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.