W czasie realizacji zadania publicznego chcesz korzystać z własnego sprzętu? Zastanów się, jak to pokazać w ofercie
– Planujemy w tym roku złożyć oferty na realizację zadań publicznych w kilku dzielnicach Miasta st. Warszawy. Chcemy w czasie realizacji tych zadań korzystać z naszego sprzętu. Czy musimy zawierać jakieś umowy z osobami z Fundacji? – pyta organizacja z Warszawy. Odpowiada ekspertka Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Organizacja pyta:
Planujemy w tym roku złożyć oferty na realizację zadań publicznych w kilku dzielnicach Miasta st. Warszawy.
Do ubiegłego roku przy realizacji zadań publicznych korzystaliśmy prawie wyłącznie z usług podwykonawców, którzy wystawiali nam faktury za świadczone usługi (prowadzenie szkoleń, transport, wynajem sprzętu czy obsługę). Naszą rolą było spinanie całości zadania, kontakty z partnerami, promocja i rozliczenie. Robiliśmy to nieodpłatnie jako wkład własny osobowy. W tym roku nasza organizacja się doposażyła i część sprzętu potrzebnego do realizacji zadania jest nasza. Staramy się też o grant na zakup przyczepy do zapewnienia własnego transportu dla części sprzętu wykorzystywanego w realizowanych szkoleniach i wydarzeniach.
Jak dokumentować płatności i wydatki dla tych zadań, które będą realizowane bezpośrednio przez naszą Fundację? Czy musimy zawrzeć jakieś umowy z osobami z Fundacji zaangażowanymi do realizacji projektu i na tej podstawie przelać im wynagrodzenia? Czy istnieje inna, prostsza forma, dzięki której unikniemy mnożenia umów?
Aneta Krawczyk, doradczyni SCWO, wyjaśnia:
Każda organizacja pozarządowa składająca ofertę na realizację zadania publicznego do Urzędu Miasta st. Warszawy musi już na etapie planowania tej oferty zastanowić się, czy będzie potrzebować pomocy/zaangażowania podwykonawców do jakichś części swojego projektu.
Jeśli, jako realizator zadania publicznego, korzystacie ze swojego sprzętu – także powinno to zostać ujęte w ofercie. Można to zrobić w różny sposób.
Można się tym „pochwalić” w zasobach sprzętowych, które chcecie wykorzystać do realizacji projektu.
Jeśli chcecie wyceniać użytkowanie i obsługę takiego sprzętu – można to zrobić i pokazać w kosztorysie po stronie wkładu rzeczowego.
Trzeba wtedy udokumentować i określić, na jakiejś podstawie będzie dokonywana wycena i skąd taka, a nie inna kwota (np. za godzinę użytkowania sprzętu, w cenie dostępnej na rynku).
Jeśli osoby z organizacji mają otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę przy realizacji zadania, trzeba zawrzeć z nimi umowy, np. zlecenia, o pracę itp.
Potrzebujesz innej pomocy?
Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) wzmacnia ekspercko warszawski sektora pozarządowy. SCWO prowadzi m.in. bezpłatne szkolenia oraz indywidualne poradnictwo dostępne 5 dni w tygodniu między 9:00 a 17:00.
W celu uzyskania pomocy napisz na adres scwo@warszawa.ngo.pl lub zadzwoń (22) 828 91 23.
Zapoznaj się z pełną ofertą SCWO - https://warszawa.ngo.pl/scwo
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23