W Brzesku i okolicach powstały wyjątkowe InicJaTyWy
Projekty zrealizowane w Brzesku, Buczu i Łoniowej przez 5 regionalnych organizacji otrzymały w sumie 50 tys. zł od organizatora Programu – Carlsberg Polska.
Już po raz ósmy dofinansowaliśmy inicjatywy wyłonione przez Internautów w głosowaniu. Cieszymy się, że wsparliśmy działania potrzebne lokalnej społeczności. 3 inicjatywy zostały zrealizowane w kategorii działań na rzecz poprawy świadomości ekologicznej – tematu, który w dzisiejszych czasach jest priorytetem – mówi Beata Ptaszyńska-Jedynak, dyrektor ds. komunikacji
w Carlsberg Polska.
InicJaTyWy 8. edycji
Rewitalizacja zieleni miejskiej na Brzeskim Rynku – etap końcowy
Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku zrealizowałprojekt rewitalizacji zieleni miejskiej w zabytkowej części Starego Miasta. Projekt jest ostatnim etapem inwestycji polegającej na odnowieniu zieleni przyulicznej miasta oraz przywróceniu dawnej świetności terenom zielonym.
Słońce nas zasila i motywuje do działania
Ochotnicza Straż Pożarna Łoniowa zamontowała instalację fotowoltaiczną w remizie i amfiteatrze letnim. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii jest przyjazna dla środowiska naturalnego, jednocześnie ogranicza koszty i zużycie energii elektrycznej. Projekt ma zachęcać mieszkańców do działań wspierających ochronę środowiska naturalnego. Instalacja jest współfinansowana również z zasobów Gminy Dębno oraz Zepołu Pieśni i Tańca Łoniowiacy.
Jak być bardziej EKO – Kuchnia "Zero Waste"
Koło Gospodyń Wiejskich "Szpilki" w Buczu założyło eko-kuchnię w Domu Ludowym oraz przeprowadziło akcję edukacyjną „Jak być bardziej EKO”. Przygotowywany jest również film, który pokaże w jaki sposób każdy z nas może sprawić, aby nasza kuchnia była bardziej eko oraz jak postępować z odpadami opakowaniowymi, które codziennie wytwarzamy.
Czysto, aż się świeci! – Bucze segreguje śmieci
W Buczu powstał również projekt zrealizowany przezOSP Bucze związany z segregacją odpadów. Polegał on na zakupie i zamontowaniu koszy oraz tablic informacyjnych w całej miejscowości Bucze. Kosze do segregacji odpadów stanęły na rekreacyjnym placu, przy orliku, przy klubie sportowym oraz w remizie OSP. Dodatkowo zakupiono i zamontowano kosze przy przystankach oraz zgniatarki do butelek PET i puszek w budynkach użyteczności publicznej. W miejscach, gdzie stanęły kosze, pojawiły się też tablice informacyjne i naklejki informujące o zasadach segregacji śmieci oraz bycia eko. Zwieńczeniem projektu była akcja sprzątania świata, w której chętni mieszkańcy wraz z druhami OSP pozbierali śmieci zalegające w budynkach, krzewach i rowach.
EkoSiatkarze sprzątają świat
INSTYTUT ROZWOJU REGIONALNEGO – STOWARZYSZENIEprzeprowadził akcję pn. „EkoSiatkarze sprzątają świat” wraz z segregacją odpadów opakowaniowych na jednym z osiedli w Brzesku. Opracowano także wyjątkową fotorelację i filmik z wydarzenia oraz plakaty dot. ochrony środowiska. Celem akcji było zwiększenie świadomości mieszkańców nt. ochrony środowiska i zmiana codziennych nawyków związanych m.in. z segregacją opakowań. Uczestnicy projektu mieli szansę dostrzec „problem opakowań” (tj. rosnącą konsumpcję towarów jednorazowych, rosnące wysypiska, śmieci w lasach i zakątkach przyrodniczych, szkody dla środowiska przyrodniczego itd.). Ekosiatkarze, którzy wzięli udział w akcji sprzątania otrzymali ekotorby, a mieszkańcy, którzy uzbierali największą ilość odpadów wielorazowe butelki na wodę z filtrem.
Program Grantowy InicJaTyWy powstał w 2014 r. W czasie ośmiu edycji zrealizowano 69 projektów, na łączną kwotę 600 tys. złotych.
Szczegóły nt. programu znajdują się na www.inicjatywy.com.pl.
Dodaj informację do portalu ngo.pl!
Czekamy na Twój artykuł, komentarz, wywiad czy relację. Dotrzyj ze swoją informacją do tysięcy osób, które czytają ngo.pl.
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Iwona Danilewicz