Ustawa medialna bez konsultacji. Organizacje protestują
28 kwietnia 2016 sygnatariusze Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych skierowali listy do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego oraz przewodniczących dwóch komisji sejmowych. Przypominają w nich o niewywiązaniu się z obietnic poddania projektów ustaw o mediach narodowych i składce audiowizualnej pod konsultacje oraz apelują o zorganizowanie wysłuchania publicznego w ich sprawie.
Warszawa, 26 kwietnia 2016
Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
debatę nad przygotowywaną przez Pana rząd reformą mediów publicznych obiecywał Pan publicznie od chwili powołania na stanowisko wicepremiera i ministra kultury oraz zapewniał, że projekt nowej ustawy medialnej będzie przedmiotem co najmniej trzymiesięcznych konsultacji publicznych. Zapewnienia takie składał też wielokrotnie pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych, minister Krzysztof Czabański, w tym 8 grudnia 2015 na spotkaniu w SDP oraz 21 stycznia 2016 podczas debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie 61 i redakcję „Rzeczpospolitej”. W trakcie spotkania 1 kwietnia 2016 z delegacją sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych minister Czabański zobowiązał się też do wystąpienia z wnioskiem do marszałka Sejmu o zorganizowanie wysłuchania publicznego.
Tymczasem 20 kwietnia 2016 wpłynął do Sejmu projekt ustawy o mediach narodowych i – jak się dowiadujemy z wypowiedzi dla PAP Pełnomocnika ds. reformy mediów publicznych – ma być uchwalony z pominięciem otwartej debaty i konsultacji publicznych do połowy maja.
Z przykrością stwierdzamy, że tym samym łamiecie Państwo złożone publicznie zobowiązania.
Panie Premierze,
jest Pan znawcą zagadnień partycypacji, więc zdaje sobie świetnie sprawę z tego, że ani prowadzone przez autorów projektu spotkania i rozmowy z przedstawicielami wybranych środowisk, ani wywiady w mediach nie spełniają wymogów publicznych konsultacji założeń i projektu ustawy. Wymogów tych nie spełnia też możliwość wyrażenia opinii na posiedzeniu komisji sejmowych przez zaproszonych przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, szczególnie że mają oni – jak pokazuje to ostatni raport Obywatelskiego Forum Legislacji – ograniczone możliwości wyrażania opinii w trakcie prac parlamentarnych nad projektami ustaw.
Decyzja o przyjęciu ustawy o tak fundamentalnym znaczeniu dla obywateli naszego kraju w drodze szybkiej ścieżki legislacyjnej stoi też w oczywistej sprzeczności z przedstawionym przez Pana 23 marca 2016 na konferencji Pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania w KPRM planem wzmocnienia udziału obywateli i organizacji pozarządowych w życiu publicznym oraz podniesienia rangi konsultacji publicznych w tworzeniu aktów prawnych.
Przyjęty tryb prac i pośpiech jest sprzeczny nie tylko z Pańskimi obietnicami, ale także z wymogami poprawnej legislacji i rządowymi dokumentami regulującymi zasady procesu legislacyjnego. Mamy świadomość, że od momentu, w którym projekt ustawy medialnej złożony został jako projekt poselski (wbrew jego oczywistemu autorstwu), Pana formalne możliwości wpływu na proces ustawowy się wyczerpały. Nie mamy jednak wątpliwości, że ciągle może Pan jako prominentny polityk partii rządzącej wpływać na kształt procesu legislacyjnego – także w parlamencie.
Panie Premierze,
liczymy, że wywiąże się Pan ze swoich obietnic i poważnie potraktuje zobowiązanie przeprowadzenia konsultacji publicznych. Za niezbędne minimum w tej sprawie uważamy przeprowadzenie w Sejmie wysłuchania publicznego w sprawie poselskich projektów ustaw o mediach narodowych i składce audiowizualnej (druk sejmowy nr 442, 443 i 444) według zasad przewidzianych regulaminem Sejmu w art. 34 ust. 3 w przypadku, gdy projekt procedowany jest z pominięciem wymaganych prawem uzgodnień resortowych, oceny skutków regulacji i konsultacji społecznych.
W imieniu sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych – koalicji ponad 70 organizacji, ruchów oraz stowarzyszeń obywatelskich i kulturalnych, Inicjatorzy Paktu:
Obywatele Kultury
Obywatele Nauki
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Do wiadomości:
- Pan Krzysztof Czabański
Podsekretarz stanu
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa 27 kwietnia 2016 r.
Elżbieta Kruk
Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu
Marek Suski
Przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
W imieniu sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych – koalicji ponad 70 organizacji, ruchów oraz stowarzyszeń obywatelskich i kulturalnych – apelujemy do Państwa, jako przewodniczących Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa o wystosowanie wniosku do Marszałka Sejmu o zorganizowanie wysłuchania publicznego w sprawie poselskich projektów ustaw o mediach narodowych i składce audiowizualnej (druk sejmowy nr 442, 443 i 444).
Zgodnie z Konstytucją, dla stanowienia prawa ważne jest zastosowanie mechanizmów publicznych konsultacji projektów ustaw, szczególnie o tak fundamentalnym znaczeniu dla obywateli jak ustawy o mediach publicznych. Minimum takich konsultacji jest wprowadzona przepisami ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (art. 8) i doprecyzowana w Regulaminie Sejmu RP (rozdział 1a) procedura wysłuchania publicznego w Sejmie. Jest ona niezbędnym minimum konsultacji obywatelskich w przypadku, gdy projekt ustawy procedowany jest jako projekt poselski (choć faktycznie przygotowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania reformy publicznej radiofonii i telewizji), a więc z pominięciem wymaganych prawem uzgodnień resortowych, oceny skutków regulacji i konsultacji społecznych. Z takim właśnie przypadkiem mamy teraz do czynienia.
Bez aktywnej współpracy obywateli, twórców i odbiorców, środowisk obywatelskich, edukacyjnych, nauki i kultury nie uda się wypracować nowej konstytucji silnych i wiarygodnych mediów publicznych. Media publiczne są dobrem wspólnym. Traktujemy zatem jako oczywiste i konieczne, że nowy kształt mediów publicznych musi być wypracowany w publicznej debacie.
W imieniu sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych – koalicji ponad 70 organizacji, ruchów oraz stowarzyszeń obywatelskich i kulturalnych, Inicjatorzy Paktu:
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Obywatele Nauki
Obywatele Kultury
Źródło: Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych