Urzędowy peleton i... ogon
28 września to Międzynarodowy Dzień Dostępu do Informacji. W tym roku tego dnia rozdano nagrody w konkursie oceniającym praktyki udostępniania informacji publicznej przez urzędy – „Wyważanie otwartych drzwi”. Według internautów wzorcowo „wyważają” je m.in. Burmistrz Miasta Rydułtowy, który przeorganizował położenie wydziałów w urzędzie tak, aby mieszkańcy mogli łatwiej korzystać ze swoich praw oraz Sołtys Brodzicy – informujący mieszkańców o ważnych sprawach za pomocą SMS-ów.
Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej (PC DIP) rozstrzygnęło konkurs „Wyważanie otwartych drzwi”. Eksperci, wespół z internautami, oceniali najlepsze i najgorsze praktyki udostępniania informacji publicznej przez urzędy oraz inne instytucje publiczne na terenie całego kraju.
W gronie zwycięzców wybranych przez ekspercką Kapitułę Konkursu znaleźli się:
- Prezes Sądu Najwyższego– Kapituła Konkursu doceniła praktykę polegającą na udostępnianiu orzeczeń wraz z uzasadnieniem w formie plików tekstowych, nadających się do ponownego wykorzystania przez wnioskodawców.
- Wojewoda Świętokrzyski – Kapituła Konkursu doceniła praktykę polegającą na przygotowaniu formularza wniosku o informację publiczną, w którym wymagane są od wnioskodawców jedynie niezbędne dane konieczne dla prawidłowej realizacji zapytania.
- Prezydent Miasta Rzeszowa – Kapituła Konkursu doceniła praktykę polegającą na utworzeniu punktu informacyjnego urzędu w hipermarkecie, miejscu do którego przychodzą mieszkańcy, aby realizować swoje codzienne potrzeby.
- Prezydent Miasta Gliwice – Kapituła Konkursu doceniła praktykę polegającą na przygotowaniu zebranych informacji o Radnych Miasta Gliwice w jednym miejscu i w przyjaznej formie. Kapituła doceniła także wszelkie inne praktyki stosowane w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu, służące przedstawieniu spójnej i przydatnej informacji zainteresowanym osobom.
- Burmistrz Miasta Wisła – Kapituła Konkursu doceniła praktykę polegającą na prawidłowym udostępnieniu danych pozwalających na realizację kontroli społecznej nad wydatkowaniem środków publicznych.
- Wójt Gminy Pomiechówek – Kapituła Konkursu doceniła praktykę polegającą na publikowaniu na stronie internetowej gminy pytań zadawanych wójtowi przez mieszkańców wraz z udzielanymi odpowiedziami.
W plebiscycie internetowym zwycięzcami zostali:
- Burmistrz Miasta Rydułtowy – który zajął I miejsce w internetowym głosowaniu. Nagrodzoną praktyką jest przeniesienie najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców komórek organizacyjnych z najwyższego piętra na parter budynku połączone z uruchomieniem Biura Obsługi Mieszkańców.
- Sołtys Brodzicy – II miejsce w plebiscycie za informowanie zainteresowanych mieszkańców wsi za pośrednictwem SMS-ów o zebraniach wiejskich, spotkaniach Koła Gospodyń Wiejskich i innych ważnych wydarzeniach.
- Prezydent Miasta Gliwice – III miejsce za elektroniczną wyszukiwarkę pochówków – narzędzie pozwalające na odszukanie miejsc pochówku osób na cmentarzach komunalnych w Gliwicach.
Internauci przyznali również antynagrody za najgorsze praktyki udostępniania informacji:
- I antynagroda – trafi w ręce Prezydenta Miasta Szczecina. Została przyznana za uporczywe tworzenie cenników za przekształcanie informacji i szukanie sposobów na unikanie wykonywania wyroku sądu zwracającego uwagę na tę nieprawidłowość.
- II antynagrodę zdobył Prezydent Miasta Legnicy. Została przyznana za wyznaczanie własnego sposobu i formy udostępniania informacji - innych niż zgodne z prawem żądania wnioskodawcy.
- III miejsce w internetowym plebiscycie na najgorszą praktykę zajął Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. Antynagroda przyznana została za przygotowanie formularza wniosku o informację, sugerującego konieczność poniesienia opłaty za jej przekształcenie i wymuszającego zgodę na zapłacenie.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 28 września 2010 r. podczas Konferencji „Wiedza – Władza” organizowanej przez Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej w Warszawie w sali im. J. Turowicza w siedzibie Fundacji im. S. Batorego.