Konieczne jest przygotowanie fundamentalnej zmiany w polskim prawie, która wprowadziłaby nowe rozumienie pojęć "stowarzyszenie" i "zrzeszenie". Póki co jednak należy się skupić na wprowadzeniu mniejszych zmian w ustawie Prawo o stowarzyszeniach, aby jak najszybciej ułatwić powstawanie nowych stowarzyszeń – do takiego wniosku doszli uczestnicy kolejnego Forum Debaty Publicznej, które odbyło się 7 grudnia 2011 w Pałacu Prezydenckim.
Prace nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o Stowarzyszeniach trwają od dawna. Zapoczątkowane zostały w Senacie poprzedniej kadencji. Projekt przygotowany w parlamentarnym zespole ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi został jednak wycofany z uwagi na liczne zastrzeżenia przedstawicieli trzeciego sektora. Organizacje nie były zadowolone z zakresu proponowanych zmian, a także ze sposobu w jaki zostały zaproponowane – bez uwzględnienia głosu samych zainteresowanych. Spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej są okazją do wspólnej dyskusji nad zmianami. Bo, że są one konieczne – żadna ze stron nie ma wątpliwości.
Bezpośrednią inspiracją do dyskusji były propozycje opracowane przez Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych. Przewidują one m.in. takie uproszczenia w rejestracji stowarzyszeń, jak zgłaszanie działalności do organu administracji publicznej na możliwie najniższym szczeblu (gmina, starostwo). Minimalna liczba osób konieczna do utworzenia stowarzyszenia miałaby zostać zmniejszona do dziewięciu (obecnie 15). Członkami założycielami stowarzyszenia mogliby być również cudzoziemcy.
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że obecnie jest dogodny czas, aby prowadzić prace nad zmianami w przepisach, zwrócili jednak uwagę, że przygotowane przez OFOP rozwiązania nie odpowiadają na wszystkie zgłaszane przez stowarzyszenia problemy. Brakuje m.in. uregulowań dotyczących możliwości zrzeszania się podmiotów gospodarczych prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz możliwości zrzeszania się różnych typów podmiotów (np. osób fizycznych i prawnych). Jednak – jak zwrócił uwagę mecenas Jan Stefanowicz – wprowadzenie takich uregulowań wymagałoby fundamentalnych zmian w polskim prawie i wprowadzenie nowego rozumienia pojęć „stowarzyszenie” i „zrzeszenie”. Przygotowanie ich i wdrożenie zajęłoby dużo czasu. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że – zanim dojdzie do tych zmian – należy doprowadzić do mniejszej nowelizacji prawa o stowarzyszeniach, ponieważ wprowadzenie ułatwień dla stowarzyszeń jest pilne.
Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP poinformował, że Senat zamierza wrócić do projektu ustawy o stowarzyszeniach i wraził nadzieję, że możliwa będzie współpraca i połączenie wypracowanych założeń.
W debacie – na zaproszenie Kancelarii Prezydenta – wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń, posłowie i senatorowie, przedstawiciele nowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (które m.in. odpowiada za administracje samorządową, w tym powiaty, które prowadzą rejestry stowarzyszeń) oraz eksperci zajmujący się prawnymi regulacjami dotyczącymi stowarzyszeń.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)