Jednym z bardzo ważnych celów strategicznych do osiągnięcia przez kraje unijne w ramach tzw. agendy Europa 2020 jest podniesienie poziomu zatrudnienia wśród osób w wieku 20-64 lata do poziomu 75%. Jeden z rozdziałów opublikowanego przez ETUI raportu „Benchmarking Working Europe 2011” pokazuje, jak poszczególne kraje członkowskie dają sobie radę z wypełnianiem tego celu w świetle kryzysu, który dotknął europejską gospodarkę.
W opublikowanym po angielsku tekście zawarte są dane pokazujące, jak w krajach unijnych w wyniku kryzysu zmieniały się poziom zatrudnienia, bezrobocia a także pracy czasowej w poszczególnych grupach społecznych.
Raport wskazuje między innymi na to, że w wielu krajach unijnych różnica między poziomem zatrudnienia kobiet i mężczyzn pozostaje bardzo wysoka (w przypadku Malty sięga ponad 40 punktów procentowych, w Polsce przekracza 10 punktów procentowych). Niemniej po raz pierwszy w 2010 roku w trzech krajach unijnych (Litwie, Łotwie i Estonii) zanotowano większy wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Autorzy raportu zwracają uwagę, że wynika to z bardzo dużego przyrostu bezrobotnych w tych krajach, szczególnie w „męskich” gałęziach przemysłu.
Kolejnym ważnym wskaźnikiem omawianym przez twórców raportu jest, wielokrotnie przez nas komentowany, znaczny wzrost bezrobocia wśród najmłodszych uczestników rynku pracy w czasie kryzysu. Jedynym europejskim krajem, w którym liczba bezrobotnych młodych w okresie drugi kwartał 2008 – drugi kwartał 2010 zmalała są Niemcy.
Źródło: ETUI