Już ponad 3,6 mln kobiet wzięło udział w projektach współfinansowanych ze środków unijnych, a dzięki temu podwyższyły swoje kwalifikacje zawodowe, założyły własne firmy, czy znalazły zatrudnienie dające możliwość pogodzenia życia zawodowego z rodzinnym.
Polki aktywnie korzystają z Funduszy Europejskich – dzięki środkom unijnym zakładają własne firmy, znajdują lepszą pracę, spełniają marzenia. W projektach dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego od 2004 roku wzięło już udział ponad 3,6 mln kobiet – powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej „Dotacja jest kobietą, czyli jak Polski korzystają z Funduszy Europejskich”.
Jak wynika z danych resortu dzięki udziałowi w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego pracę znajduje odpowiednio 38% kobiet i 56% mężczyzn pozostających bez pracy, a także 16,6% kobiet i 20% mężczyzn zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Udzielone wsparcie w ramach projektów przyczyniło się do znalezienia pracy wśród 35,5% kobiet pochodzących z terenów wiejskich i 25,5% pań w przedziale wiekowym 50-64 lata. W przypadku mężczyzn odsetek ten rozkładał się na poziomie odpowiednio 52% i 49%.
Biorąc pod uwagę rodzaj otrzymanej pomocy kobiety, częściej niż mężczyźni preferują wsparcie przygotowujące do podjęcia zatrudnienia niż do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. 45% kobiet w porównaniu z 31% mężczyzn wzięło udział w stażach/praktykach, częściej również korzystały z pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i wsparcia psychologicznego. Natomiast dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej otrzymało 23% mężczyzn i tylko co dziesiąta kobieta, co przełożyło się na fakt, iż wśród osób, które 6 miesięcy po zakończeniu wsparcia podjęły samozatrudnienie 12,5% stanowiły kobiety.
Warto również wspomnieć o możliwości ubiegania się o unijne wsparcie kobiet, które są w ciąży i pracują naukowo. Taką możliwość stwarza program Pomost (Program Innowacyjna Gospodarka)
Do 2015 r. dla kobiet-naukowców Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przeznaczy ponad 27 mln zł. W I edycji wnioski złożyło 79 kandydatek, w II było ich już 109. Program przewiduje dwa rodzaje wsparcia „grant powrotowy”– finansowanie projektów realizowanych przez badaczy obu płci wychowujących małe dzieci oraz wsparcie dla kobiet realizujących projekty naukowe w trakcie ciąży w przypadku pracy naukowej, której specyfika może mieć wpływ na przebieg ciąży.
Źródło: Redakcja Portalu Bezrobocie.org.pl