W dniach od 23 do 27 czerwca 2003 dziesięcioosobowa grupa radnych z Ukrainy uczestniczyła w wizycie studyjnej w województwie warmińsko-mazurskim w ramach programu 'Ukraińska Szkoła Liderów Samorządowych'. Tematem wizyty było zarządzanie mieniem komunalnym. Radni odbyli szereg spotkań, podczas których spotkali się z przedstawicielami samorządowej władzy uchwałodawczej, wykonawczej oraz przedstawicielami administracji samorządowej.
Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z Dyrektorem Banku Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dotyczyło ono współpracy banku i samorządu terytorialnego w zakresie finansowania inwestycji komunalnych, emitowania obligacji komunalnych, kryteriów doboru projektów finansowanych przez bank, zasad finansowania i umarzania kredytów bankowych.
Kolejny dzień wizyty w całości poświecony został na zapoznanie się z zarządzaniem mieniem komunalnym Olsztyna - miasta wojewódzkiego Warmii i Mazur. Spotkanie rozpoczęli Wiceprezydent Miasta Olsztyna oraz Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna. Uczestniczyli w nim ponadto Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz dyrektorzy następujący wydziałów: Strategii i Rozwoju, Gospodarki Komunalnej Inwestycji, Architektury i Budownictwa, Ochrony Środowiska, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz Zakładu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. W trakcie spotkania dyrektorzy branżowych wydziałów dokonali prezentacji zagadnień związanych z mieniem komunalnym. Do najistotniejszych należały:
- pokaz mapy numerycznej;
- polityka inwestycyjna miasta;
- formy własności;
- wykorzystanie usług komunalnych na rzecz mieszkańców (system cieplny, komunikacja publiczna, służba oczyszczania miasta, bezpieczeństwo publiczne, gospodarka wodno-ściekowa).
Następnie radni zostali zaproszeni przez Urząd Miasta na terenową prezentację najważniejszych inwestycji komunalnych miasta. Należała do nich modernizacja ulicy Sielskiej (PHARE 2000), Ronda Bema (PHARE 99) i ulicy Tuwima oraz budowa sortowni śmieci. Z największym zainteresowaniem spotkał się sposób rozwiązywania problematyki śmieci w mieście. Część radnych zapowiedziało, że postarają się uzyskać większość w samorządzie i przegłosować wprowadzenie podobnych rozwiązań systemowych.
25 lipca ukraińscy goście udali się do Morąga. Grupą zaopiekował się Burmistrz Miasta. Po prezentacji miejscowości oraz najważniejszych problemów i wyzwań, jakie stoją na drodze do rozwoju miasta, odbył się cykl merytorycznych spotkań z dyrektorami firm komunalnych. Głównymi tematami rozmów były zasady korzystania mieszkańców z usług wodno-kanalizacyjnych, zagadnienia związane z systemem gospodarki odpadami oraz systemem zaopatrzenia mieszkańców w energię cieplną.
W czwartek 26 lipca odbyły się trzy spotkania. Pierwsze z nich dotyczyło polityki rozwoju regionalnego, systemu informacji o terenie oraz wojewódzkiej komunikacji publicznej. Wiele z zadawanych przez radnych pytań dotyczyło planowanych inwestycji i sposobu ich realizacji, w tym sposobu ich finansowania.
Kolejne spotkanie, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie dotyczyło zarządzania mieniem komunalnym w kontekście kompetencji i zadań samorządu powiatowego. Uczestniczyli w nim Wicestarosta Powiatu Olsztyńskiego, Sekretarz Starostwa oraz Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.
W ostatnim z zaplanowanych na ten dzień spotkań wziął udział pracownik Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Rozmowy dotyczyły wykorzystania Funduszy Przedakcesyjnych i Strukturalnych, a w szczególności planowania inwestycji, ich przygotowania oraz możliwości finansowania ze środków Unii Europejskiej oraz Banku Światowego.
Ostatniego dnia wizyty radni pojechali na zaproszenie Przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego do Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławieckim. Zapozanli się tam z problemami związanymi z mieniem komunalnym pod kątem finansowania inwestycji edukacyjnych, sytuacją mniejszości ukraińskiej w Polsce, a także możliwościami współpracy przy przyszłych projektach.
Wizytę należy uznać za bardzo udaną. Podczas pięciu dni spędzonych w Województwie Warmińsko-Mazurskim radni poznali wiele rozwiązań systemowych dotyczących mienia komunalnego. Wiele z nich chcą zrealizować we własnych samorządach. Istnieje duże prawdopodobieństwo nawiązania długofalowej współpracy między wybranymi samorządami na Ukrainie a samorządami z Warmii i Mazur. Warto także nadmienić, że wizyta spotkała się z życzliwym przyjęciem przez samorządowców Warmii i Mazur oraz dużym zainteresowaniem lokalnych mediów.
Źródło: Anna Magryta