W opublikowanym 10 września 2012 r. sprawozdaniu UE na temat młodzieży zaapelowano o traktowanie zatrudnienia osób młodych, włączenia społecznego, zdrowia i dobrostanu młodzieży jako priorytetów polityki UE na rzecz młodzieży. W sprawozdaniu, opracowywanym co trzy lata przez Komisję, podkreślono, że UE i państwa członkowskie muszą zintensyfikować działania mające na celu wspieranie młodych ludzi, których szczególnie dotknął kryzys gospodarczy.
Od początku kryzysu bezrobocie osób w wieku 15–24 lat w UE wzrosło o ponad 50 procent: ze średniej wynoszącej 15 proc. w lutym 2008 r. do 22,5 proc. w lipcu bieżącego roku. Z ostatnich danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że stopa bezrobocia osób młodych jest najwyższa w Grecji (53,8 proc.) i Hiszpanii (52,9 proc.). W całej UE ponad 30 proc. młodych bezrobotnych pozostaje bez pracy od ponad roku.
– Jestem głęboko zaniepokojona wpływem kryzysu na młodych ludzi. Zbyt wielu z nich jest narażonych na wykluczenie społeczne i ubóstwo. Młodzież to nasza przyszłość, dlatego zobowiązuję się do wzmocnienia roli naszej polityki i programów w zakresie edukacji, szkoleń i młodzieży, aby zwiększyć jej szanse na rynku pracy i możliwości w życiu – powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.
Istnieją jednak pewne powody do optymizmu. W sprawozdaniu stwierdzono bowiem, że prawie wszystkie państwa członkowskie wdrażają strategię UE na rzecz młodzieży, która ma za zadanie stworzyć więcej lepszych możliwości dla młodzieży i propagować aktywność obywatelską, włączenie społeczne i solidarność. Od czasu opublikowania poprzedniego sprawozdania w 2009 r. państwa członkowskie rozwinęły skierowane do młodych ludzi inicjatywy w zakresie edukacji, zatrudnienia i przedsiębiorczości. Ponadto uczestnictwo młodzieży w stowarzyszeniach i ruchach społecznych pozostaje wysokie.
Dalsze działania
Sprawozdanie UE na temat młodzieży zostanie przedstawione Radzie i ma zostać przyjęte jako wspólne sprawozdanie Rady i Komisji w listopadzie.
Kontekst
- kształcenie i szkolenie,
- zatrudnienie i przedsiębiorczość,
- włączenie społeczne,
- zdrowie i dobrostan,
- wolontariat,
- uczestnictwo,
- kultura i kreatywność,
- młodzież i świat.
W pakiecie Komisji w sprawie zatrudnienia (kwiecień 2012 r.) podkreślono, że państwa członkowskie muszą skupić się na tworzeniu miejsc pracy i wzroście, a nie tylko na środkach oszczędnościowych. Aby ułatwić większą mobilność pracowników, Komisja zamierza rozwijać swój portal EURES, umożliwiający powiązanie ofert zatrudnienia w różnych państwach z osobami szukającymi pracy.
Przed końcem tego roku Komisja przedstawi wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie „gwarancji dla młodzieży” Celem tego wniosku jest dopilnowanie, aby w ciągu czterech miesięcy od ukończenia szkoły wszyscy młodzi ludzie pracowali, uczyli się lub szkolili. Ponadto Komisja rozpocznie konsultacje z pracodawcami i związkami zawodowymi w sprawie ram jakości dla staży.
Komisja zachęca również państwa członkowskie do lepszego wykorzystywania Europejskiego Funduszu Społecznego w celu wspierania tworzenia miejsc pracy, a grupy zadaniowe Komisji pomagają ośmiu państwom członkowskim (Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Portugalii, Słowacji i Włochom), w których stopa bezrobocia osób młodych jest najwyższa. Pomogły one tym krajom w rozdysponowaniu środków z funduszy strukturalnych UE na kwotę wynoszącą ok. 7,3 mld euro, co przyniosło korzyści ponad 460 tys. młodych osób.
Komisja dąży także do zniesienia przeszkód, wobec których stają obywatele UE, szczególnie w odniesieniu do ich prawa do swobodnego przemieszczania się w UE, w tym w celu podjęcia wolontariatu, studiów lub pracy.
Informacje dodatkowe
Kontakt:
Źródło: Komisja Europejska