UE: Nowe narzędzie do tworzenia profilu umiejętności pomoże obywatelom państw trzecich wejść na rynek pracy
Z okazji ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Uchodźcy Komisja Europejska uruchomiła dziś unijne narzędzie do tworzenia profilu umiejętności obywateli państw trzecich (ang. „EU Skills Profile Tool for Third-Country Nationals”).
Jest to działający w trybie online i offline edytor tekstu, który umożliwi obywatelom państw trzecich zaprezentowanie swoich umiejętności, kwalifikacji i doświadczeń w sposób dobrze zrozumiały dla pracodawców, organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz organizacji pracujących z migrantami w całej Unii Europejskiej.
Narzędzie do tworzenia profilu umiejętności będzie pierwszym instrumentem stosowanym przez ośrodki recepcyjne, służby ds. integracji, publiczne służby zatrudnienia i inne organizacje oferujące usługi obywatelom państw trzecich. Ma ono zapewnić, by uznane zostały ich umiejętności i wykształcenie, oraz aby skierować te osoby na dalsze szkolenia, naukę lub do pracy. Oprócz prezentacji profilu umiejętności danej osoby spoza UE – porównywalnego z życiorysem – narzędzie pomaga organizacjom pracującym z migrantami w ustaleniu ich specyficznych potrzeb związanych z integracją na rynku pracy. Ostatecznie ułatwi to proces kojarzenia osób poszukujących pracy i wakatów.
Integracja obywateli państw trzecich na rynku pracy jest jednym z najważniejszych stojących przed nami wyzwań, zwłaszcza z uwagi na przeszły, obecny i przyszły napływ uchodźców i osób ubiegających się o azyl. W dłuższej perspektywie koszty braku integracji znacznie przewyższają koszty skutecznej polityki integracyjnej. Poza tym ze względu na starzenie się społeczeństwa i cyfryzację w interesie Europy leży, by stała się miejscem docelowym utalentowanych osób, których potrzebują nasze gospodarki.Aby jak najlepiej wykorzystać kapitał ludzki, musimy zmobilizować wszystkie talenty w UE.
***
Celem narzędzia do tworzenia profilu umiejętności jest zaradzenie sytuacji, w której umiejętności obywateli państw trzecich są niedopasowane do ich zatrudnienia. Dotyczy to zarówno osób z wysokim poziomem wykształcenia, które być może potrzebują pomocy w uznaniu swoich kwalifikacji, jak i osób gorzej wykształconych, które potrzebują dalszego kształcenia i szkolenia, aby zdobyć umiejętności potrzebne na rynku pracy. Ponadto w przypadku niektórych osób spoza UE przeszkodą w ich integracji na rynku pracy może być ograniczona znajomość języka państwa przyjmującego. Narzędzie do tworzenia profilu umiejętności pozwoli ustalić te indywidualne potrzeby.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce