Ubierają bezdomnych, zachęcają sąsiadów, by mówili sobie „dzień dobry”, debatują o dyskryminacji. Zobacz, co działo się pierwszego dnia Tygodnia Obywatelskiego.
Czy na Twoim podwórku mieszkańcy witają się z uśmiechem? Czy jadąc w windzie z sąsiadem ucinacie sobie miłą pogawędkę, czy raczej uporczywie patrzycie na swoje buty lub studiujecie uważnie regulamin korzystania z „dźwigu osobowego”? Bez względu na to, czy w miejscu, w którym mieszkasz panuje życzliwa atmosfera, czy chciałbyś, aby taka panowała, możesz przystąpić do kampanii „Strefa Dzień Dobry” organizowanej przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL podczas Tygodnia Obywatelskiego. O co w niej chodzi? – Chcemy zachęcić do większej życzliwości między sąsiadami. Choćby takiej, by mówić sobie „dzień dobry”. To dobry początek. Być może w przyszłości uda się przejść do kolejnego etapu sąsiedzkiego zaangażowania – przekonuje Agata Konarzewska, koordynatorka Q Ruchu Sąsiedzkiego przy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Ci, którzy się zgłoszą, mogą liczyć na specjalnie przygotowane pakiety sąsiedzkich gadżetów m.in. z naklejkami i przypinkami akcji, które będą dostępne u partnerów i ambasadorów akcji.
Od 1995 Fundacja D.O.M. prowadzi na Ochocie, w piwnicy jednej z kamienic przy. ul. Grójeckiej, punkt zbiórki i rozdziału darów dla osób potrzebujących. Jej wolontariusze co tydzień otwierają magazyn, do którego przychodzą bezdomni, by zaopatrzyć się w buty, spodnie czy ciepłe kurtki. W ubiegłym roku, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej organizacja rozwinęła swoją działalność i stworzyła Centrum Interwencyjno-Diagnostyczne.
Bezdomni mogli więc nie tylko się ubrać, ale też uzyskać pomoc pielęgniarki czy psychologa, nawiązać kontakt z pracownikiem socjalnym. – Centrum działało pełną parą. Od rana do wieczora. Pracownicy socjalni współpracowali ze streetworkerami, którzy w terenie rozeznawali potrzeby osób bezdomnych. Były rozmowy, próby znalezienia drogi wyjścia z bezdomności, ścisły kontakt z noclegowniami, ośrodkami pomocy społecznej – wspomina Zdzisław Bielecki, prezes Fundacji D.O.M.
Ale pieniądze się skończyły. W kolejnym roku nie udało się uzyskać dotacji. W konkursie zabrakło jednego punktu. Centrum działa dalej, ale z mniejszym rozmachem – opieramy się praktycznie na siłach wolontariuszy. Działamy, ale na dużo mniejszą skalę – mówi Bielecki. Na razie nie wiadomo co będzie dalej z tym miejscem i czy uda się wrócić do poprzedniego trybu pracy.
Podczas Tygodnia Obywatelskiego Fundacja D.O.M. zaprasza warszawiaków, by podzielili się z bezdomnymi swoimi ubraniami, a przy okazji zobaczyli wystawę zdjęć prezentującą działania organizacji. Ubrania ( i inne dary) można przynosić od wtorku do piątku do siedziby przy ul. Grójeckiej 20b (domofon 1). Podczas zbiórki zbierane będą ubrania dla mężczyzn.
Pierwszy Dzień Tygodnia Obywatelskiego za nami. „Strefa Dzień Dobry” i „Ubierz Bezdomnego” to tylko część z organizowanych przez stowarzyszenia i fundację wydarzeń. Dzieci mogły wczoraj uczestniczyć w warsztatach Etno-gratka w Ogrodzie Jordanowskim, a dorośli – w debacie o dyskryminacji i uprzedzeniach wobec mniejszości. Relacje z kolejnych dni Tygodnia Obywatelskiego na warszawa.ngo.pl.