8 września rozpoczął się Tydzień Obywatelski. Aż do soboty czeka na Was masa atrakcji przygotowanych przez warszawskie organizacje pozarządowe. Co? Gdzie? Kiedy? Podpowiadamy.
Dyplomatyczny bon ton
Jak zachować się przy stole? Jak usadzić gości? Jak zawiązać krawat? Mało istotne? Być może – dopóki nie wchodzimy w obszar dyplomacji, gdzie liczy się każdy szczegół. Forum Młodych Dyplomatów zaprasza na „Dwa dni z dyplomacją”. Dzięki FMD będziecie mieli szansę spotkać się z JE panią Patricią Ann V. Paez, Ambasador Filipin w Warszawie, wziąć udział w kursie z dyplomatycznego savoir-vivre czy wystartować w quizie sprawdzającym wiedzę na temat stosunków międzynarodowych.
Podczas wydarzenia odbędzie się spotkanie na temat aplikacji dyplomatyczno-konsularnej MSZ, gdzie obecni aplikanci podzielą się wiedzą, jak przygotować się do procedury rekrutacyjnej do aplikacji. Ty też możesz zostać dyplomatą!
„Dwa dni z dyplomacją” odbędą się w środę i czwartek w godz. 16.00 – 20.00 w Biurze Krajowym FMD w Warszawie przy ul. Oleandrów 6 (II p.)
Miejski spacerowicz-obserwator
Kto to jest flaner? A właściwie flaneur (z daszkiem nad „a”)? To miejski włóczęga, który spacerując przygląda się miejscom, ludziom, zjawiskom z nieco innej niż codzienna perspektywy. Określenie pochodzi z języka francuskiego. W ten sposób w XIX wieku nazywano osoby, które chadzały po ulicach i kontemplowały miejskie życie. Chcesz zostać takim włóczęgą? Przyjdź na Flaneuring na Szembeku. W sobotę o 11.00 na placu Szembeka. – Chcemy wybić mieszkańców Grochowa z „normalnego” patrzenia na miejsca, które są im dobrze znane. Chcemy pobudzić ich do tego, by spojrzeli na przestrzeń miejską jako pewien proces – zapowiada Wojciech Matejko ze Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjne Flaneur.
Warto też zajrzeć w czwartek o 17.45 do klubokawiarni Kicia Kocia. Tu będzie można posłuchać, co ciekawego o Grochowie opowiedzą varsavianiści i pasjonaci Pragi: Tomasz Jarosz z portalu Twojapraga.pl i Łukasz Bertram – socjolog i współtwórca strony nagrochów.pl. To także okazja, by samemu podzielić się swoimi informacjami i przemyśleniami na temat ciekawych miejsc na Grochowie.
Zostań ambasadorem ONZ
W czwartek masz szansę, na jeden dzień, zostać ambasadorem Organizacji Narodów Zjednoczonych i sprawdzić, czy stolica Polski jest miastem bez barier, dostępnym dla wszystkich. Nasze państwo powinno respektować zasady zapisane w Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Czy to robi? O tym przekonają się uczestnicy gry miejskiej „Dostępna Warszawa”.
Będzie też na własnej skórze przekonać się, czy trudno jest osobie niepełnosprawnej wykonać w Warszawie codzienne zadania, takie jak załatwienie sprawy w urzędzie czy sprawdzenie informacji na dworcu kolejowym. Pomogą w tym specjalne rekwizyty, na przykład opaska na oczy imitująca głęboka wadę wzroku.
– Jesteśmy państwem rozwiniętym, powinniśmy przestrzegać obowiązujących standardów dostępności miasta dla wszystkich mieszkańców. Czy będziemy to robić? W dużej mierze zależy to od tego, czy sami obywatele będą tego wymagać. Dlatego warto przyjść na naszą grę – zachęca Joanna Nowak-Piech z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.
W zabawie może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy! Start: w czwartek o godz. 11.00 przed Pałacem Kultury i Nauki (wejście od strony Kinoteki).
Twój Tydzień Obywatelski
Tydzień Obywatelski jest inicjatywą, która ma przybliżyć warszawiakom stołeczne organizacje pozarządowe i zachęcić do podejmowania własnych działań. W tym roku po raz pierwszy organizacje i grupy nieformalne, które chciały współtworzyć to wydarzenie mogły ubiegać się o minigranty w wysokości od 500 do 3 tys. zł. przekazywane przez Urząd Miasta w formie regrantingu (tzw. „dotacja na dotację”). O pieniądze starało się 58 organizacji, z czego ostatecznie piętnastu udało się je uzyskać. Do Tygodnia Obywatelskiego przystąpiło również stowarzyszenia i fundacje, które przygotowały swoją ofertę w oparciu o własne zasoby. W sumie Tydzień Obywatelski współtworzy 38 podmiotów (fundacji, stowarzyszeń, lokalnych liderów, grup nieformalnych), którzy zaproponują warszawiakom 76 działań.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)