Gruzja, jako kraj ciekawy i niebanalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Kto nie chciałby zaznać legendarnej już gościnności, wznieść toastu domowym winem za gruzińskim stołem, czy wybrać się na wyprawę w ostępy Kaukazu?
Gruzja, jako kraj ciekawy i niebanalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Kto nie chciałby zaznać legendarnej już gościnności, wznieść toastu domowym winem za gruzińskim stołem, czy wybrać się na wyprawę w ostępy Kaukazu? Tyle jest sposobów podróżowania po Gruzji, ile osób do niej przyjeżdżających – a tych jest coraz więcej…
Niektórzy zaczynają z sentymentem wzdychać i wspominać czasy, kiedy wyjazd do Gruzji był niszowy. Niektórzy zaczynają się martwić o to, czy Gruzja nie stanie się kolejnym punktem docelowym masowej turystyki, która rozwijając się w sposób niekontrolowany, zabije tradycyjną gościnność.
Odwiedzając Gruzję warto jednak pamiętać o tym, że kraj ten ciągle nie otrząsną się do końca z kolejnych konfliktów, problemów politycznych i gospodarczych. Odnowione centrum Tbilisi czy nowe fontanny w Batumi to jedna strona medalu. Druga, w postaci dużego bezrobocia na obszarach wiejskich, nie znajduje miejsca w folderach turystycznych.
Jednak to w gruzińskiej wsi tkwi największy potencjał i klucz do prawdziwego poznania kraju. To tu tradycje są ciągle żywe, potrawy smakują tak jak powinny, a ludzie potrafią zaskoczyć gościnnością i ciepłem.
Dla energicznych ludzi, szukających możliwości zmiany, rozwój turystyki jest też szansą na dodatkowy zarobek, której nie można zaprzepaścić. Jak pogodzić oczekiwania turysty, potrzeby mieszkańców, a jednocześnie zachować autentyczność? Od kilku lat nad tym problemem pracuje Stowarzyszenie Elkana z Tbilisi.
Na gruzińskiej wsi czyli Sieć Turystyki Wiejskiej Elkana
Założona w 1994 r, organizacja jednoczy rolników z różnych rejonów kraju, zainteresowanych zarówno rozwojem zrównoważonego rolnictwa, jak i ochroną środowiska naturalnego. W ramach swoich działań Elkana wspiera także lokalnych mieszkańców w prowadzeniu i zakładaniu biznesów opartych na zasobach naturalnych regionów.
Elkana stara się również promować rodziny chcące otworzyć swoje domy dla turystów oraz rozwijać turystykę wiejską jako swoje źródło dochodów. W tym celu powstała Sieć Turystyki Wiejskiej Elkana skupiająca obecnie ponad 120 domów w 8 regionach kraju.
Organizacja od ponad 5 lat prowadzi szkolenia dla gospodarzy i zajmuje się inspekcją domów – stara się wyjaśniać gospodarzom potrzeby turystów, pomagać w przygotowaniu oferty dla gości. W sieci znajdują się zarówno domy, które przez kilka lat zdążyły przekształcić się w profesjonalnie działające domy gościnne, jak i gospodarze oferujący pojedyncze pokoje w swoim wiejskim domu. Elkana opracowała także system kategoryzacji bazy noclegowej, który ułatwia turystom rozpoznanie standardu domu.
Dodatkowo Elkana wspomaga organizację wycieczek po Gruzji, wykorzystujący potencjał jej członków, podczas których poznać można tradycyjne metody wytwarzania wina, spróbować różnych rodzajów sera czy wziąć udział w zbiorach herbaty.
Przy rozwoju Sieci Turystyki Wiejskiej i standardów pracy Elkana współpracuje z wrocławskimi organizacjami takimi jak Fundacja EkoRozwoju oraz Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa.
Elkana - Sieć Turystyki Wiejskiej/ Elkana-Rural Tourism Network
Adres: ul. Gazapkhuli 16, 0177 Tbilisi, Gruzja Tel/Fax: +995 32 536 487 E-mail: ruraltourism@elkana.org.ge Strona: www.elkana.org.ge, www.ruraltourism.g
Źródło: Fundacja EkoRozwoju