Współpraca gminy i lokalnego stowarzyszenia na rzecz rozwoju lokalnego Wolina przynosi korzyści obydwu stronom. Gmina zyskała pomysł na swój rozwój turystyczny, a organizacja, dzięki przychylności władz, realizuje swoje niezwykłe plany.
Wolin to wyspa i gmina w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego. Na jej terenie mieszka ponad 12 tys. mieszkańców, w tym 5 tys. w mieście Wolin. Miejsce to niezwykłe, chętnie odwiedzają je turyści, dzięki działaniom Gminy Wolin oraz Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Wineta”.
Począwszy od lat 50. XX w. na Wolinie pod kierownictwem prof. W. Filipowiaka prowadzono prace archeologiczne. Na początku lat 90. ich efekty prezentowano na wystawie objazdowej, która dotarła do Danii, Norwegii i Islandii. Średniowieczna historia Wolina tak bardzo zainteresowała różne środowiska, że w 1993 r. odbył się I Festiwal Wikingów.
Stowarzyszenie i jego współpraca z gminą
Na początku XXI w. grupa zapaleńców stworzyła wspomniane Stowarzyszenie, głównie w celu działania na rzecz promocji i rozwoju Wolina poprzez popularyzację jego walorów historycznych. Oczkiem w głowie jego liderów jest budowa skansenu archeologicznego – rekonstrukcji średniowiecznego Wolina. Mają też powstać: stocznia szkutnictwa historycznego, zajmująca się budową replik słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek, warsztaty nauki ginących zawodów (ciesielstwo, układanie strzechy, szkutnictwo, kowalstwo), warsztaty zajmujące się pokazami produkcji w skansenie (o charakterze edukacyjnym), wytwórczość kopii zabytków archeologicznych (o charakterze komercyjnym) w zakresie m.in.: jubilerstwa, obróbki bursztynu, garncarstwa, tkactwa, kowalstwa i mincerstwa).
Organizację od momentu powstania wspiera gmina. Już w 2002 r. otrzymała od niej na okres 30 lat do bezpłatnego używania niezabudowane działki na wyspie Ostrów z przeznaczeniem na budowę osady Słowian i Wikingów. Gmina przy realizowanej inwestycji wspiera też Stowarzyszenie w zakresie formalnoprawnym. Jej rekomendacje pomogły w uzyskaniu dotacji ze źródeł publicznych i prywatnych, pozwoliły m.in. na zbudowanie osady, zorganizowanie warsztatów ginących rzemiosł dla młodzieży i rzemiosł dawnych dla osób bezrobotnych czy grupy muzycznej na wzór wczesnośredniowiecznej. Dotychczasowe festiwale (do tej pory było ich 16) organizowane były przez gminę i Stowarzyszenie. W tym roku głównym organizatorem festiwalu po raz pierwszy będzie Stowarzyszenie – to wyraz zaufania władz Wolina do pasjonatów skupionych wokół idei festiwalu. Zdaniem przedstawicieli administracji publicznej dzięki temu festiwal będzie dobrze prosperującym przedsięwzięciem, a projekty realizowane przez organizację przyczynią się do powstania nowych miejsc pracy.
Korzyści z wieloletniej współpracy
Gmina wzbogaciła się o interesujący produkt turystyczny, co roku wzbogacany o kolejne elementy. To magnes ściągający wielu turystów wypoczywających w nadmorskich kurortach Pomorza Zachodniego. Osada zbudowana przez Stowarzyszenie służy organizacji różnych projektów przez cały rok. W 2011 r. sezon rozpoczęto w marcu powitaniem wiosny, a zakończy się on w grudniu spotkaniem „Żyć jak 1000 lat temu”. Festiwal ściąga do Wolina setki osób, które prezentują się w trakcie jego trwania, a także dziesiątki tysięcy turystów, którzy mogą przenieść się w jednej chwili do średniowiecznego grodu.
Dla gminy to także szansa na tworzenie nowych miejsc pracy nie tylko w branżach związanych bezpośrednio z działalnością Stowarzyszenia. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej Wolina jest ważne z jeszcze jednej przyczyny – gmina jest uczestnikiem projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski (to ogromny projekt zakładający budowę portów i marin turystycznych). Marina wybudowana w ramach projektu pozwoli na korzystanie ze średniowiecznych atrakcji kolejnej grupie turystów. Dla członków Stowarzyszenia warunki stwarzane od lat przez gminę dają szansę na realizację ich niezwykłych planów. Z dumą należy przyznać, że dzięki ich determinacji Wolin stał się znaczącym ośrodkiem na mapie Europy, w których można zapoznać się z życiem codziennym wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich.
Paweł Szczyrski – od 1997 r. kierownik Biura ds. Organizacji Pozarządowych w Urzędzie Miasta Szczecina
Źródło: inf. własna ngo.pl