Trzeci sektor w kontekście wyzwań związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej
16 grudnia 2009 w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego pt. "Trzeci sektor w kontekście wyzwań związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej". Jej głównym celem było wypracowanie założeń stałej współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie wyzwań, jakie niesie ze sobą członkostwo Polski w Unii Europejskiej.
Otwarcia konferencji dokonał Minister Mikołaj Dowgielewicz wraz z panią Marie-Therese Duffy Haeusler, pełniącą obowiązki Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz panem Łukaszem Kemparą, Zastępcą Dyrektora Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Wszyscy oni podkreślili kluczową rolę, jaką organizacje pozarządowe odgrywają w informowaniu społeczności lokalnych o wyzwaniach związanych z polskim członkostwem w Unii Europejskiej. Uczestnicząc w budowie platformy współpracy pomiędzy sektorem rządowym i pozarządowym przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i dialogu na tematy europejskie.
Podczas paneli dyskusyjnych zostały zaprezentowane wyniki ekspertyz na temat aktywności polskich organizacji pozarządowych na szczeblu europejskim oraz koncepcji stałej współpracy pomiędzy administracją rządową a trzecim sektorem w zakresie informowania społeczeństwa o polskim Przewodnictwie w Radzie UE. Jednym z tematów dyskusji była diagnoza stanu obecnego i perspektyw rozwoju wolontariatu w Polsce i Europie.
W spotkaniu udział wzięło udział ponad 150 osób, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych, think-tanków oraz administracji rządowej zaangażowani w realizację działań związanych z polskim członkostwem w Unii Europejskiej.
Konferencja organizowana pod patronatem portalu ngo.pl była elementem realizacji strategii działań informacyjno-edukacyjnych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz wspólnego planu komunikacyjnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Źródło: UKIE