W dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów i rok po tragicznej śmierci prof. Bronisława Geremka rozpoczyna działalność fundacja Jego imienia.
– Myślę, że nie chciał by stawiano mu pomniki – wolał, by pozostał po nim ślad w postaci instytucji, która kontynuować będzie jego myśl – mówił założyciel fundacji – syn Profesora, Marcin Geremek, na uroczystym otwarciu siedziby na wiosnę 2009 r.
Inauguracja działalności fundacji, która odbyła się 5 czerwca br. w Warszawie, przyciągnęła wielu przyjaciół i współpracowników Bronisława Geremka, zarówno z lat opozycyjnych, jak i okresu Jego późniejszej, publicznej działalności jako ministra spraw zagranicznych i członka Parlamentu Europejskiego.
– Fundacja będzie działać w obszarze wartości, które były szczególnie bliskie patronowi: tolerancji, solidarności, dialogu między narodami, społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialności za państwo, integracji europejskiej - powiedziała Jolanta Kurska, prezes Zarządu.
Pierwszoplanowe cele na najbliższy rok są więc konsekwencją obszarów zainteresowania i aktywności prof. Geremka.
• Obejmiemy opieką dorobek naukowy patrona fundacji. W tym celu zamierzamy stworzyć kompletne archiwum myśli profesora Bronisława Geremka. Archiwum będzie funkcjonować jako ogólnodostępna, stale rozwijana biblioteka różnego rodzaju źródeł dotyczących myśli politycznej i historycznej patrona fundacji, której zbiory będą szczegółowo obrazować Jego działalność publiczną. W ramach tego projektu zostanie również uruchomiony program wydawniczy. Planujemy wznowić wyczerpane nakłady publikacji naukowych Bronisława Geremka.
Ponadto, fundacja zajmie się wydaniem wspomnień o patronie w formie wywiadów-rzek, których udzielą przyjaciele i współpracownicy Profesora. W przyszłości zamierzamy również stworzyć mechanizm (w postaci konkursu lub nagrody), który zachęci studentów historii, politologii oraz absolwentów kierunków humanistycznych do twórczej pracy naukowej nad dorobkiem prof. Geremka.
• Pragniemy stworzyć platformę współpracy międzynarodowej i wymiany myśli. Fundacja będzie w szczególności realizować i wspierać inicjatywy zmierzające do zacieśnienia relacji w ramach Trójkąta Weimarskiego (w listopadzie będziemy partycypować w seminarium weimarskim organizowanym przez UKIE, dotyczącym przyszłości Europy w perspektywie najbliższych 5 lat). Kolejny projekt to cykliczna międzynarodowa konferencja organizowana pod hasłem Central-European Perspective. Naszą ambicją jest trwałe zapisanie tej inicjatywy jako wydarzenia, podczas którego będzie odbywała się debata na najważniejsze tematy dotyczące przyszłości Europy i jej polityki zagranicznej. Specyfiką cyklu będzie „przefiltrowanie” zmieniającej się co roku problematyki przez perspektywę krajów naszego regionu. Wśród uczestników konferencji znajdą się wybitni intelektualiści, analitycy oraz przedstawiciele świata polityki. Najbliższe spotkanie planowane jest na czerwiec 2010 r. i będzie dotyczyć stosunków euroatlantyckich.
• Obok przedsięwzięć o zasięgu międzynarodowym oraz pracy poświęconej zgromadzeniu materiałów dotyczących patrona fundacji zamierzamy być aktywni na polu edukacji. W przyszłym roku rozpoczniemy projekt dla młodzieży z marginalizowanych środowisk w miastach. W ramach tej inicjatywy fundacja zapewni stypendium na kształcenie w określonych dziedzinach oraz opiekę ze strony mentora, który pomoże ukierunkować rozwój zainteresowań i zaoferuje wsparcie przy realizacji planów edukacyjnych.
– Będziemy instytucja otwartą, chcemy kontaktować się i współpracować z różnymi środowiskami, dlatego osoby oraz organizacje, które działają w podobnych obszarach, mają ciekawe pomysły zachęcamy do kontaktowania się z nami – deklaruje Maria Starzewska, dyrektor biura fundacji.
Fundacja mieści się w Warszawie, przy ulicy Wilczej 9a/7.
W Radzie Fundacji zasiadają: Tadeusz Mazowiecki, Adam Rotfeld, Henryk Samsonowicz, Krzysztof Michalski, Adam Michnik, Helena Łuczywo, Aleksander Smolar, Mikołaj Dowgielewicz, Jacek Dubois, Maciej Witucki oraz Marcin Geremek.
Prezes Fundacji: Jolanta Kurska
Dyrektor biura: Maria Starzewska