Trwa kolejna edycja Szkoły Obywatelskiej Civitas w szkołach ponadgimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej
Uczestnikami są uczniowie klas pierwszych z: I LO, II LO, III LO, V LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Sportowych i Zespołu Szkół Technicznych. Młodzież poznaje możliwości aktywnego i świadomego korzystania z różnych form i narzędzi partycypacji obywatelskiej.
W trakcie warsztatów, poprzez udział w przygotowanych specjalnie ćwiczeniach i prowadzonych dyskusjach uczniowie uzyskują nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim wzmacniają w sobie poczucie sprawstwa , tego że już teraz mogą mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. W praktyczny sposób uczą się diagnozować problemy lokalne, poznają dąbrowski model budżetu partycypacyjnego, wchodzą w rolę uczestników zaimprowizowanych konsultacji społecznych dotyczących budowy w naszym mieście schroniska dla zwierząt.
Pozwala im to doświadczyć autentycznych emocji związanych z obroną swoich racji, przekonać się , jak ważne jest merytoryczne przygotowanie , dobór właściwych argumentów i umiejętność słuchania nawet kiedy jesteśmy zdenerwowani i podekscytowani. Jeden z modułów warsztatowych dotyczy cyfrowych technik partycypacji społecznej, czyli wykorzystania narzędzi internetowych do współuczestnictwa w kształtowaniu lokalnej rzeczywistości. Uczestnicy poznają m.in. funkcjonowanie portalu napawmyto.pl, strony dabrowa-gornicza.pl dot. budżetu partycypacyjnego.
W czasie zajęć rozmawiamy także o problemach długofalowych oraz przedsięwzięciach i inwestycjach, które mogłyby poprawić jakość życia młodzieży w Dąbrowie Górniczej. Młodzież poznaje pojęcia finansowania społecznościowego i crowdsourcingu, dostaje także pakiet wiedzy na temat praw autorskich, dzięki czemu łatwiej jej będzie poruszać się w świecie działań społecznościowych online.
Szkoła Obywatelska Civitas oprócz kształtowania wśród uczniów postaw aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, promuje także zachowania związane z kulturą życia publicznego, postawy filantropijne, wolontariat, poszanowanie dla różnorodności.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Civitas przy dofinansowaniu przez Urząd Miasta Dabrowa Górnicza
Dodaj informację do portalu ngo.pl!
Czekamy na Twój artykuł, komentarz, wywiad czy relację. Dotrzyj ze swoją informacją do tysięcy osób, które czytają ngo.pl.
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Iwona Danilewicz