Z aktywnością społeczną Polek i Polaków najlepiej nie jest. Z tym tematem zmagają się też instytucje kultury. Prestiżowe ośrodki przyciągają wolontariuszy, inne nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać. Ruszyła właśnie I Ogólnopolska Konferencja Wolontariat w Kulturze, która ma pomóc w rozwijaniu społecznego oblicza instytucji kultury.
Dwudniowa sesja – z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu – wykładów, dyskusji i warsztatów to wspólne przedsięwzięcie trzech instytucji: Narodowego Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. To szansa dla osób pracujących na co dzień w placówkach kultury, by podyskutować i opowiedzieć o swoich doświadczeniach z wolontariatem.
Po co rozmawiać o wolontariacie w kulturze? Organizatorzy widzą deficyt w tej dziedzinie. Brakuje ochotniczek i ochotników do społecznej pracy, a same zainteresowane instytucje kultury nie zawsze wiedzą, jak ich zdobyć, nie są do tego odpowiednio przygotowane.
W ciągu dwóch dni – 6 i 7 grudnia – przedstawicielki i przedstawiciele 108 instytucji z 40 miast będą mogli poznać przykłady zarządzania wolontariatem w największych instytucjach kultury w Polsce, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Centrum Myśli Jana Pawła II.
– Przed nami przede wszystkim praktyka. Będziemy się uczyć i słuchać siebie nawzajem – mówi Marta Kukowska podczas briefingu prasowego otwierającego konferencję, kierownik wolontariatu w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz autorka książki „Przepis na wolontariat”.
Małe instytucje a wolontariat
Do prestiżowych miejsc – dużych instytucji kultury, wielkich imprez i festiwali – ciągną tłumy młodych ludzi chętnych do zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń w pracy przy interesujących projektach. Co jednak zrobić, by z tego trendu korzystać mogły również pomniejsze instytucje?
– Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie warunki muszą być spełnione, co musi się zdarzyć, żeby takie miejsce dla wolontariusza też było atrakcyjne. Mam nadzieję, że konferencja pomoże znaleźć rozwiązania – mówi Eliza Dzwonkiewicz, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Działanie na rzecz wolontariatu powinno być wręcz działaniem statutowym instytucji kultury – uważa Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
– Jeśli włączymy wolontariuszy do współtworzenia kultury, stajemy się jako instytucja atrakcyjni. Chodzi o zdobycie umiejętności wciągania innych w naszą misję – wyjaśnia. – Wolontariusza nie można sprowadzać do roli narzędzia do realizacji projektów. W wolontariacie ważna jest kwestia utożsamienia się z wartościami reprezentowanymi przez instytucję.
– Mądra instytucja daje wolontariuszowi przestrzeń do działania, które jest zbieżne z misją i celami instytucji – uważa Marta Kukowska.
Problem z definicją
W powszechnym odbiorze pojęcie wolontariatu nadal budzi wątpliwości. To niestety dla wielu wciąż termin obcy: zarówno dla samych zainteresowanych zaangażowaniem społecznym, jak i instytucjonalnych organizatorów wolontariatu. Praca społeczna, staż, praktyka – granice są niejasne.
– Wolontariusz jest dla instytucji wielką szansą – podkreśla Norbert Szczepański. – Nie jest tanią siłą roboczą, praktykantem, stażystą. Często jednak mamy problem ze zrozumieniem, kim jest wolontariusz w instytucji. A jest on niezbędny do jej rozwoju.
– Wolontariat to nie staż. Mieszanie tych pojęć to kłopotliwa kwestia. Nie zostały dotąd przeprowadzone badania, które dotyczyłyby tego aspektu. Jakiś obraz da badanie, które towarzyszy akcji Kulturalny Bilet Wolontariusza. Przy okazji rejestracji prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytania o doświadczenia w wolontariacie – opowiada Marta Kukowska.
Podręcznik do wolontariatu
– Dla mnie niezwykle ważne są wrażenia wolontariuszy z podejmowanych działań. Często osoby, które zaczynają w instytucji kultury, potem pracują społecznie przy bardziej zaawansowanych projektach, na rzecz innych ludzi. To satysfakcjonujące, kiedy widzę ich rozwój i jak przechodzą do nowych zadań – przyznaje Marta Kukowska.
Brak długofalowych rozwiązań
Przedstawiciele organizatorów konferencji byli zgodni co do tego, że wolontariat w Polsce wciąż ma charakter zbyt akcyjny. Brakuje długofalowych rozwiązań.
– Ważne, by wolontariusze mieli poczucie sprawczości, by wiedzieli, jakie są efekty ich działań. To motywuje do większego zaangażowania. Pracownicy, którym daje się przestrzeń do realizacji pasji, poznawania innych ludzi, rozwoju, postrzegają pracodawcę inaczej. To wymaga jednak ze strony firmy porządnego przygotowania oferty dla wolontariuszy – podkreśla Norbert Konarzewski, dyrektor programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
– Instytucje chętnie korzystają ze wsparcia wolontariuszy, ale nie ma długofalowego planu pracy z wolontariuszami. Często nie udaje się wypracować symetrycznej relacji. Deficytem jest brak szkoleń, możliwości zdobywania nowych kompetencji. To należałoby uzupełnić – zaznacza dr Tomasz Godlewski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz autor „Badania wolontariatu instytucji kultury”.
Jesteś wolontariuszką/wolontariuszem? Zgarnij bilet!
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23