Słoneczny poranek. Zimno. Wokół starych topoli gromadzą się ludzie. Dorośli i dzieci, przygotowani do wspólnego czytania… drzewom. W dłoniach trzymają książki z wierszami poetów, a także z tymi napisanymi przez siebie. Wyniosłe topole szeleszcząc słuchają. Przesłanie Papieża Franciszka o potrzebie ochrony środowiska dociera ponad korony drzew. Tak zainaugurowano 13. Święto Drzewa Klubu Gaja w Warszawie.
W Święto Drzewa nad ranem pojawiają się pierwsze przymrozki, niebo jest przejrzyste, błękitne. Od wczesnych godzin porannych zespół Klub Gaja przygotowuje się do wydarzenia na Polu Mokotowskim. Jest tak zimno, że dla rozgrzewki czyta drzewom. Powoli zjeżdżają się goście z całego kraju. Podjeżdża wóz transmisyjny Radiowej Jedynki. Punktualnie o 11.00 Jacek Bożek wita gości i partnerów. Rozpoczyna się wspólne czytanie drzewom. Na słuchaczy wybrano grupę starych topoli.
Mistrz towarzyszył nam i drzewom. Wiersz „Do leszczyny”, napisany u schyłku życia w Szetejniach, przeczytała Małgosia Czyżewska z Fundacji Pogranicze. Podkreśliła, że na wspólne czytanie przybyła aż z Litwy. Miłosz obecny był także w przekładzie poematu T. S. Eliota „Wydrążeni ludzie”, który z pasją czytała aktorka Maja Ostaszewska.
Podczas wydarzenia nie mogło zbraknąć encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si’”. Fragmentami jej tekstu podzielił się minister środowiska – Maciej H. Grabowski. Drzewom czytano także Szymborską, Gałczyńskiego, Iwaszkiewicza, Hessego. Była zaduma, wzruszenie i dużo śmiechu, zwłaszcza podczas czytania Brzechwy przez Sławomira Wontruckiego Prezesa LeasePlan Fleet Management Polska oraz Tuwima przez Michała Olszewskiego Wiceprezydenta Warszawy.
Kiedy czytanie dobiegło końca posadzono 7 drzew – śliwy, jesiony i kasztanowce. Udając się do Biblioteki Narodowej na galę rozdania nagród programu Święto Drzewa wieszano na drzewach przeczytane wiersze i prozę, tuż przy ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego. Kolejną część inauguracji rozpoczął z offu aktor Bartłomiej Topa czytając „Fotografię duszy” Jamesa Mahu oraz fragment „Lapidarium I” odczytany przez Bożenę Dutko, sekretarz Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Magiczna ścieżka kultury i natury spięła się klamrą wśród ciszy i skupienia. Wielu laureatów i gości podkreśliło, że mają nadzieję spotkać się za rok.
Źródło: Klub Gaja