– Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji, w którym mogą one dostać środki na zbudowanie u siebie system wolontariatu. Pieniądze mogą być przeznaczone na wszystko, co będzie dla NGO kosztem związanym z wprowadzaniem własnego programu wolontariatu – mówią Marta Dermańska i Antoni Morawski z Centrum Komunikacji Społecznej.
Marta Dermańska: – Widzimy wiele zmian na dobre w tym, co robimy. Mamy bardzo rozwinięty portal, który w nowej, znacznie rozbudowanej, wersji wystartował na przełomie 2015 i 2016 roku. To nasze główne narzędzie, które stale rozwijamy. Istnieje bogata oferta wsparcia dla organizatorów wolontariatu.
Dzieje się dużo, także dla organizacji pozarządowych. Właśnie ogłosiliśmy dla nich trzy konkursy. To pozwala nam na wsparcie nie tylko podmiotów instytucjonalnych, na które mamy dość łatwy wpływ jako Miasto, ale też właśnie III sektora.
Antoni Morawski: – Dla nas najważniejsze jest, że wszystkie nasze pomysły chwyciły. Nie było działania, o którym można by powiedzieć, że było ślepym strzałem i trzeba z niego zrezygnować. Wszystkie plany spotkały się z zainteresowaniem odbiorców. Przykładem są szkolenia dla wolontariuszy, na które ludzie bardzo chętnie przychodzili. Na niektóre wykłady trzeba było nawet wprowadzać ograniczenia ilościowe. Tak samo było z poradnictwem i – jak wspomniała Marta – z samym portalem. W 2017 roku, do teraz, odwiedziło go już ponad 100 tys. osób. Ważne było zróżnicowanie ofert: mamy wolontariat akcyjny i stały, i z wszystkich dziedzin: ekologii, edukacji, kultury, sportu.
Dwa z ogłoszonych konkursów są kontynuacją działań z mijającego roku. Jak oceniacie dotychczasową realizację tych zadań? Co się udało, co nie? Wprowadziliście jakieś zmiany?
M.D.: – Od odbiorców działań – naszych i organizacji – płyną do nas bardzo dobre opinie.
Planujecie kolejne konkursy?
M.D.: – Będą jeszcze dwa konkursy, które są wynikiem współpracy z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy. W tym roku realizowaliśmy projekt Akademia Lidera 60+, wzmacniający wolontariat senioralny. Jako pilotaż się to bardzo sprawdziło, więc będzie kontynuacja. Chodzi tu o wzmocnienie organizatorów, którzy pracują z wolontariuszami seniorami oraz samych osób starszych, danie im możliwości realizacji własnych projektów. Ogłosimy też konkurs na wzmocnienie wolontariatu w Domach Pomocy Społecznej. Będziemy szukać organizacji, która zajmie się działaniami społeczno-animacyjnymi. To takie połączenie polityki senioralnej, społecznej i Ochotników Warszawskich. Ta współpraca też nam bardzo dobrze wychodzi.
Marta Dermańska – współtwórczyni i koordynatorka projektu Ochotnicy Warszawscy. Od 2009 r. pracowniczka Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, w którym odpowiedzialna jest za realizację projektów związanych z wolontariatem i za pracę zespołu Ochotników Warszawskich. W latach 2010–2012 kierowniczka projektu „Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™” w Warszawie. Z wolontariatem związana od wielu lat zawodowo i prywatnie – współpracuje i wspiera działalność organizacji pozarządowych związanych ze sportem i ratownictwem, prowadzi zajęcia z zakresu specyfiki i organizacji wolontariatu na warszawskich uczelniach.
Antoni Morawski – zajmuje się tworzeniem narzędzi wspierających pracę wolontariuszy i organizatorów wolontariatu, portalem ochotnicy.waw.pl oraz aplikacją internetową do zarządzania wolontariuszami, z której korzystają jednostki organizacyjne m.st. Warszawy. W zespole Centrum Komunikacji Społecznej odpowiada m.in. za kwestie wolontariatu akcyjnego, promocję projektu oraz portal. Instruktor harcerski, zaangażowany w projekty wolontariackie, dotyczące m.in. polskiego dziedzictwa na Ukrainie. Prezes zarządu fundacji wspierającej ruch harcerski. Zawodowo związany także z sektorem pozarządowym oraz produkcją eventów. Koordynator wolontariuszy m.in. przy UEFA EURO 2012™, Konferencji klimatycznej ONZ COP–19 czy rocznicach wybuchu Powstania Warszawskiego. Doktorant na wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23