Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
– TechCamp służy uwolnieniu potencjału technologii, pokazaniu zysków, które można dzięki nim osiągnąć – tłumaczy w rozmowie z technologie.ngo.pl Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Technologie.ngo.pl: – Do TechCamp Warsaw mniej niż miesiąc. Sporo osób wiele by dało, żeby znaleźć się przez te dwa październikowe dni wśród uczestników. Ta konferencja rzeczywiście jest tak wyjątkowa?
Reklama
Radosław Jasiński: – Tak, z pewnością TechCamp jest wydarzeniem unikalnym, w którym warto uczestniczyć. Jego sensem jest interakcja pomiędzy uczestnikami i ekspertami. W odróżnieniu od tradycyjnej konferencji, te dwa dni na pewno nie będą miały nic wspólnego z błogim siedzeniem w fotelu. Bo TechCamp to ciągła wymiana doświadczeń. Tutaj uczestnicy sami decydują o tematach, które są dla nich ważne. Wydarzenie wybiega daleko poza ramy sztampowego wykładu. Pozwala na współpracę pomiędzy uczestnikami i specjalistami, która tym pierwszym daje inspirację i doświadczenia niezbędne do działania. Dlatego TechCamp cieszy się tak wielkim zainteresowaniem osób związanych z trzecim sektorem.
Technologie.ngo.pl: – Organizatorzy mówią "unconference" o TechCampie. To znaczy, uczestnicy sami wybierają problemy i zagadnienia, z którymi stykają się w codziennej pracy swoich organizacji. Czy taka formuła pozwala na skuteczniejszy transfer wiedzy do trzeciego sektora?
Radosław Jasiński: – Jeszcze raz podkreślę, że słowem kluczem jest tutaj współpraca. Oczywiście TechCamp ma swój temat przewodni. W tej edycji jest nim szeroko rozumiana komunikacja. Dzięki temu mogliśmy wybrać i zaprosić specjalistów, którzy podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i wiedzą. Ale w obszarze kilkunastu zagadnień każdy uczestnik wybierze te, które w sposób najbardziej precyzyjny będą odpowiadały jego aktualnym potrzebom.
Technologie.ngo.pl: – Tegorocznym tematem TechCampu jest komunikacja oraz wykorzystanie do jej rozwoju nowoczesnych technologii. Czy to oznacza, że jest to obszar, w którym polskie organizacje nadal nie radzą sobie wystarczająco dobrze?
Radosław Jasiński: – Komunikacja to obszar, z którego organizacje trzeciego sektora mogą wynieść wiele praktycznych korzyści. Zwłaszcza, jeżeli wykorzystają potencjał, jaki niosą za sobą nowe technologie. I temu właśnie służy TechCamp – uwolnieniu potencjału technologii, pokazaniu zysków, które można dzięki nim osiągnąć. Bo komunikacja oparta o nowe technologie odwołuje się do bardzo uniwersalnego języka. Języka pozwalającego organizacjom na kontakt również z podmiotami spoza trzeciego sektora, co może okazać się niezwykle cenne dla skutecznej realizacji misji organizacji. Czy polskie organizacje sobie nie radzą w tym obszarze? Nie stawiałbym tak tego pytania. Bo TechCamp uczy, pokazuje i inspiruje, jak przy użyciu technologii osiągnąć konkretne korzyści i działać efektywniej. To jest jego istota. I tego będziemy się trzymać przez te dwa dni – współpracy dającej zyski.
Technologie.ngo.pl: – Z tego, co wiem, te problemy w tym roku będzie pomagało rozwiązać wielu znakomitych ekspertów z różnych obszarów i dziedzin.
Radosław Jasiński: – Zaproszenie na polski TechCamp przyjęło wielu specjalistów z Polski i zagranicy. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich. Zapraszam na stronę www.techcampwarsaw.org, na której prezentujemy biogramy prelegentów. To polscy i amerykańscy eksperci, między innymi specjaliści w zakresie promocji, portali społecznościowych, dziennikarstwa obywatelskiego, a także bezpieczeństwa i ochrony danych, zarządzania NGO, pozyskiwania funduszy oraz różnych rozwiązań technologicznych.
Technologie.ngo.pl: – Mówi pan, TechCamp to zysk. Jakie największe korzyści można wynieść z tej konferencji?
Radosław Jasiński: – Inspiracje i pomysły, wiedzę i kontakty. TechCamp to wydarzenie wyjątkowe, organizowane tylko raz w danym miejscu z udziałem znakomitych ekspertów krajowych i świetnych specjalistów z USA, którzy przez dwa dni pracują wraz z uczestnikami nad rozwiązaniami konkretnych problemów. I to właśnie ta formuła daje największe korzyści - możliwości, o których już mówiliśmy wcześniej polegające na wymianie kontaktów, ale również, i to chyba najważniejsze, wymianie doświadczeń.
**
Polska edycja TechCampu organizowana jest w dniach 8-9 października 2013 w Warszawie, we współpracy pomiędzy Biurem eDyplomacji Departamentu Stanu, Ambasadą USA w Polsce, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności (PAFW) oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Partnerem strategicznym konferencji jest Intel, partnerem biznesowym – Microsoft, wydarzenie wspiera Google. Partnerami merytorycznymi są: Fundacja TechSoup, Centrum Cyfrowe oraz Fundacja Widzialni.
W Polsce TechCamp organizowany jest w ramach realizowanego przez FRSI Programu PAFW „Nowe Technologie Lokalnie” na rzecz podnoszenia wiedzy i umiejętności przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie praktycznego wykorzystania ICT.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.