Tarcza Antykryzysowa, OPP i 1%: dla niektórych podatników rozliczenie PIT w maju może mieć ujemne konsekwencje
Dzięki czujności środowiska trzeciego sektora, już w dzień po wejściu w życie Tarczy Antykryzysowej, OPP uzyskały informację: konstrukcja przepisów Tarczy może zablokować pozyskiwanie 1% podatku w maju. W kolejnym dniu, 3 kwietnia, na pytanie organizacji Rzecznik Ministerstwa Finansów odpowiedział, że będzie przepis, który jednak umożliwi zbieranie 1% w maju. Czy to koniec wątpliwości? Zdecydowanie nie. Problemów jest więcej.
Tuż po wejściu w życie Tarczy Antykryzysowej w naszej Fundacji zapoznaliśmy się z bieżącymi komunikatami tzw. Wielkiej Czwórki audytorskiej (Deloitte, E&Y, KPMG oraz PWC). Skonsultowaliśmy się z innymi specjalistami z branży 1%. Na koniec poprosiliśmy o weryfikację naszych wniosków radcę prawnego, który był pełnomocnikiem Ministerstwa Finansów czy szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nasza analiza ujawniła kolejne problematyczne kwestie – poza tą, czy 1% będzie można przekazać w maju czy nie.
Hasło „Jest dodatkowy miesiąc na rozliczenie PIT” jest ogólnikowe i przez to mylące. Wiele wskazuje na to, że dla niektórych podatników przełożenie swojego rozliczenia PIT na miesiąc maj może potencjalnie rodzić dla nich ujemne konsekwencje, takie jak:
1) konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z tytułu zaległości podatkowej za okres od 30.04 do dnia rozliczenia się w maju,
2) praktyczne wydłużenie terminu zwrotu nadpłaty podatku,
3) poniesienie wszystkich skutków rozliczenia się po terminie, jeśli rozliczą się w poniedziałek 01.06 (kierując się ogólną zasada prawa podatkowego, że jeśli termin przypada na niedzielę, to automatycznie „przesuwa” się na najbliższy dzień roboczy),
4) w przypadku chęci rozliczenia się w maju przez ministerialny Twój e-PIT: w niektórych wypadkach konieczność pracy na zeznaniu już zaakceptowanym uprzednio przez ministerialny system (termin tzw. automatycznej akceptacji nie zmienia się bowiem i nadal przypada na 30.04).
Nie można wykluczyć, że ta lista okaże się dłuższa.
Świadomość powyższego jest tym bardziej ważna, że frazes „Jest dodatkowy miesiąc na rozliczenie PIT” coraz częściej pojawia się mediach, także tych prawno-podatkowych. Dodatkowo, oficjalny serwis dotyczący Tarczy Antykryzysowej w dziale dotyczącym PIT nie porusza zasygnalizowanych tutaj problemów. Dlatego, wielu podatników może odnieść mylne wrażenie, że termin PIT po prostu został „przesunięty” z końca kwietnia na koniec maja. Gdy tymczasem termin się nie zmienił ani nie został wydłużony; jak na razie, wyłączono jedynie tę najpoważniejszą sankcję, czyli odpowiedzialność karnoskarbową za złożenie zeznania po terminie.
Tarcza Antykryzysowa była przygotowywana w dużym pośpiechu, dopiero co weszła w życie i więc trudno się dziwić, że rodzi kolejne pytania. Obecnie, wiele zależy od polityki Ministerstwa Finansów w tej sprawie. Być może wskutek wydanych rozporządzeń lub oficjalnych komunikatów powyższe trudności zostaną rozwiązane. Wiele też zależy od komentarzy specjalistów od prawa podatkowego, którzy być może zasugerują propozycje interpretacji wątpliwych przepisów. Dlatego w najbliższym czasie warto śledzić informacje dotyczące tej sprawy a tymczasem, na tę chwilę – jak się wydaje – rekomendować swoim podatnikom rozliczenie się jak zwykle, czyli do końca kwietnia.
Więcej w sprawie: na blogu Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”.
Piotr Kaczmarek – prawnik, specjalista ds. prawnych i analiz Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”, wykładowca praw pacjenta w Szkole Rodzicielstwa im. Prof. W. Fijałkowskiego w Łodzi, ukończył m.in. szkolenia oferowane online przez University of Michigan oraz University of Yale.