Czy można połączyć animację czasu wolnego i wydarzenia w taki sposób, który zachwyci zarówno najmłodszych, jak i dorosłych? Jak najbardziej! Złoty środek znalazła Fundacja GraTy - a ich przepisem na dobrą zabawę dla wszystkich jest GRAtoWÓZ. To właśnie oni stworzyli pierwszy w Polsce gametruck, bus wyposażony w konsole, gry planszowe, krzesła i namioty, który przekształca się w 64m2 kreatywnej przestrzeni.
GRAtoWÓZ - pokój gier na kołach
Fundacja GraTy osadziła się w krośnieńskiej rzeczywistości jako miejsce pełne pomysłów, gdzie zawsze coś się dzieje - a słowo “niemożliwe” wykreśliła ze swojego słownika. W takich okolicznościach narodził się pomysł na GRAtoWÓZ, pierwszy w Polsce gametruck. To mobilne centrum rozrywki, wypełnione konsolami, grami planszowymi oraz plenerowymi. Jedyne czego potrzeba, to odrobina przestrzeni i gniazdko w promieniu 50 metrów - to wystarczy, żeby zabrać wszystkich chętnych w świat dobrej zabawy!
GraTy mają pomysł…
Zaczęło się od przeglądania sieci. “Szukałem jakiegoś drobiazgu do Fundacji, kiedy wśród wyników wyszukiwania wyskoczyło mi słowo “gametruck”. Oczywiście nie dało mi to spokoju i sprawdziłem, z czym to się je. Wtedy uświadomiłem sobie, że to jest coś, co GraTy muszą mieć u siebie”, śmieje się Damian Piórko Ziemba, prezes fundacji i społecznik. Inspiracją były istniejące już na zachodzie Europy i w Stanach gametrucki, które cieszą się sporym uznaniem. Stanowią tam ciekawe urozmaicenie imprez i wydarzeń, ponieważ w ich wnętrzu można znaleźć praktycznie każdy rodzaj gier - od tradycyjnych gier planszowych po najświeższe zdobycze technologii, takie jak najnowsze konsole i wirtualną rzeczywistość. Według GraTów było to dokładnie to, czego brakowało w Polsce.
“Długo się nie odwlekło, kiedy Piórek oznajmił nam, że robimy właśnie coś takiego. Skłamałabym, gdybym powiedziała, że ten pomysł nas nie przeraził. Ale okazało się, że to strzał w dziesiątkę - ruszyliśmy w naszą pierwszą trasę z Taborem Gier i gdzie się nie pojawimy, tam wzbudzamy zainteresowanie zarówno wśród miłośników planszówek, jak i fanów gier cyfrowych. Dla każdego coś miłego!”, mówi Barbara Płaza, rękodzielniczka w Fundacji i animatorka czasu wolnego.
Najtrudniejsze są początki
Największym wyzwaniem było zaadaptowanie Forda Transita do wizji, jaką miał zespół Fundacji oraz przygotowanie zaplecza technicznego - jednak tu na ratunek przybyła Fundacja InterCars oraz Manufaktura86. “Dzięki niesamowitym umiejętnościom Kuby z Manufaktury i jego zespołu, dostaliśmy auto, którego wnętrze zostało zaadaptowane do grania w sposób funkcjonalny i przyjemny dla oka. Wierzcie mi na słowo, podświetlony na pomarańczowo wieczorem GRAtoWÓZ wypełniony graczami i emocjami to naprawdę kosmiczny widok!”, przekonuje Joanna Janiszewska, fundacyjna grafik i animatorka.
Jednak jeszcze zanim zajrzy się do środka, już wiadomo, że GRAtoWÓZ to naprawdę niesamowite auto z bogatym wnętrzem. Zespół GraTów po raz kolejny pokazał swoje nieszablonowe myślenie - karoserię zdobi masa obrazków powiązanych z grami i popkulturą. Ciekawostką jest to, że wszystkie zostały ręcznie narysowane przez działaczki Fundacji - Basik i Asia podeszły do tematu z werwą i pasją właściwą ekipie Fundacji GraTy.
Game-Based Learning i Grywalizacja
GRAtoWÓZ to nie tylko mobilne centrum rozrywki, ale również innowacyjna platforma edukacyjna, która wykorzystuje nowoczesne metody, takie jak game-based learning i grywalizacja, aby zaangażować uczestników i wspierać ich rozwój. Dzięki tym metodom nauka staje się przyjemnością, a uczestnicy zdobywają nowe umiejętności poprzez zabawę.
GRAtoWÓZ tworzy zaangażowaną społeczność, w której ludzie mogą się integrować i wspólnie rozwijać. Organizowane wydarzenia i warsztaty z udziałem gametrucka są doskonałą okazją do budowania relacji, wzajemnego zrozumienia i współpracy między różnymi grupami społecznymi. Poprzez gry i interaktywne zajęcia uczestnicy uczą się pracy zespołowej, rozwiązywania problemów i rozwijania umiejętności komunikacyjnych. Gry uczą logicznego myślenia, planowania strategicznego i podejmowania decyzji.
Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak VR, pozwala na symulacje i doświadczenia, które wzbogacają proces uczenia się. GRAtoWÓZ nie tylko dostarcza rozrywki, ale również buduje zaangażowaną społeczność, w której każdy może odkrywać swoje pasje.
Tabor Gier rusza w trasę!
Parę tygodni temu GRAtoWÓZ został oficjalnie przedstawiony światu w Parku Jordanowskim, gdzie można było do woli korzystać z jego zasobów zarówno tych analogowych, jak i cyfrowych. Odwiedzający chętnie korzystali zarówno z wypożyczalni gier planszowych, jak i konsol oraz gogli VR znajdujących się w GRAtoWOZie. Jednak to tylko początek gratowej przygody z gametruckiem.
Kolejnym ruchem było wyruszenie w oficjalną trasę Tabor Gier pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka. Fundacja odwiedziła już takie miejsca, jak Jaśliska, Skołyszyn, Iwonicz, a w ostatni weekend zawitał nawet do Warszawy - strefa przygotowana na 64 metrach kwadratowych przyciągała zarówno dzieci, jak i dorosłych. Trasa Taboru rozciąga się na coraz to nowe miejscowości - a odległość nie ma znaczenia. Wystarczy skontaktować się z Fundacją - a jej zespół z przyjemnością doda kolejny punkt na swojej GRAtoWOZowej mapie!
Co ważne decydując się na GRAtoWÓZ, wspiera się organizację pozarządową i przedsiębiorstwo społeczne. Fundacja GraTy wykorzystuje środki pozyskane z wynajmu gametrucka na prowadzenie trzeciego miejsca – inkluzywnej przestrzeni, która wspiera osoby w kryzysach, osoby neuroatypowe, a także tych, którzy chcą rozwijać swoje hobby. W naszym coworkingu z elementami makerspace oferujemy pracownie, w których każdy może realizować swoje pasje i zainteresowania. Twój wybór GRAtoWÓZa to nie tylko świetna zabawa, ale także realna pomoc w budowaniu lepszego świata dla wszystkich.
Źródło: Fundacja GraTy