Noc Muzeów to, wbrew nazwie, wydarzenie związane nie tylko z tymi placówkami. Swój program przygotowują też bowiem instytucje kultury, edukacji, ministerstwa oraz organizacje pozarządowe. W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów trzeci sektor będzie reprezentowany przez ponad dwadzieścia NGO.
Noc Muzeów to wydarzenie unikalne. Podczas jednej nocy wszyscy zainteresowani mogą za darmo zobaczyć, jak wyglądają i jak pracują poszczególne instytucje, spotkać się z pracującymi tam osobami i zadać pytania o ich działalność, a przede wszystkim wziąć udział w przygotowanych przez nie atrakcjach.
Jak mówi Krzysztof Gajda ze Stowarzyszenia Obrony Pozostałości Warszawy: „Noc Muzeów to hasło, które się kojarzy. Tu organizacja nie musi długo opowiadać, czym jest i czym się zajmuje. To dla nas okazja do wzięcia udziału w niezwykle popularnym i oczekiwanym wydarzeniu. Możemy je wzbogacić, ale też trochę – z całym szacunkiem dla wielkich – porównać się z innymi, pokazać potencjał i umiejętność robienia czegoś ciekawego. To nasze pierwsze podejście, ale już teraz pojawia się pytanie: co by tu zrobić w 2017 roku?”.
Oto program warszawskich organizacji pozarządowych na Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się 14 maja:
ul. Vincenta van Gogha 1, 18.00–19.30
Wśród atrakcji przygotowanych przez Fundację AVE uwagę zwraca zwłaszcza wernisaż wystawy fotograficzno-filmowej Wiesława Antosika, pt. Tarchomin ’80. Zaprezentowane zostaną nie tylko zdjęcia historycznego Tarchomina, ale i filmy pokazujące m.in. pierwsze bloki i kościół NMP Matki Pięknej Miłości. Oprócz tego omówiona zostanie akcja Wirtualnego Muzeum Białołęki – Zbieramy stare zdjęcia Tarchomina.
Białołęka, 19.30-01.30
Organizatorzy zapraszają na trzy dwugodzinne wycieczki po Białołęce. Uczestnicy przejadą się zabytkowym londyńskim piętrowcem i wysłuchają opowieści Bartłomieja Włodkowskiego. Dodatkowymi atrakcjami będą gry i zabawy dla dzieci.
Start wycieczek - g. 19.30, 21.45, 24. Przejazd trwa 2 godziny z przystankami.
Udział bezpłatny, obowiązuje mailowa lub telefoniczna rezerwacja miejsc: avetki@wp.pl, tel. 608 178 447. Zgłoszone osoby otrzymają informację o miejscu startu każdej wycieczki. Przy rezerwacji organizator prosi zaznaczać, czy osoba zainteresowana była uczestnikiem wycieczek "Autobus Czerwony" w 2015 roku.
ul. Bobrowiecka 6, 19.00–23.00
W trakcie Nocy Muzeów w siedzibie fundacji będzie można wziąć udział w kuratorskim oprowadzeniu po prywatnej kolekcji Anny i Jerzego Staraków. Składają się na nią prace najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, np. Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego.
ul. Targowa 63, 19.00–00.00
Spotkanie poświęcone książce. Zainteresowani dowiedzą się więcej o metafizyce bramy, historii miejsca, w którym znajduje się Praska Biblioteka Sąsiedzka, a także obejrzą wystawę zakładek do książek. O 21:00 będzie mieć miejsce pokaz filmowy.
al. Jerozolimskie 3, 21.00–02.00
Podczas Nocy Muzeów zaprezentowana zostanie koncepcja projektu Muzeum Utracone – poszukiwanie sposobów na zwiększanie świadomości i wiedzy o utraconym, zwłaszcza w trakcie II wojny światowej, dziedzictwa narodowego. Organizatorzy pokażą film "Muzeum Utracone 2016", przybliżą, jak trudno było ukryć podczas wojny ogromnych rozmiarów obrazy. Dodatkową atrakcją będą zabawy i gry interaktywne.
ul. Foksal 11, II piętro, 19.00–01.00
Fundacja Atelier przygotowała liczne wystawy prac autorstwa m.in. artystów fundacji i jej uczniów. Goście będą mogli też obejrzeć filmy animowane oraz wziąć udział w warsztatach rzeźby, rysunku i grafiki. Dla dzieci przygotowano warsztaty ekodizajnerskie.
ul. Zamenhofa 1, 18.00–21.00
W programie Fundacji Nasz Wybór znalazł się koncert ludowych ukraińskich piosenek, wystawa o działalności Klubu Ukraińskich Kobiet, a także warsztaty i gry rozwojowe dla dzieci i młodzieży. Dodatkową atrakcją będzie możliwość skosztowania potraw kuchni ukraińskiej.
ul. Koszykowa 24/1, 19.00–22.00
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z uchodźczyniami mieszkającymi w Polsce. Będzie okazja, by spróbować potraw międzynarodowej kuchni, nauczyć się kilku słów w wielu językach (np. czeczeński, wietnamski) oraz zrobić sobie zdjęcie w wielokulturowej fotobudce.
al. Jerozolimskie 51, 19.00-01.00
Fundacja Orimari zaprasza do zapoznania się z pracami polskiego rzeźbiarza i malarza, Bolesława Biegasa. Na najmłodszych czeka również słodki poczęstunek.
ul. Senatorska 38, 18.00–00.00
Wszystko, co warto wiedzieć o dawnej Warszawie. Goście będą mogli zapoznać się z miniaturami nieistniejących warszawskich budowli, filmami i zdjęciami związanymi z historią Warszawy oraz zwiedzić zabytkowy secesyjny budynek. W międzyczasie odbędą się quiz i konkursy z nagrodami.
ul. Andersa 13, 19.00–00.00
Noc Muzeów w Stacji Muranów umożliwi zapoznanie się z wystawą kaligrafii artystów takich, jak Agata Jóźwiak, Konrad Świtała i Lech Żurkowski.
ul. Andersa 29, 20.00–23.00
Spotkanie w Stowarzyszeniu Lambda związane będzie z wystawą z okazji Międzynarodowego Dnia przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, w trakcie której uczestnicy zobaczą prace rysunkowe uczniów Jana Reszki. Dodatkowymi atrakcjami będzie czytanie wierszy Adama Stępińskiego oraz występ chóru Voces Gaudiae.
ul. Jazdów 5A/8, 14.00–01.00
Goście zwiedzą pierwsze osiedle mieszkaniowe wzniesione po wojnie w Warszawie. Będą również mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych.
Stare Miasto, ul. Kanonia, 19.00–20.00
Organizatorzy zapraszają na spacer z Pawłem Łosiem, autorem książki "Przypadki sędziego Mauersberga", który będzie raczyć uczestników opowieściami przyprawiającymi o gęsią skórkę.
pl. Marszałka J. Piłsudskiego 4 oraz Ogród Saski, 18.00–23.00
Stowarzyszenie Saski 2018 zaprasza na wydarzenia poświęcone historii i tajemnicom Pałacu Saskiego. O 18:00 odbędzie się spacer, pt. Tajemnice podziemi Pałacu Saskiego (zbiórka przy Grobie Nieznanego Żołnierza od strony Ogrodu Saskiego). Później będzie można obejrzeć makietę Pałacu Saskiego oraz dowiedzieć się o tym, jak był odbudowywany.
ul. Naczelnikowska (parking przed marketem, ul. Birżańska 1), 20.00–22.00
W trakcie Nocy Muzeów odbędzie się spacer po Targówku Fabrycznym. Jego uczestnicy zobaczą m.in. kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, pozostałości pierwszej polskiej nowoczesnej fabryki chemicznej oraz fragmenty tuneli głębokiego metra. Wszystko to z komentarzem członków stowarzyszenia. Na spacer należy zabrać latarki!
ul. Świerszcza 2/4, 18.00–21.00
Organizatorzy zapraszają na żywą lekcję historii Willi Jasny Dom. Goście poznają jej dramatyczną przeszłość – zobaczą m.in. urządzone w piwnicach cele więzienne.
ul. Krasińskiego 8, 20.30–22.30
Fundacja Ogród Ceramiki przygotowała warsztaty ceramiczne. Ich uczestnicy stworzą elementy do pierwszego warszawskiego ogrodu sensorycznego, znajdującego się w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.
ul. Krasińskiego 18, 18.00–00.00
Goście wydarzenia wezmą udział w wykładzie związanym z wystawą, pt. "Modernizm w kontekście Żoliborza" (będzie można ją też obejrzeć). Organizatorzy dodatkowo zaplanowali tworzenie muralu oraz Live Printing – odbijanie wybranych wzorów na przyniesionych przez siebie koszulkach, bluzach, lub torbach.
ul. Warecka 4/6, 19.00–23.00
Organizatorzy zapraszają na wystawę prac Małgorzaty Myślińskiej, których tematem jest relacja z domem. Dodatkowo chętni, po uiszczeniu opłaty w wysokości 10 zł, wezmą udział w kolacji przygotowanej przez Pracownię Duży Pokój.
ul. Lubelska 30/32, 20.00–1.00
W ośmiu pracowniach Stowarzyszenia Pracownie Twórcze Lubelska będzie możliwość obejrzenia wystaw prac malarskich, fotograficznych, ceramicznych, rysunku licznych polskich artystów.
ul. Zielna 39, 18.00–00.00
Goście wydarzenia wezmą udział w wystawie Batalionu „Kiliński”, spotkaniu z kombatantami, przedstawieniach teatralnych. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
ul. Mokotowska 14, 19.00-22.00
Organizator zaprasza na lekcję historii w archiwum Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK – będzie można dowiedzieć się, jak wygląda praca biura, zapoznać się z licznymi dokumentami oraz sprawdzić, czy w aktach są materiały dotyczące krewnych gości wydarzenia.
Uwaga: PCK zaprasza uczestników powyżej 12. roku życia. Grupy 15-osobowe. Chęć uczestnictwa trzeba zgłaszać telefoniczne, tel. 22 326 12 64, 22 326 12 61, lub e-mailowo: nocmuzeow@pck.org.pl. Należy podać liczbę zgłaszanych osób oraz preferowaną godzinę (przewidywane wejścia co godzinę, pierwsza 15-osobowa grupa o godz. 19.00, ostatnia o 22.00).
Rynek Nowego Miasta 5/7, 21.30-Do świtu
W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli zwiedzić podziemia i strych starego kina Wars, sekretne miejsca teatru, obejrzeć wystawę dekoracji i kostiumów, zrobić zdjęcie w przebraniu ulubionego aktora oraz porozmawiać z aktorami i twórcami Teatru Konsekwentnego.
ul. Solec 8, 19.00
W trakcie Nocy Muzeów w siedzibie Żeglarskiego Klubu Turystycznego PTTK „Rejsy” będzie można posłuchać opowieści o podróży na Karaiby, jachcie Polonus, wyprawach na Islandię, Grenlandię i Spitzbergen.
Różne miejsca, 19.00-21.00
ul. Okopowa 49/51, 22.30
Każdy kto chciałby zwiedzić Cmentarz Żydowski będzie mieć okazję ku temu podczas Nocy Muzeów.
Więcej o Nocy Muzeów: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23