W życiu każdego człowieka przychodzi moment znalezienia i podjęcia pierwszej pracy. Jest to, bez wątpienia, zadanie niełatwe i bardzo stresujące, szczególnie dla młodej osoby, która nie posiada doświadczenia zawodowego. Problem trudności poruszania się po rynku pracy przez uczniów szkół średnich zauważyli nastolatkowie z krakowskich liceów i techników, którzy stworzyli Szkolną Giełdę Pracy – projekt realizowany w ramach "Zwolnionych z teorii”.
Jak wszyscy wiemy młodym własna przyszłość nie jest obojętna. Starają się oni zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w karierze zawodowej. Uczniowie angażują się w różne akcje charytatywne, uczęszczają na zajęcia pozalekcyjne lub tworzą własne projekty. Pragną robić coś więcej, niż siedzieć w szkolnej ławce i uczyć się ze sprawdzianu na sprawdzian. Chcą zdobywać, tak cenione, doświadczenie. Niestety wejście na rynek pracy oraz poruszanie się po nim nie jest czymś łatwym, szczególnie dla młodzieży bez doświadczenia.
Grupa przeprowadziła badania, z których wynika, że wielu młodych chce odbyć staż, praktykę w firmie, ale zdecydowana większość jednak nie ma pojęcia, jakie możliwości oferują im zakłady pracy, jakie wymagania muszą spełnić, czy w ogóle, gdzie szukać przedsiębiorstw, które oferują odpowiednie miejsca pracy dla młodzieży.
Aby rozwiązać ten problem zespół Szkolnej Giełdy Pracy stworzył stronę internetową gdzie zamieszczają pozyskane przez nich oferty stażu/praktyki, wolontariatu oraz pracy. Ponadto prowadzą kampanię społeczną, która ma na celu popularyzowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży szkolnej prowadząc wywiady, webinary, szkolenia oraz publikując artykuły….
Przedsiębiorczość to nie tylko własny biznes. To przede wszystkim wykorzystywanie szans w otoczeniu i świadome podejmowanie decyzji związanych z własną przyszłością. By być przedsiębiorczym nie musimy zakładać własnej firmy, jednak by osiągać sukcesy, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym musimy być przedsiębiorczy.
Źródło: Szkolna Giełda Pracy