Szkolenia zawodowe to domena Urzędów Pracy czy innych instytucji publicznych. Jednak w ostatnim czasie pojawiają się również organizacje pozarządowe, które chcą robić podobne rzeczy. Te, które działają na wsiach, mają łatwiej, ponieważ mogą realizować tzw. inicjatywy lokalne ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Przykładem jest Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku, które z końcem grudnia 2009 r. zakończyło realizację projektu pt.: "Twoja szansa na odejście z rolnictwa".
Pomysł
Pomysł realizacji projektu, polegającego na podniesieniu kwalifikacji zawodowych i umiejętności poruszania się po rynku pracy rolników z terenu Gminy Zbuczyn zrodził się na początku minionego roku. „Do stowarzyszenia w Krzesku, znanego z realizacji projektów szkoleniowych, zgłaszali się kolejni rolnicy, chcący uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach zawodowych” - mówi Sylwia Pasiak, koordynatorka projektu – „Później udało się napisać taki wniosek, który uzyskał dofinansowanie.”
Projekt
W projekcie„Twoja szansa na odejście z rolnictwa” wzięło udział 14 osób, w tym rolnicy, domownicy, którzy korzystają z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbuczynie.
Początek projektu, to spotkania uczestników z doradcą zawodowym. Indywidualne konsultacje z doradcą zapewniły wybór optymalnego kierunku kształcenia dla uczestników w ramach projektu i określenie predyspozycji zawodowych uczestników projektu. Dla każdego został opracowany Indywidualny Plan Działania – pierwszy twardy rezultat projektu.
Szkolenia zawodowe
Przed przystąpieniem do szkoleń zawodowych, beneficjenci brali udział w szkoleniu pt. „Aktywne poszukiwanie pracy. Autoprezentacja.”, w trakcie którego przyswoili sobie wiedzę z zakresu pisania CV i listu motywacyjnego, poszukiwania pracy za pomocą środków masowego przekazu. W trakcie szkolenia uczestnicy pracowali również nad swoim wizerunkiem w kierunku postrzegania siebie jako osobę sukcesu. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników i swego rodzaju podsumowaniem szkolenia była nagrywana kamerą rozmowa kwalifikacyjna, później analizowana przez grupę, która pokazała, że w ciągu zaledwie kilkunastu godzin szkoleniowych można poczynić duży postęp w umiejętnościach, niezbędnych na rynku pracy.
Kolejne szkolenie dla uczestników projektu i zaproszonych gości poświęcone było gospodarce społecznej. Spółdzielnie socjalne to nowe i atrakcyjne miejsca pracy, szczególnie dla osób wykluczonych społecznie. Uczestnicy zdobyli wiedzę, jak je zakładać i prowadzić.
Najważniejsze dla uczestników projektu były specjalistyczne szkolenia zawodowe. W wyniku indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym powstała lista szkoleń: „Przedstawiciel handlowy z obsługą kasy fiskalnej i prawem jazdy kat. B”, „Fryzjer – stylista”, „Podstawy księgowości z fakturowaniem”, „Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym”. Szkolenia, jak i inne formy wsparcia, były bezpłatne. Wszyscy uczestnicy ukończyli szkolenia, zakończone egzaminem.
Podsumowanie z kulturalnym akcentem
Na zakończenie projektu zorganizowana została konferencja oraz wyjazd integracyjny do teatru. Grupa uczestników projektu, ich osób towarzyszących oraz realizatorów projektu wybrała się do warszawskiego Teatru Ateneum na spektakl „Mała Córeczka”. Niektórzy zdradzali, że w teatrze byli pierwszy raz od kilkudziesięciu lat, od zakończenia szkoły.
„Uczestnicy wyjazdu integracyjnego mogli doświadczyć magii teatru, która polega na współuczestnictwie – aktora i widza. Wyjazd pokazał, że teatr jest również dla rolnika, a obcowanie z „kultura wysoką” przyniosło wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń.” – mówi Sylwia Pasiak, koordynatorka projektu – „Takich wrażeń, pozytywnych przemian uczestnicy projektu zauważyli w trakcie projektu znacznie więcej. To dla nas, realizatorów projektu najważniejszy rezultat projektu.” Wg pracującego przy projekcie doradcy zawodowego, spełnione zostały najważniejsze warunki, aby uczestnicy projektu poradzili sobie na lokalnym rynku pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie Boris