Współpraca, nie konkurencja – tak podsumować można dwudniowe spotkanie organizacji infrastrukturalnych województwa warmińsko-mazurskiego. W ubiegłym tygodniu, w Kraplewie, ponad 20 osób reprezentujących organizacje, federacje i sieci wspierające działalność trzeciego sektora dyskutowało nad współpracą w regionie.
Pierwszy dzień upłynął przede wszystkim na prezentacji organizacji, ośrodków i sieci – czołowych graczy pozarządowych w województwie. Była to okazja nie tylko do bliższego poznania się, ale również uświadomienia sobie, jak wiele działań można zrobić inaczej, bardziej skutecznie niż pokazuje to dotychczasowa praktyka. – Czasem wystarczy, byśmy jako przedstawiciele organizacji wsparcia rozmawiali ze sobą na etapie tworzenia projektów. Może się okazać, że mamy podobne pomysły, ten sam cel. Warto wtedy napisać partnerski projekt i w konkursie wystartować ze wspólną, dobrą ofertą, niż niepotrzebnie konkurować ze sobą – mówi Maciej Bielawski, przewodniczący Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD. – Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy starali się przynajmniej ze sobą porozumieć. Jeśli nie uda się wypracować wspólnej ścieżki działań – trudno. Ważna jest otwartość na taką współpracę.
Będą współpracować
Efektem drugiego dnia było wypracowanie założeń porozumienia o współpracy, które określa cele i zasady, jakimi będą kierować się organizacje infrastrukturalne, czyli te, których zadaniem jest wspieranie innych organizacji pozarządowych oraz aktywności społecznej mieszkańców województwa. Do tego wykorzystują usługi informacyjne, doradcze, animacyjne, szkoleniowe, techniczne, finansowe, rzecznicze itp. Dziś świadczą je: sieć Lokalnych Grup Działania, Sieć Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD, Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych, fundusze lokalne, Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, Ośrodki Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej, Regionalne Ośrodki EFS, Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY w Sieci, Sieć Wolontariat Warmii i Mazur, Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i inne wpisujące się w definicję organizacji infrastrukturalnej.
Porozumienie ma na celu stworzenie efektywnego systemu wsparcia aktywności społecznej i sektora pozarządowego w województwie warmińsko-mazurskim, a także umożliwienie współpracy w zakresie koordynacji działań organizacji infrastrukturalnych w województwie i subregionach, podnoszenie jakości i skuteczności usług, oddziaływanie na politykę regionalną, opracowywanie rozwiązań systemowych dotyczących aktywności społecznej i organizacji pozarządowych, ustalanie wspólnych projektów i działań, wymiana informacji i doświadczeń. W planach jest uroczyste podpisanie porozumienia, które ma się odbyć jeszcze przed końcem tego roku. Pieczę nad współpracą organizacji infrastrukturalnych sprawuje Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Recepta na białe plamy
Podczas spotkania przywołany został pomysł stworzenia interaktywnej mapy ofert wsparcia. Dzięki niej osoba z konkretnej miejscowości będzie mogła dowiedzieć się jakie ośrodki działają na jej terenie, gdzie są usytuowane i jaką mają dla niej ofertę. Ważne, by mapa ta mogła być na bieżąco aktualizowana.
Mapa regionu, jak i cykliczne spotkania oceniające działania podejmowane w województwie mogłyby być sygnałem do dalszych prac dla wszystkich graczy. Uzyskując w ten sposób informacje o białych plamach regionu, czyli miejscach, gdzie nie dociera żadne wsparcie lub jest ono znikome, organizacje infrastrukturalne mogłyby mobilizować siły i zasoby tak, by zmieniać sytuację w tych miejscach, ożywiać je, aktywizować ludzi z tych terenów.
Na pewne rzeczy jest jeszcze za wcześnie
Podczas spotkania padł również pomysł, by podmioty, które kojarzone są z jakimś produktem (jak np. cykl edukacyjny), mogły pracować nad jego ewaluacją, oceną i modyfikacją w kontekście regionalnym. Jeśli inny podmiot miałby potrzebę stworzenia u siebie podobnego produktu, korzystałby wówczas z wiedzy i wsparcia tegoż lidera. Dzięki temu zachowana zostałaby dbałość o jakość produktu, jego markę. Do takiego etapu współpracy potrzeba jednak jeszcze trochę czasu i dojrzałości – w organizacjach wciąż drzemie ziarno konkurencji. Niełatwo też określić dziś „matki i ojców” istniejących produktów.
Samorząd – ważny partner
To, co udało się przedyskutować podczas październikowego spotkania, było wizją na szczeblu regionalnym. Kontynuacja tych rozważań powinna teraz przejść na subregiony, gdzie już dziś można wypracować konkrety, również we współpracy z lokalnym samorządem.
Organizacje infrastrukturalne liczą jednak i na dobrą współpracę z władzami regionalnymi. Jako partnerzy odpowiednich departamentów Urzędu Marszałkowskiego, w których obszarach działania pracują na co dzień, mogłyby udzielać cennych wskazówek, służąc swoją praktyką. Organizacje chcą również pokazać, że są i czują się ważne w regionie, chcą brać udział w tworzeniu strategicznych dokumentów.
– Czuję pewien niedosyt – powiedziała na zakończenie spotkania Joanna Glezman, pełnomocniczka Marszałka ds. organizacji pozarządowych. – Nie do końca omówiliśmy współpracę infrastruktury z samorządem wojewódzkim. Oznacza to, że następne spotkanie powinno być temu poświęcone.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wsparcie rozwoju sektora pozarządowego województwa warmińsko-mazurskiego – Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych”. Projekt jest realizowany z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.