Dobra organizacja pracy jest podstawą sprawnego funkcjonowania NGO-osów. To jedna z mocnych stron Fundacji Świętego Mikołaja aktywnie działającej na terenie całej Polski. Fundacja wspiera rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze, uzdolnioną młodzież z ubogich rodzin, matki, chcące łączyć macierzyństwo i karierę zawodową oraz kobiety samotnie wychowujące dzieci. Zapoznajmy się bliżej z niektórymi z inicjatyw fundacji.
Projekt Stypendia Solidarni
Projekt obejmuje całą Polskę, a jego celem jest pozyskanie środków mających wspomóc edukację najbardziej uzdolnionych uczniów, którym sytuacja materialna na to nie pozwala. Pierwsza edycja programu stypendialnego odbyła się w 2010 roku. Zainteresowane placówki edukacyjne zgłaszają chęć udziału w projekcie, następnie podpisują umowę z fundacją, która zakłada profil szkoły na stronie solidarni.org.pl. Uruchomienie profilu to jednoczenie aktywacja odpowiedniego subkonta, które może być zasilane przez darczyńców. Pozyskane w ten sposób fundusze trafiają do dzieci i młodzieży, pragnących rozwijać swój talent. Program cieszy się w całej Polsce sporym zainteresowaniem.
Wojciech Mann, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Waglewski oraz wiele innych osób znanych z mediów popiera inicjatywę wspierania uzdolnionej młodzieży, widząc w tym szanse na rozwój młodego pokolenia. Wśród szkół Dolnego Śląska swoją chęć udziału w projekcie zgłosiło 17 szkół, wśród których dotychczas przyznano 3 stypendia. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zbiórka telefonów
Masz stary telefon komórkowy? Nie wiesz, co z nim zrobić? Oddaj go Świętemu Mikołajowi. Środki pozyskane ze sprzedaży niepotrzebnych telefonów komórkowych zasilą projekty Fundacji Świętego Mikołaja oraz partnerskiej Fundacji Dzieciom w Potrzebie. Stare telefony trafiają do firmy recyklingowej, która w zamian daje fundacji pieniądze. Dzięki temu dbasz o środowisko i jednocześnie wspomagasz działalność fundacji. Wystarczy swój stary telefon włożyć w kopertę i wysłać na warszawski adres Fundacji Świętego Mikołaja lub wrzucić telefon do jednego z ponad 40 punktów zbiórki uruchomionych na terenie całej Polski. We Wrocławiu swój niepotrzebny sprzęt można zostawić w czterech placówkach kulturalno-oświatowych.
Grunt to rodzina
Według statystyk Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w rodzinnych domach dziecka wychowuje się 2,2 tys. dzieci, natomiast w rodzinach zastępczych 68,2 tys. dzieci (stan na 2009 r.). Placówki tego typu borykają się z problemami finansowymi, a 76% dzieci będących ich wychowankami ma niższe szanse edukacyjne niż ich rówieśnicy - zauważa koordynatorka projektu, Monika Madej. Dlatego fundacja stworzyła specjalny program –„ Grunt to rodzina” – mający na celu te szanse wyrównać. Program promuje rodzicielstwo zastępcze i wspiera rodzinne domy dziecka, niespokrewnione z dzieckiem rodziny zastępcze i organizacje pozarządowe, które pracują z wychowankami takich domów lub z osobami je prowadzącymi. Środki finansowe pozyskiwane m.in. dzięki licytacjom i zbiórce SMS-owej zasilają Fundusz Edukacyjny, z którego finansowane są dodatkowe zajęcia edukacyjne, np. korepetycje, nauka języka obcego oraz turnusy rehabilitacyjne, zajęcia logopedyczne czy inne rozwijające umiejętności i zainteresowania dzieci.
Teologia Polityczna
Fundacja Świętego Mikołaja jest także wydawcą „Teologii Politycznej” – pisma i portalu, który skupia ogólnopolskie środowisko osób zainteresowanych konserwatywnymi i liberalnymi ideami życia społecznego, politycznego i kulturalnego. Pierwsze seminarium „Teologii Politycznej” odbyło w Warszawie.
Stolica Dolnego Śląska doczekała się Wrocławskiego Klubu Teologii Politycznej, który – jak opowiada Piotr Czekierda, aktywny członek klubu – zrzesza grupę kilkunastu osób tworzących środowisko, starających się poważnie rozmawiać na tematy filozoficzne.
-Wątki filozoficzne, a także pisma starożytne inspirują nas do analizy tego, co dzieję się we współczesnej Polsce- dodaje.
Pierwszy obszar działalności „Teologii Politycznej” to seminaria filozoficznie polegające na spotkaniach z ludźmi świata nauki nawiązujących w swoich wykładach do tematów związanych z filozofią polityki. Kolejny, to debaty, cieszące się sporą frekwencją – w jednej nich uczestniczyło blisko dwustu zainteresowanych. Podczas debat poruszane są tematy ważne dla państwa, takie jak solidarność, podmiotowość i wolność. Tym wydarzeniom towarzyszą projekcje multimedialne, pokazy filmów bądź zdjęć. Wrocławski Klub stara się, aby na każdym spotkaniu był obecny jeden z trzech redaktorów „Teologii Politycznej” - Dariusz Karłowicz, Dariusz Gawin lub Marek Cichocki.
Z inicjatywy „Teologii Politycznej” odbywają się także comiesięczne audycje w „Radu Rodzina” poruszające tematy zarówno polityczne, jak i kulturalne.
Wrocławski Klub „Teologii Politycznej” po raz pierwszy w zeszłym roku zorganizował Jesienną Szkołę Teologii Politycznej – spotkanie osób ze środowiska „Teologii Politycznej” z całej Polski - na którym toczyły się rozmowy na temat wydarzeń w kraju z perspektywy teologii politycznej. Jesienna Szkoła była też doskonałą okazją do integracji wolontariuszy „Teologii Politycznej”.
„Teologia Polityczna” ma ambicje dotrzeć do szerszego odbiorcy. Jak zaznacza Piotr Czekierda - marzeniem wrocławskiego oddziału Klubu jest powstanie nowoczesnego muzeum, które miałoby siłę Muzeum Powstania Warszawskiego, ale które opowiadałoby o wielowątkowej, wielonarodowej historii Wrocławia oraz ukazywałoby udany proces integracji miasta z państwem polskim.
Pytany o problemy, które mogą wiązać się z działalnością „Teologii Politycznej” optymistycznie odpowiada:
- Jeśli chodzi o wyzwania, bo nie nazwałbym tego problemem – to chodzi o utrzymanie mobilizacji, bo „Teologia Polityczna” jest w najczystszym sensie wolontariatem, jest organizacją społeczną, do której się dokłada. Studenci, współpracownicy jak i nasz zespół to osoby, które muszą poświęcać swój czas i zaangażowanie żeby „Teologia Polityczna” mogła się rozwijać. Wyzwaniem, jak pewnie w każdej organizacji obywatelskiej jest podtrzymanie tego ognia.
Wolontariusz wspomina także o osiągnięciach „Teologii Politycznej”:
- Naszym sukcesem jest to, że znane autorytety i ludzie związani z życiem społecznym uznają nas za partnerów do rozmowy. Oczywiście, w dużym stopniu jest to zasługa pracy całej warszawskiej redakcji, z drugiej strony my staramy się przedstawiać poważną ofertę i staramy się dobrze wykonywać nasze obowiązki.
Uważa także, że członkostwo w klubie jest naturalnym procesem:
- Najpierw uczestniczy się w seminarium, potem włącza w pracę i w jakimś momencie zostaje się członkiem. To zależy od siły zaangażowania, szacunku do wspólnych wartości takich jak prawda, patriotyzm, republika, sprawiedliwość.
- Szukamy pozademokratycznych źródeł demokracji. Interesuje nas państwo na miarę aspiracji jego obywateli - Polaków, państwo nowoczesne, wielokulturowe i silne, z którego bylibyśmy dumni, gdzie obywatel dużo znaczy – dodaje.
Zainteresowanych projektami i działaniami Fundacji Świętego Mikołaja zapraszamy na strony:
Źródło: informacja wlasna serwisu wroclaw.ngo.pl