Osadzenie w sferze emocjonalnej sprawia, że trudno „zareklamować” Żywą Bibliotekę komuś, kto tego wcześniej nie przeżył. Tymczasem jest to nasycone emocjami spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa twarzą w twarz i prawdziwa osobista historia, której na co dzień nie mamy szans usłyszeć. Takie rozmowy mogą poruszać do głębi, obalać stereotypy. Inspirują do myślenia i refleksji. Zwykłe słowa mają moc zmieniania rzeczywistości.
Przestrzeń dialogu
Koncept Żywej Biblioteki opiera się na rozmowie, czyli czymś tak powszechnym, codziennym… To wydarzenie może na pierwszy rzut oka wydawać się niezbyt atrakcyjne ani w jakiś sposób szczególne. Trudno też je promować – bo należałoby w zasadzie powiedzieć, że jest to rozmowa, dzielenie się swoimi doświadczeniami. Tyle, że to nie wszystko. W Żywej Bibliotece proponujemy bezpośrednią rozmowę, która ma inny wymiar i inne znaczenie.
W tej rozmowie chodzi nie tylko o przekaz werbalny, opis czy przedstawienie jakichś informacji. Tutaj, podobnie jak podczas bezpośredniego spotkania, przeważającą część przekazu stanowi komunikacja niewerbalna. Porozumiewamy się nie tylko słowami, ale i mową ciała. Przekazujemy emocje, które ożywiają opowiadaną historię. W ten sposób podczas półgodzinnego spotkania nawiązuje się między Czytelnikiem a Żywą Książką relacja, czasem bardzo intensywna.
To osadzenie w sferze emocjonalnej sprawia, że trudno „zareklamować” Żywą Bibliotekę komuś, kto tego wcześniej nie przeżył. Tymczasem jest to nasycone emocjami spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa twarzą w twarz i prawdziwa osobista historia, której na co dzień nie mamy szans usłyszeć. Takie rozmowy mogą poruszać do głębi, obalać stereotypy. Inspirują do myślenia i refleksji. Zwykłe słowa mają moc zmieniania rzeczywistości.
Prawda o nas samych
W życiu codziennym rzadko zastanawiamy się nad porządkiem świata, a wiele "prawd" przyjmujemy jako oczywiste. Broniąc przyjętych norm i zasad gubimy wartości, dla których - jako społeczeństwo - je przyjęliśmy. Uznajemy, że ważny jest jakiś system albo sposób działania, ale nie potrafimy uzasadnić - dlaczego tak jest. Nie podejmujemy dyskusji w obronie wartości, bo nie umiemy ich zidentyfikować i nazwać. Bronimy natomiast systemów i norm. Gubimy też swoją tożsamość, nie zastanawiamy się nad tym kim jesteśmy, nie potrafimy sami siebie dookreślić. Coraz trudniej nam odnaleźć się w różnorodnym i zmieniającym się świecie. I łatwo jest nam wmówić, że nieznani "inni" są "obcy" i że są dla nas zagrożeniem.
Żywa Biblioteka pokazuje godność człowieka jako wartość nadrzędną wobec innych wartości, przekonań i ustalonych norm. Każe zmierzyć się z konsekwencją nierówności i niesprawiedliwości. Wymaga odwagi, aby mentalnie wyjść poza przyjęte w danej społeczności normy i zobaczyć drugiego człowieka takim, jakim on jest. Prowokuje do refleksji nad tym, co w życiu jest ważne. Wymaga otwartości i szacunku.
Perspektywa różnorodności
Myślą przewodnią w Żywej Bibliotece jest pokazywanie różnorodności, budowanie tolerancji i poszukiwanie akceptacji. Ludzie są różni z rozmaitych powodów i dobrze, że tak jest, bo mogą się wzajemnie inspirować. Ważne, żeby w społeczeństwie była dla każdego przestrzeń do życia zgodnego z jego wartościami, oczekiwaniami, możliwościami – i żeby nikt nie narzucał własnych przekonań innym. Żebyśmy szanowali siebie nawzajem i byli dla siebie po ludzku życzliwi, bo wtedy wszystkim będzie żyło się lepiej.
Żywa Biblioteka daje możliwość zaspokojenia ciekawości dotyczącej innych ludzi ale też przełamania schematów w myśleniu. Umożliwia spotkania z przedstawicielami różnych środowisk i rozmowę na takie tematy, na jakie nie mamy szans rozmawiać na co dzień, choćby dlatego, że obracamy się w dość homogenicznym środowisku. Wiedzę czerpiemy głównie z otoczenia, w którym wyrastamy. A co za tym idzie – wierzymy w konkretną religię, akceptujemy dany model życia rodzinnego czy mamy określone aspiracje co do życia zawodowego. To wynika z przekazów kulturowych, które nas kształtują, ale jednocześnie po trosze nas ograniczają. W Żywej Bibliotece możemy zobaczyć, że świat jest wielowymiarowy, a ludzie są różni. Podczas bezpośredniej rozmowy możemy zauważyć i poczuć te różnice.
Jak działa Żywa Biblioteka?
Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik/ Czytelniczka może przyjść w dniu, kiedy wydarzenie jest organizowane i wybrać interesujący tytuł z katalogu dostępnych Żywych Książek, a następnie wypożyczyć ją na określony czas. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, reprezentujący grupy społeczne, które nie są w pełni akceptowane i często spotykają się z uprzedzeniami i marginalizacją.
Czytelnik /Czytelniczka wypożyczając Żywą Książkę wchodzi z nią w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość aby skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Mogą przekonać się, jak wygląda życie z perspektywy człowieka narażonego na dyskryminację i wykluczenie.
Żywej Książce można zapytać każde pytanie
Dla Żywych Książek spotkania z Czytelnikami to nie jest moment na przepracowywanie trudnych tematów, wygadywanie się. Żywa Książka musi mieć oswojoną tożsamość – musi wiedzieć, kim jest, co jej doświadczenie dla niej oznacza, jak na nią wpłynęło. Musi także mieć poczucie przynależności do określonej grupy społecznej i być świadomą stereotypów, które się z tym wiążą. Ważna jest także gotowość do rozmawiania na dany temat, odpowiadania na pytania nie zawsze „wygodne”, czasem bardzo intymne. Ludzie mają różny poziom wrażliwości (na przeżycia swoje i innych) i różną granicę komfortu – dla jednych opowiadanie o swoich doświadczeniach nie stanowi problemu, dla drugich będzie bolesne. Rozmowa w Żywej Bibliotece ma poruszać i pokazywać emocje, indywidualnie określone granicami komfortu Żywej Książki. Czytelnik może zadać każde pytanie, ale Książka nie na każde musi odpowiedzieć.
Święto Żywej Bilbioteki w Warszawie
Jakiś czas temu pojawił się w internecie viralowy post o Żywych Bibliotekach, który zaczynał się od słów: "W Danii są biblioteki, w których można wypożyczyć jedną osobę zamiast książki, aby słuchać historii jej życia przez 30 minut." Dodaliśmy: "W Polsce też są. Znajdź nas. Dowiedz się więcej" - i pod tym hasłem organizujemy w październiku Święto, aby upowszechnić wiedzę o tej metodzie.
Święto Żywej Biblioteki jest wydarzeniem dla wszystkich, którzy lubią poznawać świat wokół siebie i chcą go zrozumieć. Dla ludzi gotowych dostrzegać i poznawać różnorodność widoczną w perspektywie innych ludzi. Dla odważnych, którzy nie boją się zadawać pytań i rozmawiać na trudne tematy. Albo boją się, ale ciekawość przełamuje obawę przed spotkaniem w cztery oczy i rozmową z drugim człowiekiem.
W ramach warszawskiego Święta odbędzie się cykl szkoleń oraz Żywe Biblioteki. Więcej informacji: https://www.facebook.com/zywabibliotekawarszawa oraz https://www.facebook.com/fundacjarubin
Warto także dodać, że jesienią br. w całej Polsce organizowane są szkolenia dla osób, które chciałyby zorganizować Żywą Bibliotekę. Szkolenia prowadzone są przez osoby zrzeszone w Sieci Żywa Biblioteka Polska https://www.facebook.com/zywabibliotekapolska.
Źródło: Fundacja RUBIN