Ponad 90 wydarzeń realizowanych wspólnie przez 50 instytucji kultury nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier startuje 24 września i potrwa do 11 października.
Przedstawienia, wystawy, warsztaty znajdujące się w programie 3. WTKBB dostępne są zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. W organizowanym po raz trzeci Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier bierze udział pięćdziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski.
– Zależy mi, żeby stołeczna oferta kulturalna była w coraz większym stopniu dostosowana dla osób niepełnosprawnych i aby wszyscy mieszkańcy mieli szansę na aktywny udział w życiu kulturalno-edukacyjnym Warszawy. Cieszę się, że coraz więcej wydarzeń i inicjatyw udaje się realizować dla osób niepełnosprawnych i z ich udziałem – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Co udało się zrobić przez ostatnie dwa lata?
WTKBB jest pomyślany jako święto dostępnej kultury. Przygotowania do festiwalu trwają jednak cały rok. Od momentu powołania do życia Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier dzięki współpracy miasta stołecznego Warszawy i Fundacji Kultury bez Barier udało się:
- kupić sprzęt do audiodeskrypcji do 10 warszawskich teatrów i przekazać dotację na przygotowanie co najmniej jednego spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących (sprzęt do audiodeskrypcji trafił do instytucji, które najaktywniej włączyły się we współpracę przy udostępnianiu oferty kulturalnej osobom niepełnosprawnym
- przeszkolić z obsługi widza z niepełnosprawnością pracowników 13 stołecznych teatrów,
- stworzyć na stronach www miejskich teatrów zakładki TEATR BEZ BARIER, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą znaleźć informacje o dostępności tych instytucji, o aktualnej ofercie oraz kontakt do koordynatora dostępności danej instytucji,
- przekazać środki na zakup zakup pętli indukcyjnych do kas dla 3 instytucji, które brały udział w pilotażu programu Kultura bez Barier - Teatru Baj, Sceny Na Woli Teatru Dramatycznego oraz Domu Spotkań z Historią,
- Od 2009 roku Fundacja Kultury Bez Barier przygotowała ponad 70 spektakli z udogodnieniami (audiodeskrypcja, pętla indukcyjna, napisy dla niesłyszących, język migowy) w miejskich teatrach.
– W stolicy dzieje się dużo w zakresie udostępniania kultury. To jest cześć polityki kulturalnej miasta zapisanej w Programie Rozwoju Kultury, gdzie jednym z priorytetów jest dostęp do kultury – mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy w projekcie biorą udział instytucje spoza Warszawy i że stolica może być wzorem do naśladowania dla innych miast.
Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Kultury bez Barier i miasta stołecznego Warszawy. W roku 2015 współorganizatorami WTKBB są: TR Warszawa i ART. BEM Bemowskie Centrum Kultury.
– Cieszy nas fakt, że z roku na rok z bogatej oferty WTKBB korzysta coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami. To dla nich staramy się uczynić kulturę dostępną, to oni są dla nas motywacją w działaniu. Mamy nadzieję, że 3. WTKBB nie będzie sukcesem tylko ze względu na różnorodną i ciekawą ofertę oraz pozytywne zaangażowanie instytucji kultury, ale przede wszystkim dlatego, że WIĘCEJ odbiorców z niepełnosprawnością i pełnosprawnych skorzysta z tej oferty i pojawi się na festiwalowych wydarzeniach - Anna Żórawska, prezes zarządu Fundacji Kultury Bez Barier.
Wydarzenia w ramach 3.WTKBB organizują następujące instytucje:
Bemowskie Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacja Atelier, Kancelaria Sejmu, Kino Dzieci i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Karykatury, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy: Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa, Narodowy Instytut Audiowizualny i Ninateka, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Nowy Teatr, Teatr Ateneum, Teatr Baj, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Teatr Narodowy, Teatr Ochoty, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr Rampa, Teatr Scena Prezentacje, Teatr Studio, Teatr Syrena, Teatr Współczesny, Teatr Żydowski, TR Warszawa, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
W tym roku do Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier dołączyły także następujące instytucje z innych miast:
Kino Muza w Poznaniu, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Stowarzyszenie Galeria PORAJ, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr Polski w Bielsko-Białej.
Partnerzy NGO festiwalu:
Dostępni.eu, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Echo, Fundacja Kokon, Fundacja Vis Maior, Fundacja Widzialni, Fundacja Zero Barier, Napisy plus, Niepełnosprawni.pl, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
Festiwal został zrealizowane z pomocą finansową miasta stołecznego Warszawy.
Zobacz także:
Źródło: UM Warszawa