Co roku w Polsce marnuje się tyle żywności, ile wystarczyłoby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez 10 lat. 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Tego dnia Banki Żywności zapraszają do udziału w różnych wydarzeniach organizowanych pod hasłem „Marnując żywność, marnujesz planetę”. Organizacja chce zwrócić szczególną uwagę na ekologiczne skutki marnowania jedzenia, z których wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę.
Światowy Dzień Żywności to dobry moment na komunikowanie nie tylko o samym problemie i jego skali, ale również o jego skutkach. To także czas poznania najnowszych danych z badań 2018 roku, dotyczących marnowania żywności przez polskich konsumentów, jak i czas podejmowania wspólnego dialogu w tej sprawie i poszukiwania rozwiązań na ograniczanie tego zjawiska.
Jedno wyrzucone jabłko to strata 70 litrów wody
Tematem tegorocznych spotkań są ekologiczne skutki wyrzucania żywności. Aby wyprodukować, przetworzyć i dostarczyć żywność na półki sklepowe, a następnie do naszych domów trzeba zużyć wodę, energię i paliwo. Dlatego wyrzucanie żywności generuje straty surowców.
Konsekwencją wyrzucania dużej ilości jedzenia jest nasilenie wydzielania metanu do środowiska. Wprowadzając do atmosfery gazy cieplarniane, ogrzewamy ją i inicjujemy uwalnianie naturalnego metanu, co powoduje wzrost temperatury na ziemi. Rocznie z powodu wyrzucania żywności na świecie do atmosfery trafia 3,3 miliarda ton gazów cieplarnianych. To prawie tyle, ile w tym samym czasie emituje cały przemysł Unii Europejskiej.
Polak marnuje 235 kg żywności rocznie
W polskim parlamencie procedowany jest projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nakłada on na placówki handlowe o powierzchni powyżej 250 m kw., w których przychody ze sprzedaży środków spożywczych stanowią co najmniej 50 proc., konieczność zawarcia umowy z organizacją pozarządową i nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. Projekt ustala ponadto roczną opłatę w wysokości 0,1 zł za 1 kg masy marnowanej żywności.
Dobry partner z NGO to podstawa
Jednym z ważnych elementów przeciwdziałania marnowaniu żywności jest jej redystrybucja, a szczególnie sposób przekazywania społeczeństwu, zwłaszcza potrzebującym, bezpiecznych i pełnowartościowych produktów, które w innym wypadku mogłyby zostać zmarnowane.
– Nasze doświadczenia pokazują, że firmom brakuje dobrych praktyk w zakresie kryteriów doboru NGO czy wdrażania oprogramowania, które automatyzuje proces współpracy z organizacją i przekazywanie tej żywności – wskazuje Paulina Kaczmarek z Deloitte. Dlatego istotny jest wybór odpowiedniego partnera po stronie organizacji pozarządowej.
W przeciwdziałaniu marnowaniu jedzenia pomaga ruch food sharing oraz sieć jadłodzielni. W Warszawie działa ich już kilka, w tym jedna miejska. Przeczytaj więcej:
EkoMisja Nie Marnuję
Światowy Dzień Żywności ustanowiony w 1979 r. przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie.
Źródło: Deloitte, Federacja Polskich Banków Żywności