W dniach 11 - 12 marca, w Warszawie odbyło się trzecie już seminarium dla organizacji strażniczych, zatytułowane „Chcieć to móc, czyli jak działania strażnicze zmieniają świat”, organizowane przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO). Było to trzecie z kolei seminarium zorganizowane w ramach projektu „Organizacje strażnicze – budowanie zaplecza merytorycznego.” Poza odbywającymi się co roku seminariami, SLLGO prowadzi również portal
www.watchdog.org.pl, który zbiera doświadczenia, informacje, artykuły i publikacje związane ze strażnictwem.
Seminarium „Chcieć to móc, czyli jak działania strażnicze zmieniają świat”, było to już trzecim seminarium organizowanym w ramach projektu „Działania strażnicze – budowa zaplecza merytorycznego”. Pierwsze seminarium, które zostało zorganizowane w marcu 2008 roku dotyczyło ogólnej diagnozy środowiska organizacji strażniczych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej i było zatytułowane „Obywatele na straży interesu publicznego, czyli w jakich warunkach występują i rozwijają się działania strażnicze”. Kolejne spotkanie, które odbyło się w roku 2009 „Budowanie zaufania społecznego dla organizacji strażniczych” koncentrowało się na tym, jak odbierane są działania strażnicze przez społeczeństwo i co można zrobić, żeby skutecznie budować zaufanie dla takich działań. Archiwalne programy tych spotkań oraz relacje z nich można znaleźć na stronie
www.watchdog.org.pl
Tym razem goście z Polski oraz z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się, aby podzielić się podczas dwudniowych obrad, swoimi doświadczeniami związanymi z wprowadzaniem zmiany poprzez działania strażnicze. Pomysł na taki temat seminarium wziął się z konstatacji, że często nawet bardzo poprawne metodologicznie działania strażnicze nie przynoszą żadnego realnego efektu, że często kontrola pozostaje pewną formą „sztuki dla sztuki” - powstaje raport i niewiele dzieje się dalej. Punktem wyjścia do rozmowy było więc stwierdzenie, że to właśnie zmiana jest prawdziwym celem działania watchdoga, że badamy rzeczywistość po to, aby zidentyfikować obszary, które powinny zostać zmienione, a potem pracujemy nad tym, aby do zmiany faktycznie doszło.
Seminarium podzielone było na 3 części, podczas których omawiane były różne typy działań na rzecz zmiany: akcje skierowane do społeczeństwa, do polityków oraz działania prawne.
Podczas pierwszej części omawiane były przedsięwzięcia, których celem jest współpraca z różnymi grupami społecznymi, żeby wspólnie osiągnąć zmianę. Rozpoczęto od nowych technologii w służbie zmiany – czyli w jaki sposób używać Internetu do skutecznej komunikacji i motywacji ludzi do działania. Do dyskusji wprowadzili Tony Bowden z
MySociety oraz Simon Delakorda ze słoweńskiego
Instytutu na rzecz Partycypacji Elektronicznej w Ljubljanie.
Drugi dzień seminarium w całości poświęcony był zagadnieniom prawnym, czyli w jaki sposób wpływać na zmiany w instytucjach stosując dostępne narzędzia prawne.
Szczegółowy program tegorocznego seminarium można znaleźć w stronie
www.watchdog.org.pl, wkrótce będą tam również dostępne materiały konferencyjne oraz zapis seminarium w wersji audio i wideo.
„Chcieć to móc”, było ostatnim seminarium dla organizacji strażniczym zorganizowanym w znanej dotąd formie. Projekt wparcie organizacji strażniczych będzie jednak kontynuowany przez kolejne trzy lata – niewątpliwie będziemy jeszcze mieli okazję, żeby się spotkać i dyskutować o strażnictwie! Do zobaczenia!
Seminarium zostało zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe oraz Fundacji im. Stefana Batorego.