Podatek od nieruchomości to jeden ze styczniowych obowiązków, o których nie może zapomnieć organizacja pozarządowa. Ustalcie, czy obowiązek ten Was dotyczy, a jeśli dotyczy, złóżcie deklarację!
Organizacje pozarządowe płacą podatek od nieruchomości, jeśli są właścicielem np. lokalu w budynku, ale także wtedy, gdy np. wynajmują lokal od samorządu. W związku z tym co roku, w styczniu, muszą podatek od nieruchomości policzyć i złożyć odpowiednią deklarację w swoim urzędzie gminy.
Roczna deklaracja dotycząca podatku od nieruchomości składana jest do 31 stycznia.
Kiedy organizacja pozarządowa płaci podatek od nieruchomości
Najbardziej ogólnie można odpowiedzieć, że płatnikiem podatku od nieruchomości jest ten, kto dysponuje przedmiotem opodatkowania, czyli: gruntem lub budynkiem lub jego częścią. Organizacja będzie więc płaciła podatek, jeśli jest właścicielem nieruchomości, np. kupiła samodzielny budynek czy lokal w budynku.
Ale NGO wcale nie musi być właścicielem - obowiązek pojawi się również w przypadku wynajmu.
Organizacja, zawierając z urzędem państwowym lub samorządowym umowę o użytkowaniu budynku albo jego części, staje się podatnikiem podatku od nieruchomości. Odpowiedni zapis informujący o tym fakcie powinien znaleźć się w umowie stanowiącej podstawę do korzystania z danego obiektu (ale brak zapisu nie zwalnia nas z podatku). W innych sytuacjach – jeśli podmiotem, który wynajmuje nam nieruchomość, będzie prywatny właściciel czy firma – organizacja NIE musi płacić podatku od nieruchomości.
Organizacje pozarządowe mają specjalne zwolnienia
NGO-sy w wielu sytuacjach będą korzystać ze zwolnień lub preferencyjnych stawek podatku. Zwolnione z podatku będą m.in. nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Sytuacji kiedy organizacja będzie zwolniona jest więcej [kliknij i przejdź do tekstu w PORADNIK.NGO.PL].
Gdzie (komu) organizacje płacą podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości płacimy gminie. Gminy mogą same ustalać wysokości stawek, ale w granicach stawek maksymalnych. Informacje o podatku i stawkach znajdziemy na stronach internetowych i w BIP-ach urzędów.
W deklaracji składanej do 31 stycznia każdego roku organizacja deklaruje wyliczona kwotę podatku za cały rok. Uiszczamy ją w ratach wyliczonych proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku (zazwyczaj całego roku), w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, bez wzywania przez urząd. Wyjątek stanowi podatek za styczeń, który uiszczamy do 31 stycznia. Przelania kwoty podatku dokonujemy na rachunek wskazany przez daną gminę.
Wzór deklaracji jest uniwersalny dla każdej gminy – ustalony w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Mimo, że wzór jest jeden, najłatwiej będzie nam go znaleźć na stronie naszej gminy lub w jej BIP-ie.
Więcej przeczytaj w PORADNIK.NGO.PL
Szczegółowych informacji o tym, kto płaci podatek od nieruchomości oraz w jakich sytuacjach organizacje pozarządowe mogą być zwolnione z tego podatku szukaj w PORADNIK.NGO.PL: Podatek od nieruchomości w organizacjach pozarządowych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23