Strategia wdrażania innowacyjnych rozwiązań w ramach projektu „KARnet 15+ – model współpracy trójsektorowej“ została oficjalnie zatwierdzona przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Tym samym rozpoczęły się przygotowania do etapu testowania modelu współpracy w zakresie nowego podejścia do pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.
Testowanie rozwiązań
Testowany będzie model, który zakłada aktywne partnerstwo pomiędzy podmiotami publicznych i niepublicznych instytucji pomocy i integracji społecznej a przedsiębiorcami. Służy on ułatwianiu wchodzenia na rynek pracy młodzieży w wieku 15-25 lat, zagrożonej wykluczeniem społecznym – wychowanków opieki zastępczej. Model zakłada objęcie kompleksowym wsparciem młodzieży już od 15 roku życia, aby wcześniej niż dotychczas przygotowywać młodych ludzi do usamodzielnienia i wchodzenia na rynek pracy.
We Wrocławiu i w Poznaniu powstaną Kluby Aktywności Rozmaitych KARnet – miejsca spotkań i nieformalnej edukacji młodzieży. Kluby rozpoczną swoje działania od października 2013 r. Nowy model pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym przekieruje uwagę na pracę pozytywną, skupioną na zasobach i kompetencjach młodych ludzi. Skuteczność proponowanego rozwiązania będzie sprawdzana przez dwa partnerstwa skupiające przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego.
Testowany model jest efektem współpracy partnerstwa trójsektorowego zawiązanego na potrzeby projektu. Inicjatorem i Liderem Partnerstwa realizującego projekt jest Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Partnerami projektu są instytucje sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego: Gmina Wrocław (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu), Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz spółka ATTESTOR s.c. Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska.
Działalność klubów
Każda sieć Klubów Aktywności Rozmaitych KARnet będzie liczyła 3 kluby, które będą rozmieszczone w różnych dzielnicach Wrocławia i Poznania. KARnety skupią wokół siebie osoby o różnych zainteresowaniach, będą miejscem poszukiwania, eksperymentowania, tworzenia przestrzeni dla edukacji nieformalnej i rozwoju kompetencji społecznych. To innowacyjne podejście do pracy z młodzieżą opiera się na współdziałaniu w obszarach rozwoju zainteresowań, rozwoju kompetencji społecznych, edukacji do pracy. Kluby Aktywności Rozmaitych zakładają również integrację młodzieży objętej opieką zastępczą z rówieśnikami spoza pieczy. Takie rozwiązanie daje szansę na skuteczne zapobieganie wykluczeniu młodych ludzi.
Za bezpośrednie działania w Klubach Aktywności Rozmaitych odpowiedzialna będzie kadra merytoryczna klubów: Koordynatorzy Klubów, Liderzy Procesów Grupowych oraz Przewodnicy po Rynku Pracy. Kadra zostanie specjalnie przeszkolona i przygotowana do pracy z młodzieżą w ramach modelu współpracy trójsektorowej.
Etap analityczny
Zasadność wszystkich działań etapu testowania została dokładnie sprawdzona w trakcie etapu diagnostyczno-analitycznego projektu, w ramach którego zdiagnozowane zostały kluczowe problemy młodych ludzi. Dotychczasowa pomoc udzielana młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, objętej opieką zastępczą, jest rozczłonkowana wśród wielu instytucji i ma charakter wybiórczy. Wychowankowie mają problemy z identyfikacją swoich zainteresowań, a nawet jeśli je identyfikują, nie rozwijają ich. Zauważalny jest również deficyt kompetencji społecznych i kulturowych. W konsekwencji młodzi ludzie dokonują przypadkowych, nieadekwatnych wyborów poziomu i kierunków kształcenia, co z kolei wpływa na ich niską pozycję na rynku pracy. Dzięki uczestnictwu w Klubach Aktywności Rozmaitych młodzież nabędzie umiejętności, które zwiększą jej szanse na rynku pracy, a tym samym umożliwią każdemu uczestnikowi wchodzenie w dorosłość bez kompleksów i z adekwatnym obrazem własnej osoby.
Źródło: Projekt Karnet15+