Po 20 maja 2016 roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o stowarzyszeniach. Sporo zmian dotyczy nie tylko stowarzyszeń, które się zakładają, ale również tych, które już funkcjonują. O tym, czy zmienia się coś w sprawie opłat do KRS, pisze doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA
W znowelizowanej ustawie Prawo o stowarzyszeniach (obowiązującej od 20 maja 2016), w artykule 17 ust. 3. znalazł się zapis, który zwalnia stowarzyszenia z opłat sądowych zarówno za rejestrację podmiotu po raz pierwszy, jak i za zmianę danych w rejestrze KRS.
Odpowiadając na pytanie czytelniczki: stowarzyszenie, które dokona zmian we władzach w czerwcu 2016, nie poniesie opłat sądowych z tytułu dokonania zmian i aktualizacji tych danych w KRS.
Uwaga: Zwolnienie z opłat sądowych nie dotyczy stowarzyszeń, które prowadzą działalność gospodarczą.
Warto przypomnieć, że wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jest dokonywany zarówno wtedy, gdy organizacja rejestruje się po raz pierwszy (i zyskuje w ten sposób osobowość prawną), jak i wtedy, gdy zgłasza różne zmiany – np. w statucie, we władzach organizacji czy w adresie.
Przy czym rejestracja nowego stowarzyszenia jest wolna od opłat sądowych – na mocy zapisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach obowiązujących do 19 maja 2016 roku (jeszcze przed nowelizacją). Mówi o tym art. 17 ust. 4 ustawy Prawo o stowarzyszeniach: „postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej do Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych”.
Przepisy ustawy o stowarzyszeniach, obowiązujące do 19 maja 2016 roku (przed nowelizacją), nie są jednoznaczne co do tego, czy stowarzyszenia płacą za dokonywanie zmian w rejestrze (np. np. gdy zmieniają adres). W praktyce w różnych oddziałach KRS są stosowane różne interpretacje. Np. KRS w Warszawie zazwyczaj nie żąda opłat za wpis zmian do KRS, nie trzeba też pisać wniosku o zwolnienie z opłat w przypadku rejestracji nowego podmiotu (zwolnienie to jest automatyczne). W innych odddziałach KRS sędziowie uznają czasem, iż zwolnienie dotyczy tylko opłat za rejestrację w KRS (i to po złożeniu stosownego wniosku o zwolnienie), a za zmianę wpisu w rejestrze już nie.
PODSTAWA PRAWNA:
Art. 17 ust. 3
Postępowanie w sprawach o wpis lub zmianę wpisu stowarzyszenia oraz terenowej jednostki organizacyjnej do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)